Мієлофон реальний: створено імплантат, що читає та переповідає думки

Нова технологія на практиці виявляється ефективнішою за альтернативний підхід – безпосереднє розпізнавання слів в електричних сигналах мозку

Майже кожна людина з пострадянських країн знайома з терміном «мієлофон» – вигаданим пристроєм для читання думок із фантастичної повісті Кіра Буличова «Гостя з майбутнього». Науковці з Каліфорнійського університету перетворили фантастику на реальність. Вони створили імплантат, який читає та озвучує думки людини. Нова розробка може допомогти інвалідам відновити мову.

Технологія працює в два етапи. Спершу хірурги вбудовують у мозок імплантат для зчитування сигналів, які керують губами, язиком, голосовими зв’язками, щелепами. Далі ця інформація передається до комп’ютера, який на основі отриманих даних симулює роботу голосового апарату людини. Так вдається розпізнати звук, який хотів вимовити користувач. Останнім кроком комп’ютер озвучує розпізнані звуки.

Нова технологія на практиці виявляється ефективнішою за альтернативний підхід – безпосереднє розпізнавання слів в електричних сигналах мозку. Ці технології сьогодні мають дуже скромні успіхи, а про безпосереднє читання думок таким способом взагалі не йдеться.

Симуляція роботи голосового апарату дозволила вперше озвучити думки іншої людини. Фінальний результат комп’ютерного озвучування не такий чистий порівняно з вимовою вголос. Деякі звуки виявляються спотвореними та зливаються в один. Утім, якість озвучування досить висока – в експериментах вдалося розпізнати 70% озвучених слів.

Нова технологія має великі перспективи для відновлення мови в людей, які її втратили. Однак існує і низка обмежень: оскільки вона спирається на сигнали від частин мозку, що контролюють роботу голосового апарату, пацієнти з певними ураженнями – наприклад, люди з деякими варіаціями інсульту – не зможуть скористатися даною технологією. Також девайс буде складно використати для допомоги людям, які взагалі ніколи не говорили.