Вівторок, 25 Червня, 2024

Образ штучного інтелекту: чому він завжди жіночий

Віртуальні помічники щільно увійшли в наше життя, і своїми жіночими голосами вони допомагають нам вирішувати щоденне життя. Але чому штучний інтелект запрограмований створювати образ прекрасної статі? Чому такі помічники, як Siri, Alexa, Amy Ingram, Amelia чи Cortana, змушують користувачів думати, що вони спілкуються з жінкою? Спробуємо в цьому розібратися.

ultimate-guide-using-cortana-voice-commands-windows-10-1280x600

Аналітики компанії Canvas 8 кажуть, що багатьох користувачів цікавить у віртуальних асистентах не стільки можливість зручно шукати інформацію, скільки знайомство з віртуальною особистістю.

Ситуація іноді доходить до смішного. Наприклад, віртуальний менеджер календаря на ім’я Емі Інгрем (Amy Ingram від компанії x.ai) щоразу радісно зустрічає кожного користувача. «Завжди до ваших послуг», – говорить вона. Користувачі виявляються настільки задоволені її привітністю, що надсилають їй подарунки, квіти, цукерки. Вони думають, що так дякують привітній жінці, яка знаходиться з іншого боку екрана, але насправді Емі є програмним алгоритмом.

Гендерний дисбаланс

У технологічній сфері кількість жінок складає близько 30% від загальної чисельності персоналу. Ця цифра справедлива для більшості компаній, зокрема, Apple, Google, Facebook та Amazon. Доктор Ілеана Стігліані, яка працює помічником професора в Імперському коледжі Лондона, каже, що жіночі персонажі віртуальних асистентів є відповіддю на цей дисбаланс.

«Якби комп’ютери створювали лише чоловічій образ, з великою ймовірністю існувало би значне упередження щодо статі у фінальних продуктах, – говорить вона. – Це може пояснити, чому ми бачимо жіночих ботів, які відображають соціальні норми своїх творців».

З думкою Стігліані також погоджується заслужений професор штучного інтелекту та робототехніки Університету Шефілда Ноел Шеклі. «Насправді це не великий відрив від деяких популярних персонажів штучного інтелекту та надзвичайною популярністю сексботів. Один тренд беззаперечно підгодовує інший, – каже він. – Він перетворює жінок на об’єкти та поглиблює гендерні стереотипи. Це не допомагає привабити більше жінок в індустрію. Це необхідно, щоб отримати більше балансу та розмаїття».

Сором’язливі комп’ютери

Міссі Келлі, яка працює директором продуктового дизайну штучного інтелекту в нью-йоркському агентстві Huge, вірить, що молоді дівчата часто виявляють цікавість до технологій. Але їх відлякує орієнтована на чоловіків культура навчання. Між 2000 та 2012 роками спостерігалося спадання на 64% кількості школярок, які цікавилися комп’ютерними науками. Такі дані наводить американський центр National Center for Women and Information Technology.

«Відпочатку штучний інтелект створювали з фокусом на процесі створення та щоб довести, що це можна зробити. Очолюють процес чоловіки, і вони визначають стиль навчання, – каже Келлі. – Багато жінок хотіли б бачити більше того, як технології впливають на інших. Навчання повинно змінитися так, щоб показувати, як штучний інтелект може вирішувати широке коло соціальних питань».

Нейтральні персони

Голова компанії Rainbird Джеймс Дуез каже, що чатбот не обов’язково повинен бути усміхненою блондинкою. Штучний інтелект цієї фірми взагалі не має особистості чи аватару. «Більшість прогресивних компаній згодні, що якщо бот виконує свою роботу, немає необхідності продавати його у вигляді усміхненої блондинки, – говорить Дуез. – Це лише створює прірву між програмним забезпеченням та користувачами. Як розробник, ми відповідаємо за вплив, який ми здійснюємо на молоде покоління».

Такої ж думки дотримуються в компанії Sage. «Важливо вчити робота ігнорувати погані ідеї», – говорить віце-президент Sage Group Кріті Шарма. Його компанія створила бота Sage Peg, який нагадує користувачам, що вони спізнюються з оплатою рахунків чи надто багато витрачають.

«Я не зустрів опору від дизайнерів, – каже Дуез. – Я думаю, питання більше в тому, що люди слідують за нормальним і роблять те, що завжди робиться без обдумування впливу особистості штучного інтелекту. Але як тільки з’являються культурні рамки, всі стають дуже сприйнятливими».

За матеріалами: BBC

 

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися