Одкровення розробника Twitter: чому кнопка ретвіту була поганою ідеєю

Ми наче дали 4-річній дитині гранату

Найпопулярнішим використанням кнопки «Ретвітнути» стала обіцянка мільярдера Юсаку Маєзава подарувати 1 млн єн випадковим 100 користувачам, які ретвітнули його пост та підписалися на нього. Але сам автор кнопки «Ретвітнути» вважає, що її створення було великою помилкою.

«Ми наче дали 4-річній дитині гранату, – каже Кріс Везерелл. – Ось що ми насправді зробили».

Везерелл спершу працював над Google Reader, але у 2009 році перейшов до Twitter. За його словами, додавання кнопки «Ретвітнути» виглядало як спрощення завдання з поширення новин. До появи цієї опції користувачам доводилося вручну копіювати вміст інших твітів.

Програміст каже, що кнопка задумувалася як помічник для кризових ситуацій, таких як землетруси. Але розробники виявилися не готовими до того, як ця кнопка змінить усю роботу Twitter.

«Лише два або три рази хтось запитав, що ми поширюємо, – згадує Везерелл. – Майже ніколи це питання не піднімалося».

Після запуску кнопки «Ретвітнути» Везерел здивувався її ефективності в поширенні інформації. «Вона робила багато з того, для чого її створювали, – каже він. – Вона мала силу множити, якої не мали інші речі. Ми говорили про землетруси і ситуації швидкого реагування, в яких людство завжди було в найкращому світлі».

Аналоги кнопки «Ретвітнути» згодом запустили й інші соцмережі. Наприклад, Facebook відкрила подібну у 2012 році. Тоді ж Везерелл почав задумуватися, що ця кнопка може бути помилкою. Особливо зміцніли ці переконання у 2014-му, коли у Twitter сталася істерія під назвою Gamergate.

«Стало дуже легко спаплюжити чиюсь репутацію просто за те, що хтось тобі не подобається, – каже Вещерелл. – Запитайте в будь-кого з учасників. Ретвіти допомогли їм отримати неправдивий образ про людину раніше, ніж вони змогли це обдумати. Я зрозумів, що це не була група диваків. Так люди поводяться. Це налякало мене до смерті».

Якщо раніше програміст говорив «ми дали людям владу», то тепер він більше схильний до думки «о ні, ми дали людям владу».

Хоча у Twitter побачили негативні наслідки від кнопки «Ретвітнути», яка поширювала брехню зі швидкістю лісової пожежі, у соцмережі нічого не робили для припинення цього.

Везерелл каже, що вже пізно просто видалити кнопку, оскільки це підштовхне до пошуку інших способів поширення контенту. На його думку, варіантом рішення проблеми може бути опція модерування цілої аудиторії за одним шаблоном. Також рішенням може бути обмеження кількості ретвітів. У Twitter також думають над тим, щоб до ретвіту користувач обов’язково мав додати власну думку. Це змусить юзерів думати, перш ніж поширювати новину.