Вівторок, 23 Липня, 2024

Біолог та блогер Ольга Маслова про популяризацію науки

Maslova_olga_picture_crОльга Маслова, кандидат біологічних наук, клітинний біолог, випускниця кафедри цитології, гістології та біології розвитку ННЦ «Інститут біології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Працювала в галузі дослідження стовбурових клітин як у державних, так і в комерційних установах. Зараз вирішила сконцентруватись на популяризації науки та власних проектах.

Ще зі студентських часів займаюсь популяризацією науки: пишу науково-популярні статті, виступаю з лекціями та семінарами. Починалось все з того, що я у своєму особистому блозі, у якихось «щоденникоподібних» буденних записах періодично обмовлялась про якусь наукову тематику, потім у коментарях відповідала на запитання, а потім робила допис конкретно про це питання. Пізніше зрозуміла, що під наукові цікавинки варто завести окремий блог. Так народився блог із цитологічними картинками та мій на сьогодні основний блог – Про біологію українською. Також «виходжу в люди» – роблю доповіді про стовбурові клітини та  базову клітинну біологію. Беру участь у дискусіях проекту «Гучні Імена», заходах від «Моєї науки» та інших  платформ, та й сама із задоволенням відвідую лекції колег-популяризаторів. Живе спілкування дозволяє максимально зрозуміти потреби суспільства.

Популяризація науки, як на мене, – це в першу чергу популяризація певного стилю мислення. Науковці зазвичай мають особливий підхід до розв’язування задач, аналізу світу навколо тощо. Але насправді аналітичний стиль мислення може згодитись не лише безпосередньо в дослідженнях. Відомо, що розумними людьми складніше маніпулювати, вони здатні оцінювати керівників не за популістськими гаслами. Так сталось, що в Україні вчені часто асоціюються з кимось або не надто успішним, або настільки фанатично заглибленим у свою роботу, що здатен знехтувати доходом. Хотілось би, щоб не викликало сумнівів, що наука – це цікаво, що при бажанні себе знайти можна відкрити низку можливостей займатись улюбленою справою і бути при цьому задоволеним життям у всіх вимірах. Як варіант – зараз в Україні бум стартапів, які базуються на різних наукових досягненнях і залучають кошти. Адже поважати академіків та вищу школу, звичайно, важливо, у них є чому повчитись, але не варто нехтувати шансом проявити себе й поза Академією.

Не можна не відзначити, що останні кілька років в Україні дуже активізувались популяризатори науки і з’являється все більше проектів, які дають можливість і вченим визирнути із своїх лабораторій та поділитись знаннями, і зацікавленим людям різного віку дізнатись щось надзвичайне. Бажаю конкурсантам Tech Today Awards  успіхів та наснаги!

Олексій Ліщук
Олексій Ліщук
IT-журналіст з давніх-давен. Володіє унікальним талантом знаходити чудові речі в китайських інтернет-магазинах.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися