Комп’ютерна революція від Microsoft: запуск Windows 10

Сьогодні для Microsoft довгоочікуваний день – її найбільш прогресивна ОС, яка стане останньою Windows, стала доступною для завантаження. На неї покладено амбітне завдання зробити майже революцію комп’ютерного світу, об’єднавши всі гаджети на єдиній програмній платформі, щоб можна було запускати на них одні й ті ж програми. Для цього Microsoft змінила багато чого – від програмного коду до моделі розповсюдження та оновлення.

Новий підхід

Windows 10 відмовляється від панування персонального комп’ютера та дозволить споживачам бути мобільними незалежно від пристроїв, які вони використовують. Ця ОС дозволить легко переходити від одного гаджета до іншого та продовжувати роботу так, ніби заміни не відбулося: усі програми, сервіси та контент будуть переміщуватися між пристроями.

Подібного вдалося досягти завдяки постійному підключенню гаджетів до інтернету та використання облікового запису Microsoft, у якому зберігаються дані. Більш того, Microsoft намагається відійти від моделі фіксованого програмного забезпечення – Windows 10 компанія називає сервісом.

«Ми бачимо Windows 10 у ролі сервісу», – каже директор підрозділу операційних систем Microsoft Террі Маєрсон. Це означає, що споживачі частіше отримуватимуть оновлення, а звичний цикл випуску нових версій ОС раз на декілька років залишиться в минулому. Саме тому ця ОС буде останньою Windows – після неї будуть лише оновлення. Історію версій «Вікон» можна почитати тут.

Чим ОС вражатиме

Головною особливістю нової операційної системи є запуск одних й тих же програм на різних типах пристроїв: телефонах, ПК, ноутбуках, планшетах та ігровій приставці Xbox.

У Windows 10 уперше стане доступним на планшетах та ПК персональний віртуальний асистент Cortana. Цей програмний компонент надає рекомендації та нагадування, а також відкриває швидкий доступ до інформації. Взаємодіяти з Cortana можна через голосове управління або клавіатуру. Утім, спробувати його зможуть лише жителі США, Великобританії, Китаю, Франції, Італії, Німеччини та Іспанії.

У новій ОС з’явиться новий браузер на заміну Internet Explorer під назвою Edge. Серед його нових функцій – можливість писати напряму на веб-сторінці, легке пересилання матеріалів, режим читання та інтеграція з Cortana.

Універсальні програми Windows 10 дозволять однаково працювати на телефоні, планшеті та ПК. Першим прикладом цього стали нові Word, Excel, PowerPoint, OneNote та Outlook. У них можна писати анотації на презентаціях у PowerPoint, а для роботи з Excel тепер не потрібні мишка та клавіатура. Нова версія офісного пакету Office зараз знаходиться в розробці, і більше відомостей про неї стане відомо найближчими місяцями.

Окрім Office, до комплекту Windows 10 також входитимуть інші універсальні програми для роботи з фото, відео, музикою, навігацією, повідомленнями, а також поштою та календарем. Їхній контент зберігатиметься в хмарному накопичувачі OneDrive, завдяки чому можна припинити роботу на одному гаджеті та продовжити її з того ж місця на іншому.

Сервіси Xbox Live та Xbox App принесуть з виходом Windows 10 нові враження гравцям. З ними можна отримати доступ до ігрової мережі Xbox Live як на ПК, так і на ігровій приставці Xbox One. Можна буде записувати цікаві ігрові моменти з вбудованим інструментом Game DVR та грати з друзями на різних типах гаджетів. Ігри з підтримкою DirectX 12 у Windows 10 працюватимуть швидше та матимуть поліпшену графіку. Окрім цього, можна буде грати на ПК та планшетах і телефонах, адже сама гра буде оброблятися на Xbox.

Режим роботи Continuum Mode дозволить зручно працювати на пристроях типу «2 в 1». У Windows 10 можна буде легко переключатися між режимом ноутбука та планшетом, відповідно до яких зміниться інтерфейс. Він також вимагає постійного підключення до інтернету.

Що втратили

При переході на нову ОС користувачі не лише отримають багато додаткових функцій, але й втратять кілька звичних. Найпомітнішими будуть програмні втрати: у новій ОС зникне Windows Media Center, карткова гра «Черви». Власники Windows 7 попрощаються з гаджетами робочого стола.

Безповоротно в історії залишилися магнітні флопі-диски – у новій ОС не буде навіть драйвера для таких дисководів. Усі, кому потрібно буде прочитати інформацію на дискеті, повинні будуть завантажувати його окремо.

Відходять у минуле і диски DVD – для їхнього перегляду також знадобиться завантажувати окреме програмне забезпечення.

Окрім програмних втрат, майбутні користувачі Windows 10 зіткнуться й з іншими проблемами. А програма біометричної ідентифікації Windows Hello вимагає наявності в комп’ютері інфрачервоної камери та датчика відбитків пальців.

Ще одним розчаруванням може стати система оновлень у Windows 10. Власники версій Pro та Enterprise зможуть відкладати чи відміняти інсталяцію апдейтів. А ось користувачів Windows 10 Home ніхто не питатиме, і апдейти встановлюватимуться незалежно від їхнього бажання. Обурення користувачів таким рішенням було настільки великим, що змусило Microsoft випустити окрему утиліту, яка все ж дозволить відключати обрані патчі для ОС.

Ціна переходу

У Windows 10 впровадили новий підхід до оплати цієї ОС, який свого часу викликав багато шуму через неточне висловлення представників Microsoft. У січні компанія оголосила, що її нова ОС буде безоплатною для тих, хто перейде на неї впродовж першого року.

Сенсація сталася в березні: щоб залучити максимальну кількість користувачів до нової операційної системи, Microsoft пообіцяла небачений крок. Компанія оголосила, що цю систему отримають усі власники комп’ютерів з Windows 7 або 8.1, з машинами з піратськими версіями включно. Але вже в травні Террі Маєрсон заявив, що слова про безплатне оновлення для всіх неправильно зрозуміли, а піратам доведеться платити.

Зараз отримати нову ОС можна безоплатно, зарезервувавши її для себе. Але вже через перший рік доступності Windows 10 у продажу оновлення стане платним. Вартість Windows 10 Home складе $119,99, Windows 10 Pro – $199,99. У разі, якщо користувач захоче перейти з Home Pro, йому ця опція буде доступна за ціною $99,99.

Ці гроші можна не платити, якщо стати піддослідним для Microsoft. Програма тестування Windows Insider продовжить діяти, і з нею можна безоплатно користуватися тестовими випусками ОС. Проте доведеться миритися із різними збоями та недоробками. Приєднатися до програми можна на цій сторінці.

Чи варто квапитися з переходом

Фахівці компанії DriverPack попереджають, що при переході зі старих версій операційної системи на Windows 10 можуть виникнути серйозні проблеми з драйверами. Такого висновку вони дійшли після власного тестування.

У DriverPack пояснюють, що в процесі переходу на нову версію операційної системи старі драйвери видаляються. Сама ж Windows 10 може коректно інсталювати далеко не всі драйвери, необхідні для роботи системи. На думку тестувальників, масові збої можуть виникнути, у першу чергу, з драйверами для відеокарт, звукових плат, мережевих адаптерів і жорстких дисків. Це може позбавити користувачів можливості підключення до мережі Інтернет для завантаження драйверів вручну і подальшого їхнього встановлення.

У список проблемних пристроїв компанія додала звукову плату Creative Sound Blaster Live! 5.1 Digital, відеокарти Nvidia GeForce GTX 590, GTX 660, GTX 680, GTX 750, GTX 760, GTX 770, GTX 960 і GTX 970, жорсткий диск Western Digital Caviar Black WD5003AZEX і мережевий адаптер Qualcomm Atheros AR956x. Це не вичерпний перелік апаратного обладнання, а лише те, яке фахівці встигли протестувати.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я