Apple почала полюваня на нелегалів

Корпорація Apple почала всерйоз боротися з незаконним використанням своїх товарних знаків у Росії. Від інтернет-магазину, який має у своїй назві й на сторінках сайту слова «apple», «iPhone», «iPad», корпорація через суд вимагає 16,5 млн рублів, пише «Коммерсант». За експертною оцінкою, у рунеті функціонує понад 400 схожих онлайн-магазинів, що використовують у назві слово «apple». У 2015 році їхній загальний обіг складе 15-20 млрд рублів.

Apple Inc. подала в арбітражний суд Москви позов про порушення виключних прав на товарні знаки Apple, iPad і iPhone до декількох організацій та осіб – ТОВ «Профіт», ТОВ «Електротехпром», ТОВ «Арго», ТОВ «Маджеста Плюс» та Івана Сергійовича Немкіна. Претензії корпорації викликані інтернет-магазином apl-msk.ru, переадресація на який також йде з доменів apples-msk.ru, apple-msk.ru, apple.msk.ru, applemsk.ru, apples.msk.ru, applesmsk.ru. Apple вимагає з відповідачів 16,5 млн руб. за використання товарних знаків та інтелектуальної власності компанії в назві інтернет-магазину, на сторінках сайту, у складі доменних імен, при реалізації контрафактних товарів, товарно-касових чеках при реалізації продукції.

Суд вже заборонив реєстратору доменних імен Ru-Center змінювати адміністратора всіх перерахованих доменів, яким, згідно з позовом, є Іван Немкін. Представник Apple відмовився коментувати незавершений судовий процес.

Претензії до магазину apl-msk.ru з’явилися у Apple в кінці 2013 року. У грудні 2013 року і лютому 2014 року юристи Apple провели в магазині контрольні закупівлі, встановивши, що товар є контрафактним.

Як продавець на чеках вказувалися ТОВ «Профіт» і ТОВ «Маджеста Плюс». У червні-серпні 2014 року продавцем товарів в оферті, розміщеній на сайті, значилося ТОВ «Електротехпром». Зараз на сторінці «Контакти» на сайті вказано ТОВ «Арго». Усі компанії зареєстровані на різних фізичних осіб, зв’язатися з ними не вдалося. Бухгалтерські звітності цих юросіб не розкриваються.

Іван Немкін підтвердив виданню «Коммерсант», що отримав позов від Apple на 16,5 млн руб. Він сказав, що зареєстрував домени на прохання керівників інтернет-магазину, потім здавав їх в оренду й адміністрував за винагороду. «Я зараз намагаюся все врегулювати, вже відправив листа на юридичні адреси компаній-власників магазину», – додав Іван Немкін. У грудні 2013 року Apple направляла «Профіту» лист з вимогою припинити використання своїх товарних знаків і об’єктів авторського права, але у відповідь отримала відмову. В apl-msk.ru від коментарів відмовилися.

Слово «apple» використовують близько 400 російських інтернет-магазинів у доменних зонах .ru, .su, net, .bis, .org, .info і .com, повідомив «Коммерсанту» гендиректор «Infoline-Аналітика» Михайло Бурмістров. За його словами, більшість з них торгують «сірим» товаром, тобто ввезеним у країну без сплати митних зборів. Сукупний обіг цих інтернет-магазинів у 2015 році може досягати більше 15-20 млрд руб. За даними kartoteka.ru, виручка російської дочки Apple ТОВ «Еппл Рус» у 2013 році склала 48,5 млрд руб., чистий прибуток – 81,7 млн руб. (звітність за 2014 рік не опублікована).

Представництво Apple в Росії вже намагалося боротися з інтернет-магазинами, які використовують у доменному імені слово «apple». Юристи корпорації вимагали від «Яндекса» видалити такі ресурси з каталогу магазинів «Яндекс.Маркету». В «Яндексі» пояснювали, що з подібною скаргою приходила юридична фірма, яка не змогла підтвердити свої повноваження.

«Samsung, Sony, Miele, Delonghi активно борються з компаніями, які використовують їхні товарні знаки, не маючи на це законних прав, не тільки в інтернеті, але і в офлайн-магазинах і на ринках», – сказав представник Асоціації торгових компаній і товаровиробників електропобутової і комп’ютерної техніки Антон Гуськов.

Шанси Apple на виграш у цій справі вище середнього, вважає юрист компанії «Діловий фарватер» Павло Івченков. «Суди зараз все частіше займають сторону правовласників, однак все залежатиме від того, як саме був зареєстрований товарний знак», – пояснив він. – Якщо суд задовольнить скаргу Apple, то компанія зможе використовувати цей прецедент, щоб усунути й інші інтернет-магазини в рунеті, які використовують слово «apple» у домені». У цьому випадку Apple буде простіше боротися з порушниками прав на товарні знаки, деякі з них, напевно, самі припинять їхнє використання.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я