Нерівна смерть світу технологій

У жовтні 2011 року пішли з життя відразу дві легенди IT-індустрії. Але якщо смерть Стіва Джобса стала головною темою найбільших ЗМІ, то Денніс Рітчі помер на самоті і так і залишився невідомим широкій аудиторії. При цьому без нього не було б ні Apple, ні Microsoft, ні мобільних гаджетів, ні інтернету в тому вигляді, в якому ми їх знаємо.

Денніс Рітчі відомий комп’ютерним фахівцям як творець мови програмування «C». Разом зі своїм співавтором Кеном Томпсоном він зробив великий внесок у розробку операційної системи UNIX і заклав основи теорії операційних систем. Саме UNIX лежить в основі відкритої операційної системи GNU/Linux, на базі якої створено сучасні мобільні операційні системи iOS і Android, а також Mac OS. На базі мови «C» створено більшість програмного забезпечення під Windows, а також мобільних додатків для iPhone та інших гаджетів Apple.

Рітчі народився в 1941 році, закінчив Гарвард зі ступенем у галузі фізики та прикладної математики і в 1967 році вже працював у компанії Bell Labs, куди його привів батько. У той час як Стів Джобс ще займався пошуком себе, Рітчі вже завершував роботу над UNIX. У 1983 році він і Томпсон були удостоєні премії Тюрінга за розробку загальної теорії операційних систем і створення UNIX, першої з ряду нагород, якими відзначали їхній внесок у розвиток інформаційних технологій, що зробили США технологічним лідером у цій галузі.

Денніс Рітчі

Як сказав комп’ютерний історик Пол Е. Черуцці: «Рітчі завжди був за лаштунками. Його ім’я не було відоме пересічним людям. Але якщо зазирнути в комп’ютер з мікроскопом, сліди його роботи зустрічаються всюди».

Рітчі залишався комп’ютерним ученим і продовжував дослідження у сфері операційних систем і мов програмування до самої смерті. Тим не менш, ЗМІ приділили його кончині і досягненням дуже мало уваги. Пам’ять легендарного вченого вшанували професіонали, випустивши відповідні дистрибутиви Linux і FreeBSD.

Смерть Стіва Джобса привернула набагато більше уваги як видних діячів IT-галузі і політиків, так і масової аудиторії. Компанії Apple, Microsoft, Disney, а також університетські кампуси приспустили прапори. На сайтах Apple і Pixar з’явилися меморіальні сторінки.

Багато користувачів у світі дізналися про смерть Джобса з повідомлення, яке було розіслано на мобільні гаджети Apple.

Смерть Джобса стала головною темою таких телеканалів, як ABC, CBS і NBC, журнал Time присвятив Джобсу номер, а Bloomberg Businessweek, щоб вшанувати пам’ять засновника Apple, випустив номер без реклами. Співчуття висловили президент США Барак Обама, прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон, засновник Microsoft Білл Гейтс, директор Disney Боб Айгер, Джордж Лукас і багато інших. Кількість повідомлень у Twitter про смерть Джобса досягала 10 тис. на секунду, а на опубліковану Apple адресу електронної пошти для співчуттів надійшло більше мільйона повідомлень.

Звісно, усіх цікавило і те, що стане з Apple після кончини Джобса. Ще до смерті глави Apple за його станом здоров’я уважно стежили за зовнішнім виглядом на презентаціях та інших публічних подіях, а також за тривалістю періодів відсутності у зв’язку з лікуванням. Після смерті Джобса головним питанням стало те, хто стане новим главою компанії і чи зможе Apple залишатися настільки ж інноваційною під новим керівництвом.

Вражаюча відмінність у реакції на майже одночасну смерть двох великих людей полягає в тому, що Джобс створював продукти, зрозумілі та зручні для великої кількості людей – кінцевих користувачів. Він показував їх світу і переконував всіх оцінити принади своєї розробки.

Джобс – не технічний геній, він використовував безліч напрацювань інших людей: Рітчі і Томпсона, Стівена Возняка (без якого не було б Apple), інженерів HP і багатьох інших. Але саме Джобсу вдалося скласти всю мозаїку воєдино і красиво презентувати результат світу. Більше того, глава Apple вважав частинами продукту не тільки залізо і софт, але також всю свою компанію і все, що вона робить. Будь-які прояви Apple на чолі з Джобсом транслювали простоту і лаконічність, а також прагнення відрізнятися від інших.

За матеріалами: Газета.ру