П’ятниця, 24 Травня, 2024

1 куб. мм мозку людини – це 14 000 4K-фільмів. Як у Google зробили це порівняння

Можливо, попри усі обіцянки швидкої появи людиноподібного інтелекту, їх не вдасться втілити на поточному рівні технологій. Адже для імітації людиноподібного інтелекту створити людиноподібний мозок. Але навіть один кубічний міліметр людського мозку має настільки заплутану структуру, що в цифровому вигляді вона вимагає дискового простору як 14000 фільмів в роздільній здатності 4К.

Недавня спроба повністю відобразити кубічний міліметр (одну мільйонну частку) людського мозку зайняла 1,4 петабайта пам’яті лише на зображеннях зразка. Спільними зусиллями дослідників з Гарварду та експертів зі штучного інтелекту Google було зроблено найглибше занурення в нейронне картографування з нещодавнім повним зображенням і картографуванням зразка мозку.

Дослідження повне іншої приголомшливої статистики. Щоб отримати зображення людського мозку, дослідникам потрібно було використати технологію машинного навчання Google, скоротивши приблизно роки проекту.

Спочатку вчені розрізали зразок мозку на 5000 пластин, товщиною яких в десятки разів менше людського волосся. Електронним мікроскопом були зроблені зображення кожного зрізу, які були рекомбіновані, щоб підрахувати близько 50 000 клітин і 150 мільйонів точок з’єднання між ними. Для рекомбінації цих зображень і точного відображення волокон і клітин довелося використати технологію обробки зображень Google AI, цифрову розробку маршрутів сірої речовини.

Синтезовані зображення розкрили багато захоплюючих таємниць про мозок, які раніше були абсолютно невідомі — деякі клітинні кластери росли як дзеркальні відображення один одного. Один нейрон був виявлений із 5000+ точками з’єднання з іншими нейронами, а деякі аксони (кінці нервів, що несуть сигнали) з абсолютно невідомих причин щільно згорнулися у форму кульок пряжі.

Ці та інші відкриття, зроблені в ході досліджень, надзвичайно схвилювали учених. Джефф Ліхтман, професор Гарвардського університету, сказав про проект: «Ми знайшли багато речей у цьому наборі даних, яких немає в підручниках. Ми не розуміємо цих речей, але я можу вам сказати, що вони припускають, що між тим, що ми вже знаємо і те, що нам потрібно знати».

Розширення цього експерименту на весь потребуватиме неймовірно великого масштабу — 1,6 зетабайта пам’яті вартістю 48 мільярдів доларів. Цей центра обробки даних займе 140 акрів, що зробить його найбільшим центром обробки даних на планеті. І це без будь-якого резервування.

Ціна в 48 мільярдів доларів не враховує вартість серверного обладнання для розміщення дисків, мережі, охолодження, живлення та даху для цього перспективного центру обробки даних.

Все це означає, що людський мозок — це неймовірно щільний і дуже розумний витвір мистецтва, і його повне картографування було би неймовірно дорогим і, швидше за все, дурним.

Те, що картографування зроблено, не означає, що вчені знатимуть, що робити з картами, оскільки лише мільйонна частина мозку, яку ми нанесли на карту, буде ставити питання для дослідників протягом багатьох років.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися