Субота, 2 Грудня, 2023

Чим небезпечні сервіси пошуку попутників

Напередодні травневих свят багато українців зіткнулися з браком квитків на поїзди та автобуси на різні напрямки, а поїхати на відпочинок своєю машиною виявляється занадто витратно при нинішніх цінах на бензин. Альтернативою може бути подорож попуткою. Водіям це допомагає економити витрати на паливо, а пасажирам – подорожувати швидше, дешевше і з комфортом. «Вести» з’ясували плюси і мінуси таких поїздок.

Це часто і дешевше, і швидше за часом (див. таблицю). Тим більше, що нові технології дозволяють не голосувати біля дороги на виїзді з міста, а з допомогою онлайн-сервісу карпулінгу (від англійського car – машина і pool – об’єднання) заздалегідь підібрати собі попутну машину. Цікаві такі сервіси і водіям, які хочуть заощадити: витрати на бензин можна розділити з пасажирами.

 

Про високу популярність спільних поїздок говорить те, що з’являється все більше сайтів, де можна знайти попутника, – на сьогодні в Україні їх уже більше десятка (наприклад, blablacar.com.ua, avtostop.ua, poputka.ua тематичні групи в соцмережах, відповідні розділи на дошках оголошень olx.ua, ukrgo. com та ін).

Як це працює

Такий спосіб пересування прийшов в Україну зі США та ЄС, де carpool – це цілий рух, який з’явився після того, як для автомобілів з повним салоном виділили окремі смуги (тобто їхати поодинці виходило довше). У нас такі сервіси з’явилися кілька років тому.

Механізм простий. На сайті потрібно зареєструватися, поставити позначку про те, хто ви сьогодні (водій або пасажир), і задати маршрут (або вибрати найбільш відповідний зі списку пропозицій), а також ціну, яку ви хочете отримати або готові заплатити. Після поїздки бажано залишити відгук про попутника на сайті для, так би мовити, контролю якості.

Підводні камені

Головний недолік таких поїздок – сильна залежність від людського чинника. «Відгуки були хороші, а на практиці виявилося, що водій часто порушує і ризикує, просто пасажири до мене цього не зрозуміли. Доїхав, звичайно, але було страшно, а на благання їхати спокійніше він на мене розкричався. Крім того, ми їхали вчотирьох на «Ланосі», і на задньому сидінні було дуже тісно», – каже киянин Олексій. Бувають незадоволені і водії, адже попутниками є випадкові люди, від яких можна чекати сюрпризів. Так, наш читач Вадим каже, що він спробував сервіс лише раз і більше не хоче: «Пасажири начебто виховані люди, а на сидінні наліпили жуйку. Неприємно».

Також можливі проблеми з технічних причин. «Зателефонував вранці, щоб упевнитися, чи не відмінилася поїздка. А водій сказав, що вночі став на ремонт – «заглючила» електрика. Про таке необхідно повідомляти не за годину до поїздки! Але у відповідь на претензію він сказав лише, що проблема виникла серед ночі, і він посоромився дзвонити», – написав користувач одного з таких сервісів.

Поради водію

Для того щоб не залишитися без пасажирів і уникнути зайвих конфліктів, по можливості врахуйте потреби потенційних попутників – розпишіть докладно свій маршрут із зазначенням проміжних міст, місць зупинок і кінцевого пункту. Особливо важливо вказати, якщо якийсь населений пункт ви проїжджаєте по окружній дорозі і не зможете зробити гак, наприклад, до вокзалу. Плюс потрібно вказати мінімальний час, за який ви збираєтеся подолати шлях, щоб попутник не вмовляв вас розігнатися швидше. Аналогічно потрібно домовитися про додаткові умови (куріння, музика, їжа в машині).

У пасажирів практично завжди є багаж, тому треба вказати, скільки реально поміститься до вас у багажник (наприклад, по одній валізі на людину). Плюс обговоріть з попутниками вимоги щодо його вмісту (одна справа речі, інше – коли вони збираються перевезти щось горюче або мазке).

Рішення забрати 2-3 пасажирів у різних точках міста – помилка. Оскільки по дорозі можна потрапити в затор, або одна людина виявиться «слабкою ланкою» і затримає інших. Краще домовитися про єдину точку збору в певний час.

На форумах водії в основному скаржаться на дисципліну пасажирів: на час виїзду з’ясовується, що вони запізнюються. Тому відразу вказуйте, скільки ви максимально можете почекати – наприклад, 15 хвилин або взагалі не допускаєте запізнень. Зазвичай водії, які беруть попутників, їдуть не просто так, а на бізнес-зустріч або у відрядження, тому час не терпить.

Рідним і близьким потрібно обов’язково повідомити, з ким ви їдете (максимум відомої інформації, телефон та фотографія), а також домовитися про час виходу на зв’язок (іноді в дорозі телефон не ловить) – з міркувань безпеки. Також врахуйте, що не варто брати в машину людину, яка при реєстрації на сайті вказала неправдиві дані (наприклад, повісила чуже фото).

Поради пасажиру

Уважно підбирайте водія. Якщо вказано телефон, то треба подзвонити і поспілкуватися з ним попередньо, з’ясувавши (під будь-яким приводом) якомога більше інформації (ім’я, сферу діяльності, місце проживання тощо). Телефон (а якщо є, то й e-mail) потрібно обов’язково забити в пошуковик. Також потрібно почитати публічні відгуки про водія (така можливість є на всіх сайтах з пошуку попутників). Але врахуйте, що відгуки – річ суб’єктивна. Так, фраза «доїхали швидко» може означати, що він гнав як шалений, а «веселий» може означати, що водій буде розповідати всю дорогу непристойні анекдоти.

Зробіть поїздку публічною. Імовірність того, що злочинець буде шукати свою жертву в такий екзотичний спосіб, украй мала. Але це дорога, і трапитися може будь-що. Тому краще залишити близьким людям максимум інформації про водія (сервіс, де ви з ним познайомилися, його контакти, опис машини з держномером), час і маршрут поїздки. Щоб у разі форс-мажору (наприклад, ДТП) рідні хоча б знали, де приблизно вас шукати.

На багатьох сервісах радять не призначати першу зустріч з попутником у безлюдних місцях. При особистому знайомстві звірте реальну інформацію з тією, яку він вам дав (зовнішність – за фото на сайті), прізвище, ім’я, автомобіль та інше. У разі відмінностей в інформації краще відмовитися від спільної поїздки.

Зверніть увагу на машину. Одна справа, коли у водія більш-менш нове авто, інша – якщо він пропонує подолати кілька сотень кілометрів на старій (старше 10 років) іномарці: є ризик застрягти серед дороги через її поломку. Також перед тим, як сісти, огляньте авто зовні: не повинно бути патьоків масла, бензину, дивних звуків та інших ознак швидкої несправності.

Відразу домовтеся про те, що буде в разі поломки, щоб водій не ображався на те, що ви не збираєтеся скидатися на ремонт (навіть якщо це пробите колесо). А також обговоріть інші моменти поїздки: наприклад, що ви не переносите тютюновий дим або певну музику.

У США попутники застраховані на мільйон доларів

У Штатах взаємовідносини між водіями і пасажирами, які використовують подібні сервіси, прописані в законодавстві. Так, за використання онлайн-сервісу стягується плата: частину грошей власник сайту залишає собі (комісія 5%), а решту перераховує водієві. Оператор зобов’язаний зібрати про водія і пасажирів максимум даних (фото, відгуки, професія і місце роботи, сфера інтересів), переконатися, що він не алкоголік чи наркоман, а машина пройшла техогляд. Також учасники поїздок застраховані з покриттям до $1 млн на кожен інцидент.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися