В Україні може з’явитися ще одна «база IMEI»

Українська влада хоче боротися з нелегальним імпортом телекомунікаційного обладнання за допомогою спеціальної бази ідентифікаторів пристроїв. Відповідний законопроект № 1888 вже зареєстрований у Верховній Раді, пише Капітал.

Передбачається, що база буде працювати за принципом наявної бази IMEI-кодів мобільних терміналів: при ввезенні обладнання до реєстру буде вноситися його ідентифікатор, присвоєний виробником. Якщо ідентифікатора немає в базі, значить, обладнання ввезено незаконно і має бути відключено.

З відключенням мобільних телефонів виникли труднощі. Законодавство дозволяє це робити лише за рішенням суду. Зміни до закону, які б зняли це обмеження, так і не ухвалили.

Через сірий імпорт страждають виробники комутаторів, серверів та іншого дорогого обладнання, яке використовується операторами зв’язку. Співвласник компанії Uplink, що надає послуги хмарної інфраструктури під брендом Tucha, Володимир Мельник каже, що найпростіший комутатор зараз коштує $5-15 тис. Але є також великий, ніким поки не підрахований ринок вживаного обладнання за нижчими цінами. В інтернеті можна знайти цілі співтовариства й окремі сайти, де таке обладнання можна купити (наприклад, usedcisco.com).

Одним з ініціаторів вирішення проблеми сірих поставок стала компанія Cisco, устаткування якої часто постачається нелегалами через Польщу. «Українські представництва таких вендорів заробляють ще й на сервісному обслуговуванні. А нелегально ввезене обладнання, як і те, що було у використанні, вони обслуговувати не можуть», – розповів «Капіталу» представник однієї з телекомунікаційних компаній.

Ідею такої бази підтримують не всі. «Я думаю, хто хтось хоче просто створити годівницю, додаткову структуру, через яку буде йти багато грошей. І в комітеті ВР про це можуть навіть не знати», – ділиться роздумами керівник компанії ІМК Олександр Федієнко. За його словами, для обслуговування нової бази знадобиться орган нагляду і окремий штат. Хоча ефективність такого заходу залишається під питанням. «Технічно перепрограмувати можна все, що завгодно, і це обладнання теж. При цьому створяться додаткові умови для корупції на митниці», – вважає він.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я