Вівторок, 16 Квітня, 2024

Кіберполіція: як дізнатися, що ви під ковпаком у шахрая

Зловмисники дедалі більше використовуватимуть для своїх справ захоплені смартфони, а не комп’ютери. Кіберполіція прогнозує, що кількість шкідливого програмного забезпечення на комп’ютерах поступово буде зменшуватися, тоді як кількість троянів на платформі Android буде зростати. Одночасно автори вірусів для комп’ютерів будуть усе більше орієнтуватися на західні банки та автоматизувати фішингові атаки.

Кіберполіція прогнозує зменшення кількості шкідливого ПЗ на комп'ютерах, але збульшення кількості троянів на платформі Android.

У більшості випадків перераховані атаки є спрямованими (Advanced Persistent Threat, APT) – їхньою метою стає конкретний інтернет-банк, а іноді і конкретні клієнти. Зловмисники за допомогою різних методів встановлюють на комп’ютер клієнта троян, який замість клієнта формує платіжні доручення або підміняє в ньому реквізити платежу.

Найчастіший сценарій злочину складається з трьох основних етапів: отримання інформації для доступу в систему дистанційного банківського обслуговування (ДБО), проведення шахрайської операції, переведення в готівку грошей.

Кіберполіція радить, як протидіяти шахрайству

Часто клієнти банків навіть не знають про можливості контролю доступу до системи ДБО за IP-адресами або про використання токенів для зберігання ключів ЕЦП(електронний цифровий підпис). Іншою проблемою є небажання клієнта платити за додаткові засоби забезпечення безпеки. Це відбувається через відсутність розуміння критичності шахрайства. Якщо є можливість вибору банку, варто віддати перевагу тій кредитній організації, яка пропонує своїм клієнтам безпечний сервіс для роботи із системою ДБО: засоби надійного зберігання ключів, одноразові паролі, систему протидії шахрайству, вбудовану в ДБО.

У будь-якому випадку, наявність засобів захисту на стороні банку не гарантує абсолютної безпеки. Кіберполіція вважає, що у 80% випадків причиною інциденту є недотримання вимог безпеки на стороні клієнта банку. При організації робочого місця, на якому будуть працювати із системою «Банк-Клієнт» або «Інтернет-банк», необхідно передбачити можливі шляхи компрометації даних авторизації та забезпечити їхній надійний захист. Ідеальним варіантом є виділена робоча станція, призначена виключно для роботи з банком. На ній необхідно обмежити мережеві взаємодії списком IP-адрес і доменних імен довірених вузлів: сервер ДБО банку, корпоративний сервер, сервер податкової інспекції. Дана машина повинна мати оновлений антивірус і встановлені оновлення безпеки програмного забезпечення.

Кіберполіція каже, що організаційні заходи в більшості випадків є набагато ефективнішими технічних заходів. Необхідно регулярно міняти паролі у всіх системах, надавати користувачеві тільки необхідні для роботи права, приділяти увагу зберігання ключів ЕЦП. Наявність добре налагоджених схем своєчасної реакції на події дозволить знизити збитки у разі шахрайства і запобігти розкраданню. Своєчасне виявлення факту злочину та оперативне реагування протягом 4 годин з моменту відправлення платіжного доручення гарантують повернення грошових коштів на рахунок у 80% випадків.

Ознаки підготовки кібершахрайства є:

-нестабільне функціонування ПК, на якому працюють із системою ДБО (повільна робота, довільне перезавантаження, інші проблеми);

-вихід з ладу ПК, на якому працюють з ДБО;

-перебої з доступом в систему ДБО;

-неможливість авторизації в системі ДБО;

-DDoS-атака на ІТ-інфраструктуру;

-невідповідність порядкових номерів платіжних доручень;

-спроби авторизації в ДБО з інших IP-адрес або в неробочий час.

У разі виявленні шахрайства необхідно максимально швидко повідомити про подію в банк, щоб зупинити платіж і заблокувати доступ до системи ДБО зі скомпрометованими ключами і паролем. Також слід негайно знеструмити ПК, з якого імовірно були викрадені ключі та дані для авторизації в системі ДБО. Обов’язково треба написати заяву про подію до Департаменту кіберполіції, по можливості доповнивши її результатами самостійного розслідування інциденту. Навіть якщо шахрайство не було завершено і ви встигли його зупинити, інцидент залишається кримінальним злочином, який підпадає під декілька статей, починаючи від створення і розповсюдження шкідливого програмного забезпечення та закінчуючи спробою розкрадання грошових коштів в особливо великому розмірі.

40 КОМЕНТАРІ

 1. Добрый день. На сайт е https://bankcomat.cc/reviews/ осуществляла обмен заявка 1329 от 30.04.17 деньги не карту приват банка не пришли. При общении с оператором меня заблокировали. Служба поддержки ничего не отвечает. Пожалуйста помогите

 2. Добрий день. Потрапила на шахрая, який виманив гроші. Хотіла зарезервувати квартиру на 2 дні, але не отримала послугу, та втратила гроші. Перечислила гроші і шахрай зник. (( ось його телефони 0986876994, 0687728904.

 3. Добрый день! Сотрудник приват банка посоветовал мне обратится к Вам,так как я 20.09.17 перевела деньги аферистам. Заказывала термоботинки своим двойняшкам на сайте: “Совместные покупки Украины” . Со мной на связь вконтакте вышла Анна и сказала збросить 799 гривен на карточку приват банка, на имя Федоренко Андрей Викторович, по № карточки 5168755630922082 . После оплаты через приват 24 аферисты на связь не выходят. Мой номер тел. 0935380623

  • Татьяна, добрый день. Сожалею о случившемся. Но вряд ли наша редакция сможет чем-то помочь вам – мы ведь журналисты и не занимаемся поиском воров.

 4. добрый вечер ! на данный момент я переписываюсь с педофилом на сайте знакомств ! отец имеет регулярно свою 11 летнюю Дочь !!!!! КАК принять меры , что ДЕлать ????

 5. Допоможіть повернути кошти! Я Федорець Галина Йосипівна, яка проживає Житомирська область, чуднівський район, с. Карпівці, вул. Корольова 54. Я із донькою вирішили купити трактора в інтернеті, найшли сайт олх трактор в сумі 22000 тисячі гривень. 2 жовтня 2017 року зателефонували за номером вказаного на сайті номер телефону 0979155899 і замовили трактор. Громадянин Роман сказав,що вишле вантаж новою поштою, о 9:20 ,він зателефонував і відповів,що відправив вантаж ,що вам прийде ссм , ссм надійшла на мій номер 0978981653 ,що вантаж прибуде о 15:00 . О 12:30 зателефонував,щоб перекинули гроші на рахунок 4188373028199369 бо потрібна квитанція в нову пошту на отримання товару. Моя дочка Лозова.Т.О поїхала в Ощадбанк Чуднові і зі своєї карточки переказала кошти у сумі 24400 + 175 комісії на рахунок вище вказаний о 17:00 ми зателефонували водієві нової пошти,що було вказано в ссм 0989796515 ,він відповів,що скоро буде .О18:30 ми перетелефонували водієві знову він відповів,що робочий день закінчено .Будемо взавтра о 10:00 .їх не було ,чекали ,а вони позвонили о 13:00 годині .ми стали телефонувати, вони не відповідають Ми зрозуміли ,що це шахрайство.Допоможіть будь-ласка повернути гроші !

  • Дуже шкода чути це. Ви маєте звернутися в поліцію. Вони єдині, хто може допомогти в такий ситуації.

 6. Добрий день !!! Я Холодовия Анна Іллівна 9
  Жовтня вирішила купити на(((( олх )))дитячий візочок який коштував як б/у 2.700гр .Зателефонувала за вказаним номером (((098-729-61-54))) мені відповів чоловік(який назвався Полтавець Виталій Олексійович)так ще не продали, але щоб бути впевненим що ви купите ререведіть мені 1000гр почувши в квартирі плач малої дитини я повірила і погодилась. Він сказав що решку коштів, а саме 1700 гр перевести коли я перевірю що дійсно накладна існує і все ок.))). Продіктував мені номер своєї картки і коли я запитала, що за банк він сказав Альфа банк))) 5352 2756 4267 7273 кудия і перевела кошти 1000гр. А через дві години він скинув мені смс з номера 098-628-21-08 номер накладної новаї пошти (59000290123538) набрав і сказав перевірити. Я зателефонувала на гарячу лінію нової пошти де мені підтвердили, що дійсно на мою адресу оформляється дитячий візочок і навіть вказали що прибуде до Києва 23 жовтня на 67 відділення вказали навіть скільки я витрачу за доставку, от я і ще раз повірила що начебто все правдиво)))) пепевела ще 1.700гр))))Набрала і спитала чи кошти отримали на що він мені сказав чекайте все є)))) Відлучившись у справах я вийшла з дому, а коли повернулася вирішила перевірити свою посилку через інтернет посилання прослідкувати багаж, і мені видало що все анульовано як так, я почала телефонувати на гарячу лінію де оператор підтвердила що вашу експрес надладну відправник передумав висилати бо начебто я нічого не перевела)))) ? і сказав що за номером моєї накладної перевод здійснювала дівчила яка показала паспорт (ДОРОШЕНКО ДАРЬЯ ТИМУРІВНА) м. Жовті води 7 лютого 1995року народження . Я пізніше вияснила що карта ця Промінвест банку ,зателефонувавши на лінію банк щоб виявити особу мені сказали, що я 3 обличча і мені надати таку інфо. не моють права?.попередньо пояснивши ситуацію. Ще пізніше з нової пошти мені зателефонували і сказали її моб. Номер 099-552-69-87 на який я і зателефонувала бе мені дуже не чемно відповіла (вона) ще почала погрожувати?зрозумівши що розмови не вийде. З моїх власних розслідувань знаю що діють разом подружня пара він (((ДОР0ШЕНКО ЕДУАРД ОЛЕГОВИЧ 5 січня 1991року народження моб. 050- 589-53-12 і в них є спільна дитина до двух років хлопчик)))Дуже хочу і сподіваюся на вашу допомогу)))) Дякую що прочитати моє звернення,,,,, в них не одна я купила візочок.

   • Перечитав звернення інших людей зрозуміла що ви не допомагаєте, а до кого ще можна звернутися?????
    Я думала що кібер поліція займається такими справами. ?

    • Кіберполіція мабуть і займається такими справами. Але ж ми просто журналісти видання TechToday. Тому я й пишу, що ми не вміємо ловити злодіїв

     • У меня пару дней назад была такая ситуация, но сумма 5500 и они у меня её украли со счёта. Я сразу написала заявление в полицию, и ждала сутки пока меня наберёт следователь, но так никто не позвонил. Я пошла в нашу прокуратуру, написала заявление сказали что передадут дело киберполиции и есть шансы вернуть деньги. У вас хоть есть какая то информация, то вам же проще и быстрее будет найти их

  • Анна, вам треба звернутися до поліціїї, навряд чи наша редакція може допомогти в такій справі.

 7. Мне пришло смс от старт маней кабы забрать 370000грн я позвонила на ихней номер 0800304300 и есть еще ихни номера , девушка мне сказала чтобы участвовать в акции нужна регистрацыя свои даные и место проживания и я дала но поосле этого увидела в интернете про эту компанию я афигела с коментариев, это лохотрон полный, и я им перезвонила и сказала что я хочу отказаться от акции, попросила удалить мои данные! Но я не знаю удалили они меня или нет! Если будут звонить скажу что я мама этой особы типа меня и кабы я умерла . Надеюсь пронесет

 8. меня зовут Александр, добрый день звонят с +380442282718 предстовляются службой безопасности ивыпрошают личныне данные когда я отказался дать им cvv код пришло смс с номера +380 94 828 2718 ваша карта заблокирована

 9. Перерахувала кошти за придбану річ на карту 5167490086565729 номер телефону 0981532714 ні товару ні коштів мене заблокували на сайті olx

 10. Развели как ребенка,за доставку выманил 300 грн. Товара как небыло,так и нет по сей день. Объявление отдам даром с реальными фотографиями- детской коляски. Сергей Киев.сначало по телефону рассказал что все обойдется всего в 150 грн.потом написал смс что:Смотрите, у меня на почту поехать не получилось, с машиной что-то, не заводится, я заказал курьера, стоимость доставки вышла 293 гривны, Оплатите остальное после чего я напишу вам номер накладной..Потом два дня после второй моей оплаты динамил безответом и збрасыванием по телефону в конце поднял и крикнул:Я занят!. Потом пришло это после того что я сказала что обращусь в безопасность банка и сайта:Вы меня не поняли просто я вам написал что доставка вышла 392гривны, вы оплатили145Гривен еще, а нужно было еще 392. В итоге я перезвонила в службу новой почты где мне сказали ,что на мой номер в течении 10 дней с Киева ни каких отправок небыло. Телефон этого Сергея:(097)849-92-70. Будьте осторожны!!! Я подозреваю он не только меня так развел. На его страничке в оголоше ещё был холодильник,компьютер, велосипед – все что нужно для постоянного пользования,не очень богатым людям. На фото изображены очень качественные вещи и реальные фото с его квартиры.Доказать что это мошенник практически невозможно,он да такой степени все реально преподносит,что я до сих пор немогу поверить что это развод 5167491024458670 дигавцов сергей.Это его номер карты куда я дважды отправляла свои денюшку. Подскажите как наказать этого злоумышленника!!!

 11. Здравствуйте, моей бабушке поступил звонок с номера 0739824035 и начал говорить мама помоги я в полицию попал, но она не повилась и начала его вопросами закидывать, так как пол часа до звонка этого общалась с сыном, самое, что меня насторожило, что он действительно правильно сказал имя сына. Это может быть даже кто из знакомых ?? понимаю, что этим вряд-ли кто будет заниматься, но всё же, таких случаев всё больше и больше, так уже и до моей семьи добралась эта гнилая тема.

 12. Здравствуйте, мне сообщили по смс что мои банковские карты заблокированы хотя у меня нет даже карт в банках аваль и альфа банк смс с номера +380999099164 и информация за телефоном +380442218200

 13. Добрый день, я попала на мошенников которые предлагают кредитование неизвестным французким якобы банком и то только после того как будет сделано внесение средств на платежный счет и не малых а свыше 400€ согласна сотрудничать и переслать всю мою переписку с даннойо организацией, считаю их аферистами, прошу Вас розобратся

 14. Доброго дня,хочу повідомити про шахрайку, яка на сайті кашалоті обманює людей ? я виграла по ставці сапожки дитині ,оплатила когшти в розмірі 130 грн номер карти дала на приват банк :карта 5168745601392159 Виноградский Игорь
  Дуже шкода що такі люди наживаються на дітях (
  Як повернути тепер свої грош

 15. Доброго вечера допоможить повернули гроши перевела на карту 4149499104542350 товару не отримала .

 16. Здравствуйте,этой особе отправила деньги за сухожар на карту укрсоц банк 5167802002824677 Роман Наталья с.Богатое Одесской обл.,после оплаты кормила завтраками что отправит посылку,сейчас не выходит на завязь.Оказывается ее карта уже фигурирует на просторах интернета как мошенник.Наложкой не хотела отправлять аргументируя что в ихнем населенном пункте нетНовой Почты

 17. 30.09 ?воскресенье?оплатили на карту 5218572220848514 ?Дрычик Александр Владимирович?725 грн.за детский набор по объявлению на prom.ua. Состоянием на 02.10 телефон продавца вне зоны доступа, объявление отключено, груз, естественно, не отправлен.

  • 5218572220848514 ? Дрычик Александр Владимирович.Сей час торгует продукты из Европы. НА ПРОМЕ. Он Вам Вернул деньги? Есть шанс вернуть или прижать афериста. C Ув Альберт. 0985246796.

 18. Доброго дня прошу Вас допомогти мені . Я 02.10.2018р. Замовила дитині в інстаграм зимній пуховик у Катерини Турецької. Ціна пуховика 1.250.грн.Вона приємно зі мною спілкувалася сказала що в неї 100 %оплата в разі чого я зможу обміняти цю річ на більший розмір. Аферистка скинула дані карточки 4211132903392577 Cronova Ekaterina. Чоловік скинув гроші вона написала що завтра буде відправка в 11 годин дня на наступний день я зайшла до інстанрам та не переписки не її не було. Допоможіть знайти шахрайку. Їй гроші підуть на ліки.

 19. скажите пожалуйста как связаться с кибер полицией контакты

 20. Я Лосева Анна прошу допомоги у Кіберполіції щоб знайшли шахрайку. по інтернету вона записана Катерина Турецька її номер карточки 4211132903397725 Gromova Ekaterina. Будь ласка допоможіть. Не дайте другим людям попасти на цю ловушку. Будь ласка допоможіть.

 21. Я Круговой Алексий. Решил приобрести Миталоискатель нашол на олх.то что мне нужно (металлоискатель) Где была сылка на ломбард Благо. Каторый находится по адресу г. Житомир ул. Домбровского дом 38. После регистрации на этом сайте я совершил покупку. После чего они мне прислали реквизиты АБанк 5351452000626504 Педченко Андрей Николаевич и сума 3700. Куда я перевёл сумму денег. После того все намера были недоступны
  0634239692
  0985109719
  0681747017
  0662548954
  Пожалуйста поможите, и чтобы другие на это не попали((

 22. Добрый день попали на мошеника на олх перевела деньги на счет. После пропала вся информация. У меня есть чеки на руках. Помогите их найти пожалуйста. И вернуть свое.

 23. Добрый день. Хочу подать заявку на мошенничество на Качьков С. О. Данному человеку переводила деньги 18.10-250грн и 19.10-1000грн. За квартиру которую мы должны были снимать в месте. Сейчас на связь не выходит. +380688256422 это его номер телефона scarletcult:
  5375414103737119 номер карты монобанка на которую я переводила свои деньги.

 24. Здраствуйте. Меня зовут Аня. Хотела взять кредит. Под видом кредитного сообщества выманили 2100 грн. якобы на страховку кредита. Еле дозвонилась до оператора, сказали, мол, что бы получить кредит нужно внести еще 2000 грн. тогда прийдет сам кредит и документы на него. Я потребовала вернуть первые деньги, но мне сказали, что они возвращаються в течении 60 рабочих дней. У меня просрочка по другому кредиту и деньги нужны срочно так как зарплата у меня всего 4000 грн. Пожалуйста подскажите, что мне делать и куда обращаться.

 25. ЗДРАСТВУЙТЕ..ВІД КОМПАНІЇ СПЕКТР ПЕЙМЕНТ НАДІЙШЛА СМС ЩО Я ВИГРАЛА КВАРТИРУ..АЛЕ МЕНІ ПОТРІБНО ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ ТОБТО ВКАЗАТИ ВСІ МОЇ ОСОБИСТІ ДАНІ,А ПОТІМ ЗАТЕЛЕФОН.ОПЕРАТОРУ ЯКИЙ ДАСТЬ НОМЕР РАХУНКУ І ПОТРІБНО ЗАПЛАТИТИ 1%НАЛОГУ ВІД ВКАЗ.СУМИ….ТОБТО МЛЖНА НЕ КВАРТИРК А У ГРОШОВОМУ ЕКВІВАЛЕНТІ..ЗНАХОДИТЬСЯ ЗА АДРЕСОЮ М.КИЇВ ВУЛ ПУШКІНСЬКА28….ЯК БУТИ…

 26. Здравствуйте, хочу заявить о мошенничестве на сайте shafa.ua! Мошенница продаёт не дешёвые куртки и шубы ! Я покупаю себе одну куртку ценой в 1550 грн. Естественно она настояла на 100% предоплате ( номер Ее карты 4188370130203097 на имя Радминова Елена Георгиевна ! ) итог – вещь мне ни кто не высылает на следующий день после оплаты, через два дня , и на 3-й день я начала сильно волноваться, и писать смс с просьбой объясниться ! На что я получила только сбрасывания трубки ( Ее номер телефона 0509698082 ) и тишину на мои смс ! Прошу помочь!!! Так как я ввела Ее номер телефона в поисковик и мне сразу выбило всю информацию по этой личности!!! Много людей пострадало от этой аферистки, очень много комментариев и писем от людей которые тоже попали в Ее сети !!!! Давайте остановим ее!!!

 27. Добрий день заказала і оплатила телефон, сказали чекайте ми відправимо, пройшло більше 10 днів ні грошей ні телефону. Коли я написала їм вони сказали що телефон подорощав потрібно ще доплатити,я сказала що висилайте я доплачу при отриманні, нащо вони мене заблокували.

 28. Добрий день!заказала на ОЛХ телефон, сказали оплати предоплату 100 грн і зразу будуть пересилати,на слідущий день ще попросили 100 грн,я відмовився попросила повирнути кошти вони відмовилися.

Comments are closed.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися