Понеділок, 4 Грудня, 2023

При небезпеці ми більше довіряємо роботам

Американські вчені з’ясували, що в надзвичайній ситуації люди довіряють роботу більше, ніж здоровому глузду і письмовим інструкціям. Ми вважаємо дії машини більш надійними.

Дослідники з Технологічного інституту Джорджії посадили 30 добровольців у невелику аудиторію і попросили їх виконати завдання. Серед людей також знаходився робот. Раптово починала дзвеніти пожежна сигналізація і валити дим. Студенти встали перед вибором: виходити з дверей, через які вони увійшли, або через задні двері, куди показував робот. Вони вели в глухий кут.

Виявилося, що більшість добровольців (26 осіб) підкорилися роботу і пішли в сторону глухого кута. Двоє людей відмовилися брати участь в експерименті, а ще двоє залишилися на місці. Роботу (Pioneer P3-AT, що нагадує сміттєвий бак на колесах) не довелося переконувати людей у своїй правоті.

Науковці кажуть, що люди повірили роботу саме тому, що він був «заточений» під конкретне завдання. На машині висів спеціальний плакат з написом «Робот для надзвичайних ситуацій». На думку вчених, це поведінка така ж, як у водіїв, які їдуть за маршрутом свого навігатора, яким би дивним він не був.

У подальших експериментах дослідники спробували дослідити межі довіри до машин. Спочатку робота змусили «зламатися» і зупинитися при в’їзді в аудиторію (після чого вчені вибачилися перед людьми). Але навіть такий досвід не завадив учасникам досвіду цілком довіритися роботу. Далі Pioneer P3-AT показував на темну кімнату, вхід до якої був частково закритий меблями. Однак навіть у таких умовах двоє із шести учасників досвіду спробували протиснутися в прохід, а не вийти вільним шляхом.

Проведене дослідження, вважають експерти, додало складнощів в одне з найважливіших завдань робототехніки. Потрібно, щоб люди, з одного боку, довіряли машинам, але при цьому могли розуміти, коли їм наказує шкідлива або зламана машина.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися