П’ятниця, 19 Квітня, 2024

Робот з частинкою людяності

Прогнози фантастів середини минулого сторіччя нарешті починають збуватися: роботи перетворюються із бездушних машин на соціальних компаньйонів. Яскравим тому прикладом є Jibo – така собі електронна «розумна» підставка з екраном, яка, проте, має свою індивідуальність та частинку людяності.

Висота Jibo близько 30 см, і робот вміє бездротовим способом виходити в інтернет та має РК-екран для демонстрації своїх емоцій

Основна ідея Jibo – слугувати роботом для всієї сім’ї. Він може бути сімейним кінооператором, який збереже пам’ятні моменти, буде розповідати історії дітям, слугуватиме пристроєм телеприсутності, керуватиме «розумним» домом та навіть замовляти їжу. Творці сподіваються, що соціальність цього робота допоможе прокласти йому та іншим подібним машинам шлях у домівки людей, як це колись зробили персональні комп’ютери.

Фахівець із соціальності

Авторами Jibo є спеціалісти з робототехніки Сінтія Брізель та Родні Брукс, які вже багато років вивчають емоції у машин. Наприклад, у 2012 році вони почали продавати робота Бакстера – стаціонарний гаджет, який має велику рідкокристалічну панель для вираження своїх емоцій. Останні допомогли цій машині влитись у людський колектив, адже її призначення – працювати поряд з робітниками на виробництві. А дещо раніше фахівці створили робота Kismet, який мав очі, рот та вуха, а також намагався копіювати вирази людських облич.

Jibo – це суміш цих двох машин, оскільки він повинен і працювати, і мати емоції. Експерти називають його ще соціальним будильником на стероїдах завдяки унікальному набору функцій. Кількість останніх може з часом навіть збільшитися, оскільки цей робот є фактично платформою та пропонує розробникам програм утілювати в ньому свої ідеї.

«Це дуже важливо – зробити технологію більш людською, – каже доктор Брізель. – Наступна стадія в розвитку комп’ютерів, їхня наступна хвиля – це емоції».

Спеціаліст вважає, що можливості подібних домашніх роботів розширяться після масового розвитку «розумних» домів. Аналітики передбачають, що це стане наступним головним напрямом електроніки найближчими роками. При цьому користувачі зможуть перейти від миші, клавіатури та сенсорів до більш природного способу керування через спілкування, вважає Брізель.

Роботи на порозі

Jibo – це не перша спроба створити домашнього робота. У період з 1999 по 2006 роки Sony продавала тварину Aibo, а минулого місяця японський виробник електроніки Softbank оголосив про старт у 2015 році продажів емоційної машини Pepper. Проте ці спроби у створенні домашніх роботів, за словами виробників, натикаються на серйозні технічні проблеми.

«Сінтія стала піонером та далеко просунулась у цій темі, з творінням Kismet включно, – каже колишній голова відділу роботів Microsoft Тенді Трауер. Сьогодні він у своїй компанії Hoaloha Robotics займається машинами для піклування над літніми людьми. – Однак випуск подібної розробки, яка буде більше, ніж іграшка, – це не легке завдання. Її створення вимагає відтворення звичної людям взаємодії, причому не на декілька годин, а постійно день за днем».

Роботи та комп’ютери, які вміють копіювати людські якості, є сьогодні одним з головних предметів для обговорення серед науковців та технологів. Учений Університету Меріленд Бен Шнайдерман, наприклад, вважає, що варто створювати інтерфейс, у якому люди можуть маніпулювати віртуальними об’єктами, а копіювати міміку та емоції не потрібно. А ось компанії Apple та Microsoft, навпаки, розроблюють персональних асистентів Siri та Cortana, з якими можна спілкуватись звичною мовою.

«Я змінила свою точку зору після старту роботи у цій галузі, адже часто вважається, що роботи – це машини для праці, – говорить Брізель. – Я відкрила, що роботи також можуть спілкуватися з людьми у звичній для них манері».

Одне з можливих практичних використань подібних машин – навчання дітей іноземним мовам. «Технологія – це лише технологія, і ми повинні бути певними, що вона підтримує загальнолюдські цінності та суспільство, як ми того хочемо», – каже Брізель.

Сам Jibo поки що знаходиться в стадії розробки та з’явиться на полицях магазинів восени 2015 року за ціною $499.

За матеріалами: NY Times, The Next Web.

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися