Google хоче побудувати корисний квантовий комп’ютер до 2029 року

Попри технологічні виклики у Google оптимістично ставляться до майбутнього

Google заявила про плани переведення квантових комп’ютерів з виключно дослідницького стану на прикладне використання. Пошуковий гігант сподівається, що машини за такою технологією зможуть вирішувати цілий клас проблем, який недоступний існуючим комп’ютерам. Запустити таку машину в роботу планується до 2029 року.

Для роботи над новим комп’ютером Google відкрила кампус під назвою Quantum AI у Санта Барбарі. В ньому знаходиться квантовий дата-центр, лабораторії дослідження апаратного забезпечення, фабрики виготовлення квантових чипів. За найближче десятиліття на цю ініціативу планується витратити кілька мільярдів доларів.

Google неодноразово заявляв про своє лідерство в технологіях квантових комп’ютерів. Останній такий раз стався минулого року, коли Google заявив про досягнення квантового лідерства. Його квантовому комп’ютеру вдалося виконати за 200 секунд задачу, яку традиційний суперкомп’ютер вирішував би 10 000 років.

Однак конкуренти у цій сфері висловили сумнів в такому прогресі Google. Наприклад, представники IBM повідомили, що традиційний суперкомп’ютер вирішив би задачу за 2,5 дні або менше, мови про 10 000 років немає.

Особливість квантових комп’ютерів полягає в тому, що вони можуть швидко знаходити рішення задач з багатьма змінними. Така особливість криється в їхній мінімальній одиниці даних – кубіті.

Це аналог звичайного біта, але якщо останній може приймати лише значення 0 та 1, кубіт може одночасно існувати в станах 0 та 1. Цей стан відомий як суперпозиція. Чим більше кубітів має квантовий комп’ютер, тим більше станів суперпозиції може існувати.

Попри заяви про досягнення квантового лідерства Google визнає, що до практичного використання квантових комп’ютерів ще далеко. Існуючі квантові комп’ютери мають близько 100 кубітів, але Google хоче створити машину з 1 000 000 кубітів.

Однак перш, ніж можна буде думати про потужний квантовий комп’ютер з усього 1000 кубітів, потрібно вирішити низку інженерних задач. Наприклад, потрібно створити технології, щоб організувати ці кубіти в один логічний кубіт. Це прокладе шлях до квантового транзистора – основного будівельного блоку квантових комп’ютерів.

Підписуйтесь на наш Telegram.

Попри технологічні виклики у Google оптимістично ставляться до майбутнього. “Ми в переломній точці, – каже Хартмут Невен, який керує програмою Google Quantum AI. – Ми зараз маємо важливі компоненти, які роблять нас упевненими. Ми знаємо як виконати заплановане”.

Якщо вам цікава тема квантових комп’ютерів, тоді читайте, як їм допомагає працювати звичайна зубна нитка.