Шість найбільших банків світу запускають власну криптовалюту

У серпні минулого року швейцарський банк UBS разом із Clearmatics Technologies створили криптовалюту, яку назвали Utility Settlement Coin

Шість із найбільших банків світу – Barclays, Credit Suisse, Canadian Imperial Bank of Commerce, HSBC, MUFG і State Street – хочуть запустити нову криптовалюту. Її вони використовуватимуть для ведення розподіленого реєстру та проведення миттєвих розрахунків за операціями з цінними паперами.

криптовалюту

У серпні минулого року швейцарський банк UBS разом із Clearmatics Technologies створили криптовалюту, яку назвали Utility Settlement Coin (USC – у перекладі «практичну грошову одиницю для розрахунків»). До цього проекту з часом приєдналися такі фінансові установи, як BNY Mellon, Deutsche Bank і Santander. Банки розраховували підвищити ефективність фінансових операцій, прискоривши їхні заключні етапи.

Зараз проект перейшов на нову стадію – учасники прагнуть поглибити обговорення USC з центробанками країн та фінансовими регуляторами. Вони також працюють над додатковими заходами захисту нової криптовалюти. «Ми ведемо обговорення з центральними банками і регуляторами, і ми продовжимо їх у наступні 12 місяців з метою обмеженого запуску ближче до кінця 2018 року», – заявив глава стратегічних інвестицій та інновацій у сфері фінансових технологій UBS Хайдер Джеффрі.

Слово блокчейн не позначає якусь єдину технологію. Так називають систему записів, в якій транзакції розподілені між всіма користувачами, а також відкриті для загального доступу. Одним із найвідоміших прикладів використання блокчейну є криптовалюта біткоїн. Але сьогодні подібну систему також використовують банки, медичні установи, фінансові організації тощо.

Спочатку блокчейн-технологія відлякувала банки, які вважали її ненадійною. Однак після ретельного вивчення питання фінансові компанії знаходять нові способи застосування блокчейну для прискорення розрахунків за різними операціями.

Перехід на USC передбачає, що сторони не будуть чекати, поки пройде переказ традиційних грошових коштів. Замість цього вони будуть використовувати криптовалюту, яку можна обміняти на звичайні гроші в центробанках. Такий підхід скоротить часові та грошові витрати, а також використання людських ресурсів. Єдина криптовалюта USC при цьому буде обмінюватися на різні традиційні валюти залежно від потреб учасників.

У системі, що використовує блокчейн, немає центрального вузла, який диктує іншим свої правила. Учасники обмінюються транзакціями через рівнозначну мережу, і кожен має повний список усіх дій інших. Час від часу поточні записи підсумовуються та додаються до загального списку. Такі блоки мають додатково хеш – унікальне число, яке відповідає лише одному блоку. Якщо змінити дані у записах блоків, це змінить хеш, що відразу помітно.

Через те, що нові записи у блокчейн генерують комп’ютери, зникає необхідність у центрах довіри. Останні сьогодні є невід’ємною частиною ІТ-технологій, оскільки вони видають сертифікати безпеки. Але в такого підходу є свої недоліки: обчислювальна потужність комп’ютерів, що забезпечують роботу криптовалюти біткоїн, перевищує сумарну потужність 500 суперкомп’ютерів. При цьому її недостатньо, щоб обробити обсяги транзакцій у біткоїн – для підтвердження деяких з них потрібно було до 30 хвилин. Системи з головним центром зазвичай потребують на це не більше кількох секунд.