Вівторок, 16 Квітня, 2024

Підтвердили існування нового класу теплопровідних матеріалів, які краще охолодять електроніку

Коли ваш ультрабук чи інший девайс раптово починає гальмувати – подивіться на його систему охолодження. Швидше за все, вона ледь придатна для охолодження сучасних потужних, але гарячих чіпів, і останнім доводиться вмикати тротлінг – знижувати частоту, щоб не згоріти. Однак уже скоро це може змінитися завдяки розробці Університету Урбана-Шампейн та Техаського університету. Вони обіцяють, що відводити тепло можна буде в кілька разів краще, ніж дозволяють наявні сьогодні матеріали. Отримані науковцями результати є практичним підтвердженням теоретично прогнозованого раніше існування матеріалів надвисокої теплопровідності.

Одним із найкращих теплопровідних матеріалів є чистий алмаз – він у 15 разів ефективніше відводить тепло, ніж кремній. Однак вартість природних алмазів висока, а штучні алмази містять структурні дефекти, які знижують теплопровідність.

Науковці розглянули замість алмазу кристали арсеніду бора, який не зустрічається в природі. За допомогою вакуумного осадження вчені намагалися сформувати структуру з низькою щільністю дефектів і високою теплопровідністю. Дослідники отримали матеріал, теплопровідність якого втричі вища, ніж у найкращих матеріалів у теплорозподільників.

Розроблений новий матеріал поки що є лабораторним зразком. Учені працюють над тим, щоб масштабувати виготовлення кристалів арсеніду бора до масового виробництва.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися