Вівторок, 18 Червня, 2024

Майбутнє на автопілоті: чому зникнуть приватні авто

Завдяки технологіям автомобілі переживають найбільшу трансформацію з часів появи двигуна внутрішнього згоряння. Останній відкрив машинам необмежену дальність поїздок, а електроніка дозволила при цьому зменшити навантаження на водія. На цьому еволюція авто не зупиняється, і на черзі – поява масового автопілота, з яким водії можуть взагалі зникнути. Залишитися в минулому також може і поняття приватного автомобіля.

Зазирнути «під капот» цієї революції можна завдяки представленим на автошоу у Лос-Анджелесі моделям. Під панелями їхніх салону та кузова приховані сенсори, які прокладають шлях масовому авто до автономних поїздок. Машини вже вміють самостійно паркуватися, гальмувати для уникнення зіткнення та залишатися на своїй смузі руху.

Розвиток подібних технологій має більші наслідки, ніж проста допомога водіям. У перспективі вони можуть змінити саме поняття автомобіля – зі статусного елемента, який сприймається як джерело свободи та вільного пересування на ще один вид громадського транспорту, який можна орендувати в потрібний момент.

«Прийде час, коли вміння водити автомобіль буде стояти в одному ряду із навичкою верхової їзди, – каже футуролог Петер Шварц. – Деякі люди любитимуть це робити, однак більшість від цього відмовиться». Він вірить, що у Каліфорнії – одному з перших штатів, де активно досліджують автомобілі з автопілотом, – виділені смуги для таких машин з’являться вже за 10 років.

Зі зміною парадигми автомобіля дизайнери зможуть відійти від класичної компоновки та створювати актуальнішу для того часу зовнішність. «Можна буде мати двомісне авто, в якому пасажири сидять обличчям один до одного», – каже Гаральд Белкер. Раніше він працював дизайнером у Mercedes-Benz, а зараз створює декорації для фантастичних фільмів, серед яких така картина, як «Згадати все».

Автомобіль сьогодні використовується дуже неекономно: він стоїть на парковці по 22 години на добу та перевозить в середньому одного водія. Деякі міста стимулюють ефективнішу утилізацію приватних авто, запускаючи виділені смуги для тих, у кого салон зайнятий пасажирами

Ложка скептики

Поки одні бачать у майбутньому автономні машини, які перевозять пасажирів, інші кажуть, що варто бути обережними з такими райдужними прогнозами. «Потрібно ретельніше підходити до передбачення майбутнього, адже можна помилитися, – каже президент компанії Galpin Motors of North Hills, яка володіє найбільшим дилерським представництвом Ford у США. – Автомобіль – це одна з небагатьох механічних речей, які люди досі люблять». Він вірить, що завжди будуть люди, які хотітимуть мати власне авто, хоча вони також користуватимуться автопілотом на перевантажених шосе та інших ситуаціях.

З такою позицією також погоджується виконавчий директор представництва Toyota у Північній Америці Джеймс Ленц. «У світі будуть люди, які бажатимуть керувати автомобілем та відчувати дорогу, – каже він. – Звісно, можуть бути моменти, коли вони передаватимуть управління автопілоту. Однак вони не будуть купувати автомобілі без можливості ручного управління». Однак експерт погоджується, що автопілот в машині буде гарною річчю. Він, наприклад, дозволить людям довше водити машину, ніж це могли попередні покоління.

Майбутнє автопілоту

Автомобільний аналітик компанії Morgan Stanley Research Адам Йонас каже, що скептикам варто пам’ятати історію: перші екіпажі без коней сприйняли дуже холодно. «Люди запитували, навіщо комусь заміняти впевненість у красивих конях, які вірно тягнуть упряж, на ненадійні та брудні машини з сотнями деталей?», – каже він. Аналітик передбачає появу цілих флотів авто з автопілотом, які користувачі будуть замовляти за потреби.

Зникнення потреби у приватних машинах змусить виробників та дилерів об’єднуватися, вважає виконавчий директор кафедри транспорту в коледжі Art Center College of Design Джоф Вардл. «У світі існує занадто багато автомобільних компаній, – каже він. – Це призводить до дуже великого тиску на них».

З поширенням комп’ютерних технологій в машинах індустрія відкриє для себе нові можливості. «Я буду здивованим, якщо такі технологічні компанії як Google чи Amazon або сервіси таксі типу Uber, Lyft чи Hailo не розробляють унікальні автомобілі наступного покоління», – каже Йонас.

Ті з автовиробників, яким вдасться вижити у цій боротьбі, змістять фокус свого бізнесу на транзитні перевозки. «Продаж мандрівок, а не продаж автомобілів, – каже Вардл. – Ось де будуть гроші».

Майбутнє поруч

Автовиробники поступово починають працювати у новому напрямку. Наприклад, Toyota відкрила у французькому Греноблі сервіс з прокату електромобілів Toyota i-Road та Coms. Перший має три колеса та два сидіння, а другий хоча є чотирьохколісним, проте вміщує лише одну людину.

Електромобілі Toyota, які можна взяти в оренду

Водії можуть брати авто та здавати їх назад у різних точках міста. При використанні передплати користування таким сервісом обходиться $3,75 за 30 хвилин. А завдяки тому, що автомобілі крихітні, для них просто знайти паркувальні місця та збудувати інфраструктуру. Останнє є досить актуальним, оскільки сьогодні автомобіль в середньому проводить на парковці по 22 години на добу.

За матеріалами: LA Times

 

1 коментар

Comments are closed.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися