Субота, 15 Червня, 2024

Root-доступ: переваги та недоліки абсолютних прав у гаджеті

android-opened-800x420

Ви можете не помічати, але ви не господар свого пристрою з Android. Ваш обліковий запис на девайсі має обмежені можливості, і якщо хочеться повної влади, тоді треба отримати рут-доступ. Цим словосполученням часто лякають недосвічених користувачів, а експерти кажуть, що він дуже корисний. Спробуємо розібратися, які переваги та ризики несе в собі отримання рут-прав сьогодні і чому для деяких пристроїв це неможливо.

Базові відомості

Рут-доступ не є винаходом виключно Android. Ця мобільна ОС заснована на ядрі Linux, де рут-доступ є добре відомим і є одним з елементів безпеки. Тому із самого початку сучасної ери смартфонів ентузіасти й вправні користувачі отримували рут-доступ у своїх телефонах для внесення змін і додавання нових функцій.

На самому початку еволюції Android на більшості пристроїв процедура отримання повних прав виконувалася досить просто. Існував набір програм та інструментів, здатних отримати рут-доступ практично до будь-якого смартфона або планшета на базі Android. За лічені хвилини можна було почати по-справжньому управляти пристроєм. Із часом виробники, розповідаючи про турботу над користувачами, суттєво ускладнили процедуру.

За своїми можливостями суперкористувач на Android схожий на роботу у Windows з правами адміністратора. Рут-доступ надає повну владу над системним диском, в якому установлена ОС. Завдяки цьому можна змінювати характер роботи ОС. Для контролю за рут-доступом необхідно установити спеціальний додаток, наприклад, SuperSU чи BusyBox. Подібні інструменти дозволяють швидко відкривати та закривати програмам права суперкористувача.

supersu-2-78-9

Переваги рут-доступу

Маючи рут-доступ, можна легко побороти одну з набридливих проблем більшості сучасних смартфонів – попередньо інстальвоані додатки. Вони розміщені на системному диску, тому зі звичайними правами їх неможливо видалити. Лише деякі виробники дозволяють видаляти такі попередньо інстальовані програми звичайним користувачам. За наявності рут-доступу можна попри бажання вендора смартфона видалити набридливі додатки.

Рут-доступ також дозволяє не боятися пошкодження даних. З такими програмами, як Titanium Backup, можна створити резервну копію програми чи гри та її налаштувань. З правами суперкористувача також можна керувати автономністю девайса. Якщо пристрій вам здається надто повільним – його процесор можна розігнати. А якщо хочеться більше автономності – дещо загальмувати. Рут-доступ також дозволяє повністю змінити інтерфейс ОС та додати їй можливостей завдяки модулям XPosed. З ним також можна назавжди забути про рекламу завдяки файрволам чи вручну відредагувати файл host.

Ризики рут-доступу

Головний ризик при використанні рут-доступу – бездумне редагування системних файлів. При роботі з обмеженими правами доступу до цих системних файлів просто немає, і зламати Android набагато складніше.

Саме тому Google офіційно не підтримує пристрої з рут-доступом. Існує навіть спеціальний програмний інтерфейс під назвою SafetyNet. Додатки звертаються до нього додатки для перевірки, чи не зазнав пристрій змін. Подібну перевірку проводять програми, що працюють з важливою персональною інформацією. Вони часто відмовляються працювати на пристроях з рут-доступом. Прикладом такого є Android Pay – без проходження перевірки SafetyNet додаток відмовляється запускатися.

Починаючи з Android 5.0 Lollipop системні оновлення для деяких пристроїв, наприклад, Nexus чи Pixel, працюють тільки на пристроях без змін. Усе тому, що починаючи з цієї версії оновлення розповсюджуються у новий спосіб – вони замінюють не вибрані файли, а весь системний диск.

Чому отримати рут-доступ стало складно

Кілька років тому були доступні програмні особливості, за допомогою яких можна було за кілька хвилин на будь-якому Android-пристрої отримути рут-доступ. Одним з останніх таких універсальних рішень був Towelroot у середині 2014 року, але Google його досить швидко закрила.

Після минулорічної історії з Stagefright для пристроїв Pixel і Nexus щомісяця виходять оновлення безпеки. Оператори та виробники також намагаються активніше випускати подібні оновлення – майже два рази на місяць оновлюючи гаджети. Іноді такі оновлення закривають виявлені «дірки», через які отримували рут-доступ.

Чи потрібно отримувати рут саме вам

Якщо вам потрібне розширення можливостей пристрою, то ви повинні думати про це перед його купівлею. Не купуйте гаджет з очікуванням, що коли-небудь для нього вийде спосіб отримання рут-доступу. Він може і не з’явитися.

Найкращими для роботи з рут-доступом можна назвати гаджети Nexus і Pixel, які мають незаблокований завантажувач та образи системного диску від Google. Це дозволить легко відновити девайс при збої. Найгіршими для користувачів з рут-доступом можна вважати девайси Samsung. Ці пристрої мають систему Knox, яка контролює доступ до системних дисків. При спробі скористатися рутом ОС видасть повідомлення на кшталт: «Додаток SuperSU спробував отримати доступ до елемента система на вашому пристрої без дозволу. Ця спроба заблокована. Для підвищення безпеки можна видалити додатки, завантажені з неавторизованих джерел».

За матеріалами: Extremetech

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися