Неділя, 19 Травня, 2024

Вперше відновлювані джерела енергії забезпечили 30% світової електроенергії

У 2023 році відновлювані джерела енергії виробили рекордну частку світової електроенергії завдяки швидкому зростанню вітрової та сонячної енергії . Згідно з аналітичним центром Ember, минулий рік став переломним моментом у переході до енергетики з низьким вмістом вуглецю, коли вугільна та газова енергетика перебуває на порозі довгострокового спаду.

«Зелена» електроенергія підскочила з 29,4 відсотка загального виробництва у 2022 році до 30,3 відсотка минулого року, що є новим рекордом. Це було зумовлено швидким розгортанням вітрової та сонячної енергії, особливо в Китаї. Гідроенергетика та інші відновлювані джерела енергії, такі як біоенергетика, склали решту відновлюваної генерації.

Сонячна енергія, безперечно, є джерелом електроенергії, що найшвидше зростає, збільшивши свою частку виробництва з 4,6 відсотка у 2022 році до 5,5 відсотка у 2023 році. Це продовження тривалої тенденції, коли з 2000 року вітрова та сонячна енергія виробляла лише 0,2 відсотка світової електроенергії до рекордних 13,4 відсотка сьогодні.

Частка викопного палива впала з 61,4 відсотка у 2022 році до 60,6 відсотка у 2023 році, але кількість електроенергії, виробленої за допомогою цих видів палива, дещо зросла через зростання загального попиту на енергію на 2,2 відсотка , переважно в Китаї. Атомна дала 9,1 відсотка електроенергії, як і в 2022 році.

Подальше зростання вітрової та сонячної енергії означає, що в абсолютному вираженні виробництво викопного палива має скоротитися у 2024 році – вперше за винятком економічних криз чи пандемій – навіть за умови зростання попиту на електроенергію, каже Ханна Бродбент з Ember.

«Ми справді вважаємо, що 2023 рік став поворотним пунктом в історії енергетики, — каже вона. – Відновлювані джерела енергії не тільки досягли цієї історичної віхи, ми також віримо, що це також буде пік виробництва викопного палива. Ми очікуємо, що з цього року викопне виробництво почне знижуватися на глобальному рівні».

За словами Бродбент, у 2023 році виробництво викопного палива скоротилося б в абсолютному вираженні, але сильні посухи в Китаї, Індії, В’єтнамі та Мексиці призвели до скорочення гідроенергетики. Вугільні електростанції втрутилися, щоб заповнити прогалину, що призвело до збільшення викидів у енергетичному секторі на 1 відсоток.

Припускаючи часткове повернення гідроенергетики до нормального стану в 2024 році, Ember каже, що очікує, що викиди від виробництва електроенергії впадуть на 4 відсотки в 2024 році, що стане початком довгострокового зниження викопного палива в суміші.

Проте впровадження зеленої електроенергії має зростати ще швидше протягом наступних років, щоб досягти світових кліматичних цілей. Моделі припускають, що вітер і сонячна енергія повинні забезпечувати 40 відсотків світового виробництва електроенергії до кінця десятиліття, що приблизно втричі перевищує нинішній внесок, щоб досягти мети зупинити глобальне потепління, що перевищує 1,5°C.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися