Неділя, 14 Квітня, 2024

Фільм з Джекі Чаном підвищів ефективність сонячної енергетики

Дослідникам з Північно-західного університету вдалося зробити суттєвий прогрес у сфері сонячної енергетики – вони підвищили ефективність сонячних панелей на 22%. У цьому їм допоміг фільм «Поліцейська історія 3» з Джекі Чаном у головній ролі. Картина була записана на носієві формату Blu-ray, який і став основою досягнення.

Компакт-диски складаються з тонкого шару металу між двома частинами пластика, а зчитування даних проходить за допомогою лазера, який по-різному віддзеркалюється від записаних на носієві байтів. При цьому у випадку Blu-ray дані не записуються напряму, а проходять попередню компресію та отримують коди корекції, які дозволяють зменшити вплив подряпин на поверхні. Через наявність таких кодів поверхня диску має шаблон з бітів, який повторюється кожні 150-525 нанометрів. Візуально це можна бачити райдугою, яка з’являється при погляді на носій.

Так виглядають байти на поверхнях дисків форматів CD, DVD та Blu-ray

Учені виявили, що такий регулярний шаблон, як на поверхні диску, є гарною пасткою для фотонів видимого світла та ближнього інфрачервоного випромінювання. А погане захоплення фотонів сучасними фотопанелями є однією з головних причин їхньої низької ефективності – більшість світла віддзеркалюється від них, а не перетворюється на електрони. Сьогодні такі джерела енергії демонструють корисну дію на рівні 20%.

Унизу звичайна сонячна панель, а вгорі – оброблена за допомогою диска Blu-ray

Щоб підвищити продуктивність сонячних панелей ще на 22%, науковці купили диск з «Поліцейською історією 3» на Blu-ray та зняли з нього верхній шар захисного пластику. Після цього вони використали металевий шар носія як матрицю та видавили такий же шаблон на фотопанелі, завдяки чому вона отримала таку ж райдугу та ефективність у захопленні фотонів.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися