П’ятниця, 1 Березня, 2024

Почалася боротьба із завантаженням роликів з YouTube

Правовласники почали боротьбу з інструментами для скачування на диск відео з YouTube. GitHub – один з найпопулярніших сервісів розміщення програмного коду, – видалив 18 репозиторіїв з програмними засобами для скачування відеороликів з YouTube. Постраждав і YouTube-dl – одна з найпопулярніших бібліотек для такої задачі. Розробники YouTube-dl вже використовують альтернативні канали поширення свого творіння.

GitHub видалив репозиторії на запит Американської асоціації звукозаписної індустрії (Recording Industry Association of America, RIAA). Проєкт YouTube-dl був не лише найпопулярнішим засобом скачування відео з YouTube, а й найпопулярнішим репозиторієм на GitHub. За даними ZDnet, незадовго до видалення він набрав майже 72 тисячі лайків.

Скаргу подали в рамках закону DMCA (Digital Millennium Copyright Act). У своїй скарзі RIAA зазначає, що YouTube-dl призначений для обходу алгоритмів захисту контенту, реалізованих в стрімінгових сервісах, в тому числі на YouTube. Крім цього, в організації впевнені, що проект використовується для поширення аудіозаписів і відеороликів без дозволу власників прав на них. У RIAA нагадали, що інструкція користування YouTube-dl наводить приклад скачування музичних композицій, захищених авторським правом.

Нині репозиторій YouTube-dl та його модифікації не доступні на GitHub. Однак розробники запустили спеціалізований веб-сайт для поширення своєї бібліотеки.

Код YouTube-dl ентузіасти також почали поширювати на сторонніх сайтах, включаючи Twitter. Код бібліотеки перетворили на зображення в форматі PNG. Виконавши ряд команд ці картинки можна конвертувати в звичайний архів.

На знак протесту проти видалення YouTube-dl хтось навіть прикріпив код проекту прямо до репозиторію GitHub, в якому зберігаються офіційні повідомлення від правовласників. Про це повідомив користувач Reddit під псевдонімом interestingusrname.

Експерти кажуть, що проєкти типу YouTube-dl є важливими. Учасник Freedom of the Press Паркер Хіггінс каже, що ця бібліотека є незамінною для інтернет-архіваріусів, які скачують ті відео, що скоро зникнуть з YouTube, наприклад, насилля чи соціальної несправедливості.

Також не всі відео на YouTube захищені авторським правом – багато творців розповсюджують їх під ліцензією Creative Common, яка дозволяє використання їхніх творів. Завдяки проєктам типу youtube-dl з’являється можливість скачати ці матеріали.

Ще багато людей на планеті не мають стабільного та швидкісного інтернету. Можливість скачувати навчальні та пізнавальні відео з онлайну на диск є незамінною для них.

В історії GitHub є кілька прикладів розблокування репозиторіїв, на які скаржилися правовласники. Весною цього року повернули репозиторії popcorn-desktop і popcorn-api, які належали популярному піратському стрімінговому сервісу Popcorn Time. Він дозволяє безкоштовно дивитися фільми і серіали, знаходячи їх на торрент-трекерах усього світу.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися