Субота, 22 Червня, 2024

Віртуальна реальність: кращий тренер для катастроф

Природний катаклізм або техногенна аварія завжди трапляються раптово, і фахівці екстрених служб часто виявляються недостатньо підготовленими, адже вони працювали на стандартних навчальних полігонах. Однак завдяки технологіям вони зможуть підвищити свої навички та вміння для порятунку постраждалих від катастроф. Рятувальники зможуть бувати в місцях катастроф і тайфунів, просто одягнувши окуляри.

Солдати армії США вже кілька років тренуються з повним зануренням у бойові дії за допомогою системи віртуальної реальності. Її створила американська компанія Intelligent Decisions, і вона дозволяє піхоті за допомогою дисплея на голові і ноутбука в рюкзаку за спиною потрапити в перестрілку без небезпеки поранень. Тепер свої напрацювання фірма хоче перенести в громадянський світ, створивши установку «Медична симуляція». Вона повинна допомогти підвищити якість тренувань медперсоналу та служб екстреного реагування завдяки більш реалістичним умовам.

Як і її військовий аналог, «Медична симуляція» дозволить групі людей у високореальному віртуальному світі проводити різні операції. Наприклад, експерти кажуть, що система дозволяє відтворювати такі події, як теракт під час марафону в Бостоні або руйнування під час урагану Сенді.

«Потрібно, щоб служби швидкого реагування могли впоратися з хаосом критичної ситуації, вміли швидко оцінювати свої можливості і обсяги необхідних робіт», – говорить головний стратег медичних симуляцій в Intelligent Decisions Ерік Роде.

Технічна реалізація

Перед початком віртуального тренування група з дев’яти осіб розміщується у великій порожній кімнаті. Потім вони надягають свої дисплеї і повністю занурюються у віртуальний ігровий світ. У ньому симулюються всі джерела інформації: візуальні та аудіо, з атмосферними умовами на кшталт дощу або пилу включно. Це дозволяє точніше передати хаос і руйнування на місці віртуальної катастрофи. Переміщення користувача по кімнаті для інших гравців відображається як рух його аватара по уламках.

«Ви бачите своїх колег як аватари, – говорить Роде. – Ви можете спілкуватися з ними, віддавати накази і оцінювати рани майже так, як у реальному світі».

«Медична симуляція» дозволяє не тільки навчати медиків і рятувальників роботи в максимально реалістичних умовах. Вона також генерує безліч додаткової інформації для аналізу стану учасників. Завдяки різним біосенсорам вона дозволяє відслідковувати, наприклад, тиск крові і пульс. Якщо один з учасників такої гри не справляється з контролем натовпу або не здатний займатися тяжкопораненим, а замість цього кричить на здорову людину, яка йому заважає, тоді система може навчити його ігнорувати ці фактори, що відволікають.

Розроблена Intelligent Decisions система допоможе також хірургам, які зможуть вчитися майстерності, не піддаючи ризику хворих. Вони можуть проводити вкрай реалістичні операції будь-якої складності над віртуальними пацієнтами у віртуальній операційній кімнаті. «Операційна може виглядати так само, як і реально наявна в лікарні хірурга, – зазначає Роде. – Можна скопіювати все, з кольором стін, їхньою текстурою і встановленим обладнанням включно».

За необхідності «Медична симуляція» може стати ще реалістичнішою завдяки тому, що у віртуальне оточення можна додати манекенів і акторів. «Можна взяти реальну людину, покласти її на реальний стіл, який видно у віртуальній реальності, – коментує цю функцію Роде. – Ми можемо зробити так, щоб у людини була віртуальна кровотеча така ж, як ніби вона справді стікала кров’ю в реальності». Така реалістичність, за словами розробників, дозволить зробити навчання ще ефективнішим. Адже лікар може накласти реальну пов’язку на те місце, де у потерпілого віртуальна рана.

Віртуальна реальність проти посттравматичного синдрому

Крім підготовки працівників екстреної медицини і хірургів, розроблена Intelligent Decisions система віртуальної реальності зможе також допомагати жертвам катастроф і нещасних випадків, у яких розвивається посттравматичний синдром. Таку ж функцію сьогодні розробляють і творці окулярів віртуальної реальності.

«Ми можемо перенести хворого саме на той кут будинку в Багдаді, де він постраждав, – каже Роде. – Повільно й обережно переживаючи травматичну ситуацію раз за разом, люди з посттравматичним симптомом можуть зменшити прояви хвороби».

З ним згоден і Аарон Креснер, який працює психіатром госпіталю Сілвер Хілл в американському місті Коннектикут. Він вважає, що «Медична симуляція» дозволить ефективніше працювати з подібними пацієнтами. «Коли їхнє серцебиття збільшується на 15 ударів на хвилину, ми будемо знати, що це і є причиною розладу, – говорить лікар. – У руках умілого психотерапевта це може бути відповідальне використання технології».

За матеріалами: The Verge

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися