Субота, 13 Липня, 2024

Чи полагодить технологія медицину

Після десятиліть технологічного відставання галузь охорони здоров’я все ж входить у цифровий вік. Мобільні гаджети, сенсори, секвенсори геному та прогрес в аналітичному програмному забезпеченні дозволили отримувати інформацію про біологічні особливості пацієнтів та навколишнє середовище. Подібний масив даних може зробити революцію в медицині, перетворивши її з лікування опосередкованого пацієнта на таку, що шукає індивідуальний підхід до кожного. Більш того, кажуть експерти, пацієнти отримають більше контролю та відповідальності за себе.

«Технологія дозволяє збирати багато інформації, проте цього недостатньо, – зазначає директор інформаційного підрозділу в Школі медицини при Університеті Каліфорнії Ед Мартін. – Необхідно мати програми, які отримають з цих даних користь».

Створення та обслуговування платформ з обробки розрізнених масивів медичної інформації аналітики бачать досить прибутковою справою – потенційно від $300 млрд до $450 млрд на рік. Тому такі корпорації, як Apple, Qualcomm та IBM інвестують як у програми для мобільних, так і у великі аналітичні системи. У подібні платформи гроші вкладають також венчурчі фрми на кшталт Greylock Partners, Kleiner Perkins Caufield & Byers, а також Google, Samsung, Merck. Всі вони вже інвестували в інформаційні технології для охорони здоров’я понад $3 млрд з 2013 року.

Венчурні інвестиції в інформаційні технології в галузі охорони здоров’я

За підрахунками аналітиків групи компаній, страховики та госпіталі, які контролюють переважну частину медичної інформації, уже починають змінювати принципи роботи галузі охорони здоров’я. Наприклад, стартап Express Scripts, який опрацьовує фармацевтику, має 90 млн клієнтів у США та обробляє 1,4 млрд рецептів на рік. Дані в його розпорядженні дозволяють виявляти пацієнтів, які зловживають медпрепаратами або мають інші проблеми з рецептами. Завдяки цьому лікарі можуть за 12 місяців уперед з точністю 98% знати, хто з їхніх хворих не прийматиме призначені ліки. Вони зможуть прийняти відповідні дії, що позитивно позначиться на здоров’ї хворих. Більш того, від такої аналітики полегшає і економіці, наприклад, у США завдяки цьому можна буде заощадити до $317 млрд, які щороку витрачаються на додаткове лікування.

Персональна медицина

Сьогодні багато компаній також додають до зібраної інформації новий вимір завдяки мобільним технологіям, які дозволяють персоніфікувати медичний догляд. З ними лікар може знати про щоденну поведінку пацієнтів та їхнє здоров’я, щоб враховувати їх при призначенні тих чи інших ліків. Медики матимуть також прогнози на майбутнє та зможуть його коригувати заздалегідь. А доступні аналізи геному дозволяють визначити схильність до певних хвороб та завчасно почати лікування.

«Ми хочемо вірити, що більшість речей, які роблять медики, робляться на основі доказів, – каже директор організації Rock Health Малай Ганді. Його фірма фінансує стартапи в галузі охорони здоров’я. – Деякі робляться на базі доказів, проте більшість – ні». За його словами, з технологіями медицина може стати більш аналітичною.

Дані також змінюють роль пацієнтів у справі піклування про власне здоров’я. Один із таких прикладів – відстеження за допомогою мобільних гаджетів шаблонів сну, серцевого ритму, рівней активності тощо. Згодом вони також зможуть записувати такі важливі параметри, як рівень кисню та глюкози в крові та навіть стрес.

Така інформація на перший погляд може бути лише цікавою, однак вона може стати важливою для людей з хронічними захворюваннями, такими як діабет, серцеві хвороби та депресія. Стартап WellDoc вже випускає гаджет, який можна отримати за рецептом лікаря та який користується такими даними. Він стежить за своїм господарем та радить йому, скільки інсуліну він має прийняти, залежно від рівня цукру в крові, нещодавнього фізичного навантаження та обіду. Девайс також виводить різноманітні заохочувальні повідомлення та отримує поради від персонального лікаря користувача.

Стартап Ginger.io з дозволу власника збирає дані від сенсорів їхнього телефона, щоб виявляти характерні особливості поведінки для психічних розладів, наприклад, депресії. Коли пацієнт проявляє схожі дії, система інформує про це рідних або лікарів.

З часом обидві компанії накопичать великі масиви інформації про своїх пацієнтів та постачатимуть її лікарям, які вивчатимуть її та поліпшуватимуть лікування. «Це ніби найбільші клінічні випробування в історії, – каже головний інженер зі стратегії WellDoc Кріс Бергстром. – І вони навіть не проходять у штучних умовах – вони відбуваються в реальному часі».

За матеріалами: Technology Review

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися