Неділя, 14 Квітня, 2024

«Київпастранс»: Навіщо зупинкам 3G

Уявіть: ви підходите до зупинки й одразу на електронному табло бачите, за скільки хвилин буде найближчий потрібний тролейбус. А поки ви чекаєте, то можете підключитись до безплатного Wi-Fi та підзарядити смартфон чи планшет – для цього тут є спеціальні USB-роз’єми.

Це не фантастика чи картинка з розвинутих країн – такі «розумні» павільйони з’являються в Києві. Столичне комунальне підприємство «Київпастранс», яке завідує міськими автобусами, тролейбусами, трамваями та фунікулером, планує скоро встановлювати подібні зупинки і в інших районах міста. 3G цьому значно сприятиме, та й не лише на зупинках: третє покоління мобільного зв’язку змінить не тільки те, як ми чекаємо на громадський транспорт, але й як у ньому пересуваємося.

Про те, як «Київпастранс» оцінює зміни, нам розповів генеральний директор підприємства Сергій Майзель.

– Сергію, що зараз відбувається в Києві з «розумними» зупинками?

– Перед службою автоматики «Київпастрансу» стоїть завдання: на зупинках громадського транспорту надати додаткові сервіси, які будуть цікаві нашим пасажирам. І це не просто спорядження старих зупинок устаткуванням, а модернізація і навіть заміна павільйонів – цим займаються архітектори. Приклад таких павільйонів із сучасним дизайном можна побачити на площі Перемоги.

– Чим ті зупинки відрізняються від звичайних?

– Там ми поставили, по-перше, електронне табло, що показує, який транспорт там зупиняється, а також час прибуття найближчого й наступного транспортного засобу. По-друге, там є безплатний Wi-Fi – він покриває площу радіусом приблизно 50 метрів. Два павільйони – один біля універмагу «Україна», а другий біля цирку – покривають усю площу Перемоги. Усього там стоять чотири роутери – по два на зупинку. По-третє, ми встановили USB-розетки, щоб пасажири могли зарядити свої гаджети.

– Як «розумні» зупинки отримують дані?

– Щоб підключити табло до нашої автоматизованої системи диспетчерського управління, ми використовуємо GPRS-канал від МТС. Для пересилання інформації про рух транспорту його вистачає з головою. Для Wi-Fi ми б використали наш оптоволоконний кабель, та в цьому районі до нього відстань велика, довелось би його різати, ставити муфти – це вимагає багато ресурсів. Тому ми звернулися до МТС, і оператор надав нам CDMA-канал. Так ми отримуємо доступ до інтернету і за допомогою роутера його роздаємо.

– Яка швидкість такого інтернету-доступу? Чи не замало для бажаючих?

Швидкість складає 3 Мбіт/с. Так, цього замало для перегляду онлайн-відео. Але якщо транспорт ходитиме за розкладом, то й часу на це в пасажира не буде. А ось поспілкуватися в соцмережах, скористатися додатком EasyWay та побачити, де зараз потрібний тролейбус чи автобус, – цього буде цілком достатньо. І як тільки МТС побудує в Києві 3G-мережу, ми замінимо модеми та дамо більші швидкості – до 30 Мбіт/с.

– Скільки зупинок ви плануєте так модернізувати?

– До кінця року ми плануємо встановити 60 зупинок з модернізованими табло, і багато з них будуть ще з Wi-Fi.

Це стосується автобусів та тролейбусів, але в нас є інші види транспорту. Наприклад,  швидкісний трамвай. Там ми давно встановили подібні електронні табло, а кілька тижнів тому ми на шести станціях Борщагівської лінії разом із MasterCard встановили термінали для проходу за платіжними картками. До кінця року ми плануємо це зробити на всіх 12 станціях цієї лінії. Там ми встановлюємо Wi-Fi, що покриває весь перон швидкістю до 50 Мбіт/с, – на цих станціях у нас немає обмежень, адже вся лінія оснащена оптоволокном, і тому в нас там власний інтернет-доступ. А влітку ми WiFi-інтернет влаштували на всій лінії фунікулера і на станціях поставили термінали MasterCard.

З наступного року подібну роботу ми почнемо на Троєщинській лінії – упродовж року плануємо модернізувати всі станції: надати нашим клієнтам Wi-Fi, банківські термінали, розетки та «зарядки».

Що стосується подальшої модернізації зупинок, то все залежить від фінансування. Адже «Київпастранс» – комунальне підприємство, воно фінансується з бюджету Києва.

– Чому ви для пересилання даних зупинкам обрали послугу МТС?

– Ми працюємо з усіма мобільними операторами, де в цьому є необхідність. Але з МТС у нас співпраці найбільше – на його мережі побудована наша корпоративна мережа, і тому нам з ним працювати зручніше. Та і його покриттям і якістю ми задоволені.

– Як дорого коштує Wi-Fi на зупинках?

– CDMA-доступ у МТС недорогий, тим пак що оператор нам надає знижки. У будь-якому випадку виходить близько 100 грн на зупинку – це для нас зовсім недорого.

– Скільки взагалі коштує модернізація?

– Що стосується обладнання для Wi-Fi, то, з урахуванням знижок від МТС, модеми та роутери коштують майже копійки. Їхні ціни можна побачити на сайті оператора.

– А табло, зарядки?

– Зарядки теж недорогі, ми просто купили колодки USB та своїми силами підключили кабелі. Щоправда, спочатку були проблеми – одні смартфони заряджались, а iPhоne – ні. Та наші майстри швидко розібралися і зробили, як треба, і тепер там можна зарядити всі популярні пристрої. Що стосується електронного табло, то їх ще у 2012 році Київ закупив у рамках одного інвестпроекту.

– Як збираєтесь протидіяти вандалам?

– Намагаємось звести їхній вплив до мінімуму. Спочатку ми вішали табло прямо в зупиночному комплексі, але згодом зрозуміли, що їх треба піднімати, і підвісили на опорі на недосяжній для людини висоті. Усе одно їх зручно видно із зупинки та найближчих місць. WiFi-обладнання ми ховаємо так, що воно взагалі недоступне. А розетки дійсно будуть псувати, та ми можемо їх постійно замінювати, враховуючи їхню невисоку вартість. Згодом, коли ми отримаємо швидший інтернет, то хотіли б розташувати на зупинках камери стеження – вони б допомагали нам краще контролювати і самі зупинки, і погоду, і рух транспорту. Але такі камери хтось постійно намагається вкрасти.

– Зараз багато пишуть про Wi-Fi у транспорті. Чому він так і не з’являється належної якості?

– У цьому питанні немає однозначності. Ми близько року тестували Wi-Fi у транспорті. І поки транспорт стоїть – усе нормально. Але коли починає рухатись – починаються проблеми. Адже Wi-Fi у транспорті береться з мережі мобільного оператора, і тут все залежить від якості його покриття. Ми проводили багато експериментів з «Інтертелекомом», практично рік тестували їхнє CDMA-рішення, і за результатами цього тестування отримали 30-40% втрат пакетів. Це просто специфіка даної технології – вона не призначена для рухомих об’єктів. Прихід UMTS виправить ситуацію, і ми можемо повернутись до цього проекту. Але з’являється інше питання – скільки нам коштуватиме такий Wi-Fi і який у ньому сенс, якщо у пасажирів буде 3G? Тут все потрібно прораховувати, і якщо буде зацікавлений інвестор, то ми в наступному році можемо такий проект реалізувати.

– Що сталося з інтернетом у трамваях, про який писали рік тому?

– Цей проект намагався реалізувати інвестор – компанія, яка за WiFi-доступ показує рекламу. Можливо, ті проблеми з Wi-Fi, які ми спостерігали і через які ми не впровадили технологію, залежали від здатності інвестора забезпечити якісний сервіс. Він його не зміг забезпечити.

– В яких містах технічні рішення в громадському транспорті вам подобаються найбільше? З кого «Київпастранс» намагається брати приклад?

– Ми намагаємося моніторити нові рішення у світі, у першу чергу – в Європі, хоча дивимося на США, та в них інша схема. Мені дуже подобається, як нові технології використовуються в транспорті Лондона, – це взірець транспортної автоматизації. Але там інша бізнес-модель. Там проїзд коштує 5-7 фунтів, це в сотню разів більше, ніж у нас. Звісно, при такій виручці місцевий муніципалітет може розвивати інфраструктуру взірцево. А ми при вартості квитка 3 гривні просто не можемо окупити такі технології. Тому ми більше дивимося на досвід Чехії, Польщі, які до нас ближчі. І ми змушені шукати інші технічні рішення, які влаштовуватимуть нашу бізнес-модель. Деякі технології, що є у чехів та поляків, для нас застаріли, і ми знаходимо кращі. Наприклад, технологію для підрахунку пасажиропотоку ми вибрали вітчизняну, її розробили українці, і вона втричі дешевша за аналогічну в Польщі. У цьому особливість України, що необхідність заощаджувати може привести до швидшого прогресу.

Від TechToday

А як у світі роблять «розумні» зупинки? Ось декілька прикладів.

У канадському Монреалі біля зупинок є табло, які показують рекламу та корисну інформацію: погоду, розклад руху автобусів, час прибуття найближчих, маршрути міського транспорту та інше. Пасажир сам обирає, що йому дивитись, і керує пристроєм за допомогою жестів:

У Петропавловську (Казахстан) встановили криту «розумну» зупинку, яка оснащена Wi-Fi, має екран, і в ній не буває холодно. На дисплеї відображається рух транспорту в режимі реального часу, а пасажири можуть повідомити про неякісну роботу перевізників. Вбудована система опалення підтримує комфортну температуру всередині приміщення зупинки.

У Дубаях (ОАЕ) не доведеться засмагати на сонці при очікуванні свого автобусу. Там розмістили зупинки з вбудованими кондиціонерами, які енергію для своєї роботи отримують від сонця. Окрім цього, вони оснащені дисплеями, на які виводиться інформація про рух транспорту.

 

У Барселоні (Іспанія) встановили вісім «розумних зупинок». Вони обладнані інтерактивним екраном, Wi-Fi та USB-роз’ємами для зарядки гаджетів. Окрім звичної інформації про рух транспорту, така зупинка дозволить спланувати свій час. Для цього вона має кілька програм: Prop d’Aqu? показує відомості про пам’ятки поряд, TMB Virtual допомагає спланувати маршрут на громадському транспорті і розрахувати час очікування, Bicing надасть відомості про наявність вільних велосипедів, BCN Turismo розповість, що цікавого в місті для туристів.

У такому мегаполісі, як Лос-Анджелес, перша «розумна» зупинка з’явилася лише у вересні. Це простий навіс, який додатково оснащений інформаційним дисплеєм про рух транспорту, підключений до інтернету через Wi-Fi і дозволяє заряджати гаджети за допомогою USB.

В індійському місті Керала влада не обмежилася лише безплатним інтернетом та заряджанням по USB. На 25 «розумних» зупинках міста можна послухати радіо, почитати газету, а також підзарядити ноутбук.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися