Створили телефон, якому для роботи не потрібен акумулятор

Традиційний стільниковий телефон під час дзвінка споживає близько 800 міліват енергії

Учені з університету Сіетла розробили мобільник, який може дзвонити, але робить він це без вбудованого акумулятора. Такий телефон уже здатний здійснювати звичайні голосові виклики в стільникову мережу. Розробники кажуть, що ідея повністю пасивного гаджета має певні комерційні перспективи.

Прототип повністю пасивного стільникового телефона є підсумком багаторічної роботи керівника лабораторії в Університеті Сіетла Вамсі Талли (Vamsi Talla) і співробітника лабораторії Джошуа Сміта. Зараз робота створеного ними телефона нагадує рацію, яка працює в симплексному режимі: для перемикання прийому і передачі доводиться натискати кнопку. При цьому звук супроводжується сильними перешкодами. Однак прототип телефона працює без батареї і дозволив вести переговори зі звичайним Android-смартфоном.

телефон

Джерелом енергії для прототипу телефона служать навколишні електромагнітні хвилі – світло і радіочастотне випромінювання інших пристроїв. Світлова енергія перетворюється на електроенергію за допомогою сонячних панелей і світлодіодів. Радіовипромінювання телеканалів і найближчих мереж Wi-Fi збирається за допомогою додаткової антени. Гібридна система, яка використовує обидві технології, здатна генерувати кілька десятків міліват електроенергії.

Традиційний стільниковий телефон під час дзвінка споживає близько 800 міліват енергії. Тому творцям безакумуляторного телефона довелося також впровадити кілька технологічних розробок, щоб знизити рівень споживання. Однією з них стала методика «зворотного розсіювання», яка дозволяє використовувати для комунікації віддзеркалення вхідних радіохвиль.

Для подальшого скорочення витрати енергії під час дзвінка розробники використали для передачі голосу аналогову трансляцію сигналу, оскільки на оцифрування також витрачається чимало енергії. У підсумку прототип, як і всі інші стільникові телефони, використовує цифрові сигнали для набору номерів, однак передача голосу здійснюється в аналоговій формі.

На думку розробників, комерційний продукт може використовувати як базову станцію домашній маршрутизатор Wi-Fi або навіть традиційну операторську БС, потужність випромінювання якої в сотні разів перевищує необхідний поріг для роботи телефона без акумулятора і до того ж збільшує радіус потенційної дальності до кілометра.

До повноцінної комерційної реалізації проекту, на думку розробників, ще далеко. Наприклад, нинішній прототип телефона для набору номера використовує пасивну сенсорну цифрову панель. Він також не має екрана – вся інформація про активність виводиться через крихітний червоний світлодіод, який спалахує при натисканні кнопки. Досить великий сенсорний дисплей, на думку розробників, буде споживати не менше 400 міліват енергії, що у сто тисяч разів більше, ніж може забезпечити нинішній прототип.

У найближчих планах розробників телефона без батареї – робота над зниженням рівня перешкод, а також використання дисплеїв з технологією E-Ink для відображення текстових повідомлень.

Розробники запевняють, що прототип, навіть будучи зібраним з готових компонентів, обходиться значно дешевше за звичайний телефон. При масовому виробництві такий телефон буде ще дешевшим, при цьому апарат повністю позбавить власників необхідності постійно користуватися зарядним пристроєм.