Внутрішній діалог прочитали: нейромережі навчилися розпізнавати думки

Нова система на основі штучного інтелекту озвучує слова, якими думає людина, з точністю близько 80%.

Технологія розпізнавання думок зробила крок вперед: тепер можна прочитати на екрані ті слова, якими думає людина. Раніше, коли говорили про читання думок, зазвичай мали на увазі загальні образи без чіткої конкретики. Покращити результати вдалося завдяки використанню нейромереж.

Нова система на основі штучного інтелекту озвучує слова, якими думає людина, з точністю близько 80%. Щоб натренувати нейромережу, вчені сканували активність мозку піддослідних під час того, як вони читали задані тексти. Так штучний інтелект зміг зіставити сплески активності нейронів з прочитаними словами. Маючи таку таблицю відповідності, штучний інтелект зміг, отримуючи лише відомості про активність мозку, озвучити, про що в цей момент думала людина.

Хоча досягнуті результати є суттєвим проривом, технологія має суттєві обмеження. Головним є необхідність навчання нейромережі під особливості мозкової роботи кожної людини. Також наявні дистанційні методи зчитування активності нейронів є доволі грубими, що знижує точність розпізнавання. Найкращі результати дає безпосереднє зчитування сигналів з мозку за допомогою електродів, однак це інвазивна процедура, яка має обмежену сферу використання.

До речі, восени 2018 року експерименти прямого зв’язку між мізками двох людей показали, що цілком можливо передавати думки по дроту. Дослідники Массачусетського технологічного інституту дещо вдосконалили подібну технологію, створивши мережу з під’єднаних людей. Підключені добровольці могли напряму відправляти думки один одному.

Працездатність розробленого рішення учасники демонстрували в схожій на «Тетріс» грі, розмістившись у різних кімнатах та не маючи інших каналів зв’язку, окрім передачі думок. Сама міжмозкова мережа як основу використовує електроенцефалограми для запису електричної активності мозку. Для передачі інформації в мозок використовується транскраніальна магнітна стимуляція.