Учені прочитали інструкцію до найдавнішого «комп’ютера»

Після 12 років роботи ми, нарешті, точно знаємо, для чого використовувався «Антикітерський механізм». Цей 2100-річний девайс також часто називають давньогрецьким «комп’ютером». Він вважається найдавнішим з відомих аналогових обчислювальних пристроїв. Але вчені не знали, які саме розрахунки на ньому можна було проводити.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Розшифруванням призначення цього механізму займалися вчені з грецько-британського проекту Antikythera Mechanism Research Project. Свої результати вони оприлюднили на спеціальному заході в Бібліотеці історичного фонду Катерини Ласкарідіс в Афінах.

Fragments of the ancient Antikythera Mechanism are displayed at the National Archaeological Museum in Athens, Greece June 9, 2016. REUTERS/Alkis Konstantinidis
REUTERS/Alkis Konstantinidis

Щоб розшифрувати дрібні літери на зовнішній та внутрішній сторонах «комп’ютера», науковці застосували рентгенівську томографію та інші методи візуалізації. Їм довелося дослідити 82 збережених фрагменти, на яких був текст з літерами розміром не більше 1,2 мм.

Detail of a fragment of the ancient Antikythera Mechanism displayed at the National Archaeological Museum in Athens, Greece June 9, 2016. REUTERS/Alkis Konstantinidis
REUTERS/Alkis Konstantinidis

Науковці загалом прочитали 500 слів, що містять близько 3,5 тисячі символів.  Хоча фахівці припускають, що на механізм було нанесено близько 20 тисяч знаків (близько 2000-2500 слів). Виявилося, що на корпусі «Антикітерського механізму» вигравіювано інструкцію з користування ним. За словами дослідника Майка Едмундса, детальні інструкції викладено формальною мовою.

Fragments of the ancient Antikythera Mechanism are displayed at the National Archaeological Museum in Athens, Greece June 9, 2016. REUTERS/Alkis Konstantinidis
REUTERS/Alkis Konstantinidis

Отримана інформація підтвердила припущення про призначення приладу. З його допомогою можна було стежити за рухом Сонця, Місяця, планет і їхнім перебуванням у зодіакальних сузір’ях, а також розраховувати фази Місяця і час сонячних і місячних затемнень. Механізм мав також астрологічне призначення: він міг обчислювати колір майбутнього затемнення, який вважався важливим для пророкувань майбутнього. Проте основні функції приладу були астрономічними.

Фрагменти бронзового механізму, що складається з корпусу, рукояток і декількох десятків шестерень, археологи знайшли в 1901 році на давньогрецькому судні. Цей корабль затонув, за оцінками, в середині I століття до нашої ери біля острова Антикітери. Експерти вважають, що гаджет виготовили між 200 і 70 роками до нашої ери, і він не мав аналогів наступну тисячу років. Вказівки на існування подібних пристроїв містяться в ще більш древніх текстах, написаних між 500 і 300 роками до нашої ери. Реконструювати Антикітерський механізм пропонували англійський історик науки Дерек Джон де Соллі Прайс у 1971 році і співробітник Лондонського музею науки Майкл Райт у 2002 році.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я