Учені: інтернету загрожує колапс уже через 8 років

З кожним роком сучасні технології все більше зав’язуються на інтернеті, а постійне зростання швидкостей призводить до збільшеного споживання трафіку з боку користувачів. Однак мережі не гумові, і вчені впевнені, що межа можливостей наявних ліній зв’язку проявить себе вже за 8 років.

Британські вчені попереджають, що інтернет йде до «кризи ємності», оскільки швидкість розвитку мереж, нарощування їхньої місткості та пропускної здатності йде повільніше, ніж зростання попиту на високошвидкісний доступ. Бум інтернет-телебачення, потокових сервісів хмарних технологій – усе це серйозно позначається на обсягах пересилання даних. Кабелі й оптоволокно, які використовуються для організації доступу інтернету, досягнуть межі своїх можливостей, за розрахунками вчених, уже через 8 років.

Поки інженерам вдавалося випереджати попит, що привело до збільшення швидкостей інтернету лише за останнє десятиріччя в 50 разів (від максимальних 2 Мбіт/с у 2005 році до широко поширених 100 Мбіт/с). Однак зараз, упевнені вчені, межу можливостей наявних технологій досягнуто: кабель просто не здатний передавати більше трафіку. Звичайно, нічого не заважає прокладати додаткові лінії, по групі яких буде проходити розділення потоків інформації, однак це необоротно потягне за собою пропорційне зростання вартості послуг.

Разом із зростанням споживання трафіку збільшується і необхідна кількість енергії, яка повинна забезпечувати всю інфраструктуру доступу до мережі. За розрахунками дослідників, уже до 2035 року для забезпечення живленням одного тільки інтернету необхідно буде використовувати електроенергію, якої зараз вистачає усій Великобританії.

Професор Університету Астона Ендрю Елліс каже, що за всі роки їм вдавалося зробити відмінну роботу для нарощування пропускної здатності, однак ми підходимо до моменту, коли подальший розвиток у рамках наявних рішень просто неможливий: «Якщо ми не прийдемо з по-справжньому радикальними ідеями, то незабаром побачимо різке зростання витрат».

Зараз інформація спочатку трансформується у світ, передається по оптоволокну, а в місці запиту конвертується в інформацію. Однак наявна оптика досягла фізичної межі – вона просто не здатна передавати більше світла: «Ми в лабораторії досягли можливого межі: оптоволоконні кабелі не пропустять більшого обсягу даних. Інтенсивність даних така велика, що намагатися збільшити пропускну здатність – це все одно що намагатися заслонити сонце. Розвиток ринку залишає нам від шести до восьми років. Але протягом восьми років ми не зможемо вирішити цю проблему. Попит миттєво наздоганяє пропозицію і росте з кожною хвилиною. Дуже важко бути попереду; це вдавалося нам кілька років, але сьогодні ми досягли точки, з якої далі йти нікуди».

Вирішення проблеми поки відсутнє. Чи призведе це до лімітованого інтернету, який працює по годинах, або суворих швидкісних лімітів – покаже час. Але вчені шукають варіанти, як задовольнити наявний попит. Провідні інженери, фізики і представники телекомунікаційних компаній зберуться в Королівському суспільстві Лондона в кінці місяця, щоб обговорити, яким чином можна запобігти кризі глобальної мережі.