Чому гаджети не використовують найбільшу батарейку – Сонце

На Землю потрапляють лічені відсотки випромінювання нашої зірки, але воно несе в декілька разів більше енергії, ніж виробляє людство за рік. Однак сучасні гаджети не можна просто виставити на сонце для підзаряджання – це б частково вирішило питання ємності батарей. Натомість девайси розраховані на підключення до розетки, і багато хто в критичний момент залишався без зв’язку. Виникає питання: якщо технології сонячного живлення перспективні, чому ми не бачимо бум відповідних гаджетів?

solar-panel-attached-to-the-tent-the-man-sitting-next-to-mobile-phone-charges

Історія сонячного живлення смартфонів

Samsung був першим виробником, який ще у 2009 році випустив смартфон з можливістю підзаряджання від Сонця. Апарат Solar Guru призначався спеціально для індійського ринку, де стабільна подача електрики є мрією багатьох регіонів. Апарат давав від 5 до 10 хвилин розмови після однієї години під сонячними променями.

За кілька місяців після Solar Guru Samsung продемонстрував ще один пристрій на сонячних батареях. Смартфон під назвою Blue Earth позиціонувався як екологічно чистий продукт. Його випустили для великої кількості ринків, але його дуже швидко зняли з продажу. Точної кількості проданих апаратів виробник не назвав.

У 2010 компанія Puma спільно із Sagem випустила Puma Phone. Смартфон мав сонячну батарею, яка повинна була забезпечувати прийнятний час автономної роботи попри постійно активні енергоємні GPS-модуль і крокомір. Його сонячна панель постійно підзаряджала батарею, чим збільшувала автономність.

Чому Сонце залишилося прототипом

Тож чому апарати із сонячними батареями так і залишилися експериментальними моделями? На це питання відповіли фахівці компанії Nokia, яка на той час також займалася подібними апаратами.

«Коли прототип смартфона з максимально продуктивною сонячною батареєю був готовий, у найкращому випадку така панель могла зібрати достатньо енергії для того, щоб апарат перебував у режимі очікування, для розмови цього недостатньо, – писали інженери. – Ми повинні пройти певний шлях, перш ніж такий спосіб заряджання стане швидким, зручним і звичним для всіх».

Головною проблемою, за словами фахівців Nokia, є потужність фотоелектричних панелей. У невелику задню кришку мобільника неможливо помістити достатню панель.

phone-charging-with-solar-pannel

Поточний стан сонячної зарядки

Сьогодні головними експериментаторами із сонячною зарядкою є компанії Kyocera і Sunpartner Technologies. Вони останні два роки на виставці Mobile World Congress в Барселоні демонструють свій прототип смартфона з фотоелектричними панелями. Останній версії такого гаджета потрібно 3 хвилини перебування під прямими сонячними променями, щоб забезпечити 1 хвилину розмови.

Може здатися, що лише хвилина розмови після 3 хвилин перебування під сонцем є мізерним досягненням. Але це краще, ніж 15 хвилин текстового спілкування після двох годин заряджання від сонця, які давала попередня модель. І набагато краще, ніж взагалі залишитися без зв’язку через відсутність розетки поблизу.

Головне досягнення Kyocera і Sunpartner Technologies у тому, що їхня сонячна панель розміщується в екрані. Вона знаходиться нижче сенсорного шару і взагалі не впливає на дизайн пристрою. При цьому, за твердженнями Sunpartner, якість відображення картинки при цьому не погіршується.

Поки немає ніякої офіційної інформації про терміни появи дітища Kyocera і Sunpartner на вітринах магазинів. Але в пресі ходять чутки, що це станеться до кінця 2017 року. До речі, наступний рік взагалі має стати цікавим для мобільних гаджетів.

Хоча нині ще не існує комерційного пристрою із сонячною панеллю, це не означає, що інші вендори не ведуть роботу в цьому напрямі. Наприклад, на сайті патентів Apple цій темі присвячено цілий розділ. Там говориться, що поява сонячної батареї в iPhone є лише питанням часу.

Телефон від Kyocera може створити величезний потенціал для гаджетів на сонячних батареях. Якщо Sunpartner дасть можливість іншим вендорам використовувати фотоелектричні матеріали, то ця технологія безперечно стане дуже популярною серед виробників портативних пристроїв.

Загальний принцип роботи сонячної батареї всередині екрана досить простий. Основний її компонент – спеціальна плівка, яка поглинає невидимі людському оку промені. Як тільки на плівку потрапляють фотони такого світла, вони змушують рухатися електрони, які генерують електричний струм. Проблема полягає у складності і високій вартості виробництва таких батарей.

Плани на найближче майбутнє

У технології заряджання мобільних пристроїв за допомогою сонячної енергії великий потенціал. Але зараз ще рано мріяти про те, щоб купити мобільник із сонячною панеллю. Ця технологія має пройти ще довгий шлях від великих установок до крихітних гаджетів.

Основними регіонами, де поширяться сонячні панелі, стануть області з проблемами електропостачання, невисоким рівнем життя населення і великою кількістю сонячних днів у році. Одна з таких місцевостей – Індія, де на 100% живлення від Сонця вже переводять цілі установи.

За матеріалами: techradar