Четвер, 18 Квітня, 2024

Унікальний двигун відкриває стільниковому зв’язку шлях до віддалених районів

Починаються випробування двигуна, з яким вишки стільникового зв’язку можна буде розміщувати у ще більш далеких районах, ніж це можливо сьогодні. Тестування проведуть на віддаленому філіппінському острові. Експеримент проведуть розробник двигуна – компанія Aquarius Engines Ltd та виробник стільникового обладнання Nokia Oyj.

Стільникові вежі зв’язку для своєї роботи потребують електропостачання. У населених пунктах їх можна підключити до загальної електромережі. У віддалених регіонах використовують інші доступні способи – сонячні панелі, вітряки тощо. У будь-якому разі їх підтримують генератори на двигунах внутрішнього згоряння (ДВЗ), оскільки не залежать від погодних умов і можуть працювати цілодобово.

Звичні генератори являють собою традиційний двигун внутрішнього згоряння. У нього є недолік – малий інтервал міжсервісного обслуговування. Масло – головний елемент для довгої роботи двигуна – потрібно змінювати кожні 200-400 годин функціонування. Це обмежує можливості з розміщення вишок стільникового зв’язку в екстремально віддалених районах.

Розроблений ізраїльською компанією Aquarius двигун потребує обслуговування щонайменше кожні 1000 годин роботи. Також він споживає менше палива за традиційні ДВЗ. Втрати на тертя у ньому складають 2% проти 15% у традиційному ДВЗ.

«У ньому немає масла і є лише одна рухома деталь, – каже директор Aquarius Гал Фрідман. – Він значно ефективніший за будь-який традиційний двигун».

Свій двигун у Aquarius називають лінійним двигуном з вільним поршнем. У ньому єдиний поршень переміщується між двома головками циліндрів. Клапанів немає – їхню роль виконують вікна у штоку.

У двигуні немає деталей, які перетворювали б лінійний рух поршня на обертовий (у традиційному двигуні це роблять шатун та колінчатий вал). Тому замість звичайного обертового електричного генератора використовується лінійний генератор.

Концепція двигунів з вільним поршнем не нова і досліджується багато років. За оцінками, їхня паливна ефективність на 30% вища за традиційні ДВЗ. Термодинамічна ефективність у таких двигунів може сягати 40-50%, тоді як у традиційних ДВЗ – 30-40%.

Фрідман каже, що генератори для стільникових веж – перший крок. У майбутньому на таких двигунах можуть випустити генератори для електромобілів (їх називають подовжувачами дистанції).

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися