В Індії отримуватимуть прогнози погоди за $60 млн

Індійська метеорологічна служба переводить свою роботу на сучасний стиль. Замість традиційного статистичного методу фахівці використовуватимуть динамічну модель, яка симулюватиме погоду в регіоні. Для цього знадобився дуже потужний комп’ютер, ціна якого становить близько $60 млн.

На індійський клімат особливо впливають Гімалаї і пустеля Тар – вони викликають затяжні дощі мусони. Пустеля грає ключову роль у залученні вологих південно-західних вітрів літнього мусону, які в період з червня по жовтень забезпечують переважну частину Індії дощами. Протягом сезону дощів випадає більше 70% річних опадів, а на схилах плато Шиллонг знаходиться найбільш дощове місце на Землі – Черрапунджі.

IndiaMonsoonJun2016[1]
Фото: Reuters

Прогноз погоди в сезон дощів має життєво важливе значення для сільського господарства та економіки країни. Сьогодні прогнозування мусонів досить складне і спирається в основному на статистику за минулі періоди. Тому такі прогнози не відрізняються точністю.

«Погодний» суперкомп’ютер за $60 млн повинен бути в десять разів потужнішим, ніж нинішній, який створила IBM. На ньому також намагалися запустити динамічну симуляцію погоди, але він виявився надто слабким та не міг прогнозувати мусони. Новий комп’ютер створюватиме 3D-моделі місцевості і використовуватиме інформацію, яка збирається метеозондами, літаками і супутниками.

Сільське господарство в Індії становить близько 16% від ВВП, а більш ніж у половини індійських домогосподарств це є основним джерелом доходу. Неправильні прогнози можуть істотно вплинути на урожай. Уряд сподівається, що новий суперкомп’ютер зможе передбачати мусони на кілька місяців вперед і тим самим забезпечить зростання сільськогосподарської галузі країни на 15%.