Google Glass – шлях до цифрового похмілля

Багато хто вважає, що інтернет-залежність та жага користуватися гаджетами – це не більше, ніж вигадки. Проте до науковців звернувся пацієнт, якого вони вважають першим в історії з такою залежністю. Її викликало надмірне використання Google Glass: чоловік майже ніколи не розлучався зі своїм пристроєм та користувався ним по 18 годин на день, перериваючись лише на сон та душ. Уже за два місяці такого режиму він став дратівливим, а сни він бачив ніби через маленьке вікно.

Існування інтернет-залежності від надмірного використання гаджетів – це тема для гарячих дискусій між психіатрами. Офіційно такого захворювання ще немає, оскільки воно не ввійшло до опублікованого в 2013 році довідника психічних розладів. Однак доктор Ендрю Доан, який очолює дослідницький центр відновлення від зловживання речовин при військово-морських силах США, каже, що сьогодні люди страждають від інтернет-залежності. І це лише питання часу, коли з’являться відповідні дослідження та методики лікування.

«Раніше люди вважали, що алкоголізм не був проблемою – вони звинувачували себе або інших, – каже Доан. – Просто потрібен час, щоб зрозуміти, що загроза реальна».

Початок лікування

Першим в історії пацієнтом став 31-річний службовець морського флоту США. У вересні минулого року він звернувся до очолюваного Доаном центру по допомогу у лікуванні алкоголізму. Програма реабілітації передбачає, що пацієнти мають утримуватися від спиртного, наркотиків та сигарет впродовж 35 днів. Не дозволяється також користуватися електронними гаджетами.

Під час курсу лікарі помітили, що пацієнт постійно натискав вказівним пальцем на свою праву скроню. Хворий відповів, що ці рухи невимушені та вже майже рефлекторні, оскільки так він переключав дисплей на своїх окулярах Google Glass. Останні він використовував для поліпшення своєї продуктивності на роботі, оскільки він міг швидше проводити інвентаризацію обладнання.

«Пацієнт говорив, що в нього настав період похмілля від Google Glass, – розповідає Доан. – До того ж він казав, що воно було сильнішим, ніж алкогольне».

Принцип роботи Google Glass

Гаджети майже не винні

Коли пацієнт звернувся до медиків, окрім невимушених рухів. він мав звичку до постійного носіння гаджета, проблеми з пам’яттю та сном. Коли він спав, йому здавалося, що він носить окуляри Google. А коли він їх знімав, то почувався роздратованим та знервованим.

«У самих окулярах Google Glass немає нічого поганого, – каже науковець. – Однак вони постійно поруч, та ними можна швидко скористатися. Для тих, хто хоче втекти від реальності, хто має психічні проблеми та схильність до залежностей, технологія дає гарні можливості для цього. Небезпека носимих гаджетів в тому, що можна сховатися від оточення майже миттєво».

Спеціалісти поки не дійшли згоди щодо того, чи викликають девайси залежність, або це ознака глибших проблем.

«Я думаю, що це може бути і тим, і тим. Залежність від гаджета може бути основною проблемою, яка веде до розвитку інших симптомів, наприклад, розладу особистості», – каже Дарія Кусс. Вона досліджує інтернет-залежність в Університеті Нотінгема. За її словами, пацієнт Доана страждав також від інших психічних розладів, серед яких депресія, соціальна роздратованість та обсесивно-компульсивний синдром.

Що стосується лікування від зловживання гаджетами, то для цього можна успішно використовувати наявні методики боротьби із залежностями. Після 35 днів в очолюваного Доаном центрі військовослужбовець почувається менш роздратованим та робить менше компульсивних рухів руками. Окрім цього, поліпшилася його пам’ять.

За матеріалами: The Guardian

 

Comments are closed.