Неділя, 21 Квітня, 2024

Засновницю Theranos визнали винною у шахрайстві. Її статки перевищували $4 млрд

Елізабет Холмс (Elizabeth Holmes), яка є колишнім генеральним директором та засновницею стартапу Theranos, була визнана винною у шахрайстві та змові з метою вчинення шахрайства з використанням електронних засобів зв’язку. Холмс загрожує до 20 років в’язниці за обман інвесторів у її стартапі з аналізу крові, пише engadget.

Вердикт було винесено після багатомісячного судового розгляду і більш ніж через три роки після того, як їй вперше було пред’явлено звинувачення. Елізабет Холмс була змушена піти з посади генерального директора у 2018 році.

В чому проблема Theranos? 

Стартап Theranos нібито розробив пристрій, який не потребує забору великого об’єму крові для аналізу. Для цього використовувався контейнер «нанотейнер», а результати аналізу за 200 параметрами з’являлися практично миттєво. Ціна за аналіз, здатний виявити рак, діабет або можливі проблеми із серцем, мала становити на рівні $5.

З 11 пунктів звинувачення Холмс була визнана винною по чотирьох: змова з метою обману інвесторів та три пункти звинувачення у шахрайстві з використанням електронних засобів. Вона була визнана невинною за чотирма додатковими пунктами звинувачення. У тому числі по одному пункту звинувачення у змові з метою обману пацієнтів, по двох пунктах звинувачення у шахрайстві проти інвесторів, та по одному пункту звинувачення у шахрайстві з використанням електронних засобів зв’язку у рекламі.

Читайте також: Найбільший науковий прорив 2021 року за версією Science

Журі зайшло в глухий кут за трьома іншими пунктами звинувачення в шахрайстві з використанням електронних засобів зв’язку і не винесло вердикту за цими звинуваченнями.

Під час судового процесу адвокати Холмс намагалися зобразити її молодою та недосвідченою підприємницею. «Невдача – не злочин», – сказав один із її адвокатів.

Хто така Елізабет Холмс

Холмс, яка давала свідчення під час судового розгляду, заявила, що не збиралася вводити в оману громадськість чи інвесторів, і що їй порадили захищати «комерційну таємницю» компанії. Як зазначає The New York Times, більша частина її свідчень зводилася до того, що інші співробітники Theranos несуть відповідальність за провал компанії.

Звинувачення стверджувало, що Холмс знала про серйозні недоліки у технологіях компанії та приховала ці проблеми від інвесторів. Серед свідків звинувачення були колишні пацієнти, які отримали неточні аналізи крові, у тому числі жінка з Арізони, яка отримала невірний результат тесту на ВІЛ, а також жінка, яка мала помилковий діагноз викидня.

Історія Холмс викликає загальний інтерес навіть у тих, хто не живе у Кремнієвій долині. На піку свого розвитку компанія Theranos оцінювалася більш ніж у $9 мільярдів, а до її ради директорів входили колишні високопосадові урядовці. У тому числі два колишні держсекретарі, Генрі Кісінджер і Джордж Шульц.

У 2015 році статки Елізабет Холмс оцінювалися в $4,5 мільярда, а журнал Forbes ставив її на перше місце в списку найбагатших жінок Америки.

Холмс, яка покинула Стенфорд, щоб заснувати компанію, регулярно з’являлася на обкладинках журналів, і її часто порівнювали зі Стівом Джобсом та іншими знаковими фундаторами. (Сама Холмс, як повідомляється, була захоплена Джобсом і перейняла його фірмові чорні водолазки.)

Колишній репортер Wall Street Journal Джон Керрейру був першим, хто повідомив про проблеми з технологіями Theranos у 2015 році, і його репортажі викликали численні розслідування та судові позови, які зрештою призвели до кримінальних звинувачень щодо Холмс та колишнього головного операційного директора Рамеша «Санні» Балвані.

Раніше Холмс заявила, що мала романтичні стосунки з Балвані, але при цьому він грубо з нею поводився. Суд над Балвані заплановано на лютий.

Епілог

Про Елізабет Холмс багато згадок у сучасній поп-культурі. Після бестселера Керрейру “Погана кров” був показаний документальний фільм HBO і кілька подкастів про зліт і остаточне падіння Theranos. Hulu збирається запустити новий міні-серіал у березні, в якому Аманда Сейфрід зіграє Елізабет Холмс. А нещодавно Apple зняла фільм “Погана кров” під керівництвом Дженніфер Лоуренс.

Холмс, яка, ймовірно, оскаржуватиме звинувачення, може загрожувати до 20 років в’язниці, хоча поки неясно, коли їй буде винесено вирок. Після вердикту суддя у справі сказав, що Холмс буде дозволено залишатись на волі під заставу, хоча нове слухання, «щоб обговорити будь-які зміни в умовах свободи Холмс», може відбутися вже наступного тижня.

Дмитро Костюк
Дмитро Костюк
Головний редактор TechToday. Працює в телеком-журналістиці з 2006 року.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися