Відеолекції краще дивитися у подвійному прискоренні та двічі. Висновки психологів

Психологи з’ясували, як найефективніше готуватися до іспитів по відеолекціям: найкраще дивитися їх у подвійному прискоренні та двічі, із значною перервою: перший раз за тиждень до тесту, а другий – безпосередньо перед ним. Такий спосіб виявився кращим, ніж перегляд без прискорення або перегляд із прискоренням двічі без перерви. Дослідження провели на 231 студенті університету Каліфорнії та опублікували в журналі Applied Cognitive Psychology, пише N+1.

Дистанційний формат став частиною процесу після початку пандемії. Багато викладачів не тільки читають лекції онлайн, але й записують їх, щоб студенти могли дивитися їх у зручний для себе час та на потрібній швидкості. Незважаючи на це, багато учнів мають труднощі при самостійному навчанні – не можуть правильно вибирати час і розставляти пріоритети у навчанні. Так, поки що незрозуміло, як навчання за записами лекцій вплинуло на ефективність освіти та як правильно її оптимізувати.

Дослідники університету Каліфорнії під керівництвом Діллона Мерфі (Dillon H. Murphy) перевірили, як прискорення записаних лекцій впливає на засвоєння матеріалу. Для дослідження запросили 231 студента того ж університету та запропонували їм подивитися дві короткі відеолекції та заробити таким чином додаткові залікові години. Під час перегляду студенти не мали ставити відео на паузу або робити конспект.

Відразу після перегляду відео студенти вирішували тест з першого відео, а через тиждень – з другого. Після проведення дослідження автори опитували студентів про списування, перед цим сказавши, що обман під час тесту не вплине на оцінку за курс. В іншому чесність відповідей не контролювали, оскільки тести проводили дистанційно.

У першому експерименті учасників розділили на дві групи: у першій студенти дивилися лекції на нормальній швидкості, а у другій – із прискоренням у півтора, два чи два з половиною рази. Звичайна швидкість і прискорення у півтора й у два рази не давали значних відмінностей у правильності відповідей як у негайному тесті, так і у відкладеному (p > 0,385). А ось при прискоренні у два з половиною рази матеріал засвоювався гірше (p = 0,004).

Тоді дослідники перевірили, чи ефективний перегляд прискореного відео вдруге: одразу після першого або напередодні тесту. Перший експеримент показав, що раз подивитися лекцію на нормальній швидкості навіть краще, ніж двічі поспіль – з прискоренням (p = 0,014). А ось другий експеримент і виявився найефективнішою стратегією підготовки: при повторенні лекції через тиждень після першого перегляду та безпосередньо перед тестом учасники давали значно більше вірних відповідей (p = 0,005).