П’ятниця, 19 Квітня, 2024

На iPhone вийшов компас, який не показує північ, він показує чорну діру

Дизайнер Метт Вебб придумав новий ти компасу та втілив його в додатку для iPhone. Програма під назвою Galactic Compass є компасом, але вона не вказує напрям на північний полюс. Натомість, користувачі бачитимуть напрям на чорну діру, яка знаходиться в центрі нашої галактики Чумацький Шлях. Незалежно від того, де знаходиться Земля під час її подорожі крізь зірки. Додаток безкоштовний і вже доступний в App Store.

Під час використання Galactic Compass (https://apps.apple.com/us/app/galactic-compass/id6451314440) треба поставити свій iPhone на рівну поверхню, і велика зелена стрілка на екрані вказує шлях до Галактичного центру, який є обертовим ядром спіральної галактики, в якій ми всі живемо. У цьому центрі знаходиться надмасивна чорна діра, відома як Стрілець A – небесне тіло, з якого не може вийти ні матерія, ні світло.

Однак, чесно кажучи, спостереження розташування галактичного ядра в будь-який момент часу не зовсім корисне практичне знання тут, на Землі. Але це може викликати почуття благоговіння щодо нашого місця у космосі.

Шлях Вебба до створення Galactic Compass почався десять років тому як відгалуження його любові до повсякденної астрономії. «Близько 10 років тому я навчився вказувати на центр галактики, – сказав Вебб. – Я жив у квартирі, звідки відкривався чудовий вид на зірки, тож використовував додатки доповненої реальності, щоб їх ідентифікувати, і поступово навчився орієнтуватися на небі».

Хоча Вебб спочатку використовував астрономічний додаток, щоб допомогти визначити місцезнаходження Галактичного центру, згодом він навчився завжди знаходити його. Він описав візуалізацію себе на поверхні Землі, коли вона обертається та нахиляється, розуміючи екліптику як лінію, що перетинає небо, і розпізнаючи центр галактики як невидиму точку, що передбачувано рухається через сузір’я Стрільця, яке лежить на лінії екліптики.

Візуалізувавши орбіту Землі протягом року та визначивши свою орієнтацію в просторі, він зміг вказати правильний напрямок, удосконалюючи свої вміння завдяки щоденній практиці та порівнянню з додатком доповненої реальності.

У 2021 році Вебб захотів перетворити своє вміння на додаток, який допоміг би відправити всіх у ту саму подорож, створивши компас, який вказує на центр Галактики, а не на магнітний північний полюс Землі.

Вебб не програміст і тому він скористався ChatGPT – штучним інтелектом як партнером із кодування. Вебб крок за кроком просувався, створюючи простий інтерфейс програми та інтегруючи складні обчислення для визначення місцезнаходження галактичного центру (що передбачає обчислення азимута та висоти користувача).

Проте кодування за допомогою ChatGPT має свої обмеження. «ChatGPT надзвичайно розумний, але він не схожий на людину, тож йому доводиться виконувати тривимірні обчислення», — каже він. «Мені довелося багато дізнатися про кватерніони, які є технікою комбінування 3D-обертань, і навіть у цьому випадку вони не ідеальні. Додаток потрібно тримати рівно, щоб він працював, просто тому що моя математика ламається, коли телефон стоїть у вертикальному положенні! Виправимо це в наступних версіях», – сказав Вебб.

Практично корисний чи ні, але Вебб наполягає на тому, що Galactic Compass може допомогти нам задуматися про наше місце у величезному всесвіті. Адже це космічний корабель «Земля» мандрує галактикою, а всі живі люди летять разом у цій подорожі.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися