Вівторок, 16 Квітня, 2024

Ці наукові відкриття встановили нові рекорди у 2023 році

У 2023 році дослідники зробили багато відкриттів для книг рекордів та історії. Минулорічні наукові досягнення проливають нове світло на наших давніх предків, нашу планету та тварин, з якими ми її живемо.

Найменше сну серед ссавців

Незважаючи на те, що ви не висипаєтеся, ви, ймовірно, відпочиваєте краще, ніж північний морський слон. Під час полювання в морі тривалістю у кілька тижнів ці тюлені дрімають менше 20 хвилин і в середньому сплять лише дві години на день. Це конкурує з африканськими слонами за титул ссавця, який спить найменше ( SN: 4/20/23 ).

Найдавніші наїзники

Народ Ямної, можливо, був першим у світі вершником , який сідав на коня ще за 3000 років до нашої ери, за століття до найдавніших відомих зображень верхової їзди ( SN: 4/8/23, стор. 12 ). Скелети Ямної, знайдені в Румунії, Болгарії та Угорщині, демонструють яскраві ознаки верхової їзди, включаючи сліди на стегнових і тазових кістках, які могли виникнути під час сидіння верхи, і пошкодження хребців від падіння.

Ямний скелет
Кілька скелетів стародавнього народу Ямна, включно з показаним тут, мають ознаки того, що вони, можливо, їздили верхи близько 5000 років тому. Це зробило б їх найдавнішими відомими вершниками. МІХАЛ ПОДСЯДЛО

Найсонячніше місце на Землі

Відвідувачам плато Альтіплано в чилійській пустелі Атакама слід обов’язково мати сонцезахисний крем. Цей високогірний регіон отримує в середньому 308 Вт сонячного світла на квадратний метр — це найінтенсивніше сонячне світло на Землі ( SN: 26.08.23, с. 5 ). Іноді сонячне випромінювання перевищує 2000 Вт на квадратний метр, що конкурує з кількістю сонячного світла, яке ллється на Венеру, яка знаходиться набагато ближче до Сонця, ніж Земля.

Вимірювання сонячної радіації в пустелі Атакама
Дослідник, який працює високо в чилійських Андах, встановлює прилад для вимірювання сонячної радіації. Плато Альтіплано цього регіону отримує найінтенсивніше сонячне світло на Землі. Рауль Кордеро

Найдавніша чорна діра

Надмасивна чорна діра, розташована приблизно за 13,2 мільярда світлових років від Землі, є найвіддаленішою, найдавнішою надмасивною чорною дірою, яку коли-небудь спостерігали. Цей монстр датується тим часом, коли Всесвіту було лише 470 мільйонів років, що робить його приблизно на 200 мільйонів років старшим, ніж рекордсмен, оголошений у 2021 році, і на 100 мільйонів років старшим за чорну діру, яка претендувала на титул у липні ( SN: 18/12/ 21 і 1/1/22, стор. 29 ). Оскільки новознайдена чорна діра може похвалитися приблизно такою ж вагою, що й навколишня галактика, дослідники вважають, що чорна діра могла утворитися лише через колапс масивної газової хмари. Знахідка може допомогти пролити світло на те, як народилося перше покоління чорних дір у Всесвіті.

Галактика uhz1 і її надмасивна чорна діра
На цьому комбінованому зображенні, створеному на основі даних рентгенівської обсерваторії Чандра НАСА та космічного телескопа Джеймса Вебба, зображено найвіддаленішу, найдавнішу надмасивну чорну діру, яку коли-небудь спостерігали (ліворуч) і її головну галактику (праворуч). Рентген: NASA/CXC/SAO/?kos Bogd?n; Інфрачервоний: NASA/ESA/CSA/STScI; Обробка зображень: NASA/CXC/SAO/L. Frattare & K. Arcand

Найшвидші кігті

Відомо, що швидкі дорослі креветки не мають нічого в період дитинства. Високошвидкісне відео показує, що дитинчата можуть клацати кігтями зі швидкістю приблизно до 600 кілометрів на секунду за секунду — це прискорення у 20 разів швидше, ніж досягають їхні старші брати. Прискорення кігтів 1-місячної креветки такого ж порядку, як і 9-міліметрова куля, що літає з рушниці, і є найвищим прискоренням для багаторазової частини тіла під водою ( SN: 4/8/23, стор. 5). ).

Молодій креветці (Alpheus heterochaelis) потрібно менше мілісекунди, щоб затиснути кігті. Але завдяки кадрам, знятим зі швидкістю 300 000 кадрів на секунду, а потім уповільненим у 10 000 разів, людське око може вловити це екстремальне прискорення та вибухаючий міхур, який він створює.

Найдавніша дерев’яна конструкція

Незважаючи на те, що сталося з будиночком другого поросяти, дерево вже давно довело міцність, надійність будівельного матеріалу — можливо, протягом півмільйона років. Різьблені, переплетені колоди, виявлені в Замбії, датуються майже 480 000 років тому, що робить їх найдавнішою відомою дерев’яною спорудою ( SN: 9/20/23 ). Споруда — можливо, залишок доріжки, зони відпочинку чи комори — натякає на те, що деякі людські родичі, можливо, вели менш кочовий спосіб життя, ніж вважалося раніше.

Дослідники знайшли найдавнішу дерев'яну конструкцію
Оскільки деревина швидко розкладається, стародавні дерев’яні артефакти зустрічаються рідко. Але дві з’єднані колоди, знайдені в Замбії, могли бути частиною споруди, побудованої гомінідами 476 000 років тому. ЛАРРІ БАРХЕМ/УНІВ. ЛІВЕРПУЛЬ

Найважча тварина

Схоже, у тваринного світу з’явився новий чемпіон у важкій вазі. Вимерлий кит, влучно названий Perucetus colossus, міг важити до 340 метричних тонн, приблизно вдвічі більше, ніж найважчі сині кити сьогодення, свідчить аналіз скам’янілостей, знайдених у Перу ( SN: 9/9/23, с. 5 ). Вважається, що могутній ссавець блукав мілководдям 39 мільйонів років тому, але чим він міг харчуватися, щоб зберегти свій розмір, залишається загадкою.

Ілюстрація стародавнього кита Perucetus colossus
Стародавній кит Perucetus colossus (ілюстрований) міг би випередити синіх китів за титул найважчої з відомих тварин, можливо, вагою до 340 метричних тонн.

За матеріалами:Science News

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися