Китай створює мережу спостереження за журналістами та іноземними студентами

Попередження будуть видаватися, якщо журналіст, перебуваючи в Хенані, зареєструється в готелі, купить квиток або перетне кордон провінції.

Співробітники Служби безпеки в одній з найбільших провінцій Китаю ввели в експлуатацію систему спостереження, яку, за їхніми словами, вони хочуть використовувати для відстеження журналістів та іноземних студентів, а також інших “підозрілих людей”. Тендерний документ від 29 липня, опублікований на веб-сайті уряду провінції Хенань із закупівель, детально описує плани створення цієї системи, пише агентство Reuters.

Система може збирати файли про людей, які приїжджають в Хенань, з використанням 3000 камер розпізнавання осіб, які підключаються до різних національних і регіональних баз даних.

Контракт на 5 мільйонів юанів (782 000 Доларів США) уклали 17 вересня з китайською технологічною компанією Neusoft. Вона повинна була створити систему протягом двох місяців. Журналістам Reuters не вдалося встановити, чи працює система в даний час.

Китай намагається створити те, що деякі експерти з безпеки описують як одну з найскладніших у світі мереж відеоспостереження, з мільйонами камер в громадських місцях і все більш широким використанням таких методів, як моніторинг смартфонів і розпізнавання осіб.

“У той час як КНР має документовану історію затримання і покарання журналістів за виконання своєї роботи, цей документ ілюструє перший відомий приклад створення КНР спеціальної технології безпеки для спрощення державного придушення журналістів”, – сказав керівник операцій IPVM Дональд Мей.

Уряд провінції Хенань і поліція не відповіли на запити про коментарі. Міністерство громадської безпеки і Міністерство закордонних справ Китаю також не дали коментарів.

Ретельний контроль

Майже 200-сторінковий тендерний документ Департаменту громадської безпеки провінції Хенань не пояснює причин, через які він хоче відстежувати журналістів або іноземних студентів. Ще однією категорією людей, яких, за його словами, він хоче відстежувати, були “жінки з сусідніх країн, які є нелегальними жителями”.

Публічний доступ до тендерної документації відключили в понеділок.

У тендерному документі зазначено, що камери повинні бути здатні створювати відносно точні файли для осіб, чиї особи частково закриті маскою або окулярами. Також система повинна шукати в базі даних після завантаження зображення особи або виконавши пошук по атрибутам особи.

Системою будуть керувати не менше 2000 посадових осіб і поліцейських, і в ній зазначено, що журналісти будуть розділені на три категорії: червоні, жовті, зелені, в порядку убування ризику.

Різні поліцейські сили, що охоплюють всю провінцію Хенань, населення якої становить 99 мільйонів чоловік, що робить її третьою за величиною провінцією Китаю за чисельністю населення, будуть підключені до платформи, щоб почати діяти в разі попередження.

Попередження будуть видаватися, якщо журналіст, перебуваючи в Хенані, зареєструється в готелі, купить квиток або перетне кордон провінції.

“За підозрілими особами необхідно стежити і контролювати, проводити динамічний аналіз досліджень і оцінку ризиків, а з журналістами звертатися відповідно до їх категорії”, – йдеться в тендерній документації.

Управління засобами масової інформації

Деякі групи зі свободи преси стверджують, що правляча комуністична партія Китаю посилила контроль над ЗМІ з тих пір, як голова КНР Сі Цзіньпін вступив на посаду в 2012 році.

У лютому Клуб іноземних кореспондентів Китаю (FCCC) заявив, що Китай використовував заходи з профілактики коронавірусу, залякування та обмеження на видачу віз для обмеження іноземної звітності в 2020 році.

Міністерство закордонних справ Китаю в той час назвало Доповідь FCCC “необгрунтованою” і заявило, що Китай завжди вітав ЗМІ та журналістів з усіх країн для висвітлення новин в Китаї відповідно до Закону.

“Те, чому ми протистоїмо, – це ідеологічна упередженість щодо Китаю і фальшиві новини в ім’я свободи преси”, – сказав представник прес-служби.

У жовтні минулого року уряд провінції Хенань опублікував на своїй платформі закупівель для потенційних постачальників коротке резюме передбачуваного проекту, в якому говориться, що система буде “орієнтована на іноземців” і допоможе “захистити національний суверенітет, безпеку та інтереси”.

Контракт виставили на тендер 29 липня, через кілька днів після того, як іноземні журналісти з BBC, LA Times, Agence France-Presse та інших, які повідомляли про руйнівні повені в Хенані, стали мішенню націоналістичної кампанії на сильно цензурованій китайській платформі соціальних мереж Weibo.

У той час FCCC заявила, що дуже стурбована тим, що стала свідком онлайн і офлайн переслідувань журналістів, що висвітлюють повені. Наприклад, один обліковий запис Weibo попросив своїх 1,6 мільйона підписників повідомити про місцезнаходження іноземного журналіста, який повідомляв про повені.

У тендері також зазначено, що система повинна мати можливість відстежувати переміщення іноземних студентів за допомогою таких методів, як позиціонування мобільного телефону та бронювання поїздок, особливо в ключові дати, такі як Національний день країни або щорічна сесія парламенту.

“В… чутливі дати запускайте механізм раннього попередження воєнного часу”, – говорилося в документі.

(1 долар = 6,3924 китайських юанів)