Як Apple боролася проти багатомільярдного бізнесу на її гарантійних зобов’язаннях по iPhone

Шахраї купували нові iPhone і відразу повертали їх у магазин, заявляючи, що девайси не працюють. Насправді зловмисники знімали з телефонів цінні компоненти та замінювали їх на фальшивки та муляжі

За даними видання The Information, Apple має фінансову діру у власній гарантійній програмі. Особливо відчутними фінансові втрати були у 2013 році, однак і сьогодні збитки досить високі. Причина – шахраї, які отримують за гарантією деталі для iPhone та перепродають їх.

Шахраї купували нові iPhone і відразу повертали їх у магазин, заявляючи, що девайси не працюють. Насправді зловмисники знімали з телефонів цінні компоненти та замінювали їх на фальшивки та муляжі. Apple замінювала такі гаджети на відремонтовані. Злодії отримували справні телефони та оригінальні деталі від них, які продавали.

Особливо популярним таке шахрайство було у 2013 році в Китаї. Тоді Apple продавала iPhone 4, 4s, 5 та 5c, які відносно легко розбиралися. Одним з головних осередків такого шахрайства стало місто Шеньчжень – центр електронної індустрії, завдяки чому в ньому легко дістати фальшиві деталі для заміни. Офіційний магазин Apple в цьому мегаполісі з’явився у 2009 році і мав утричі більше повернених телефонів, ніж флагманський магазин Apple у Нью-Йорку.

Перший час Apple безумовно обмінювала «зламані» iPhone, якщо вони не мали видимих пошкоджень. Однак коли витрати на гарантію вдвічі перевищили розраховані суми, Apple зробила свою політику жорсткішою. Того року Apple запланувала на гарантійні зобов’язання $1,6 млрд, але фактично витратила $3,7 млрд.

Шахраї стали настільки масово обманювати гарантію Apple, що компанії навіть довелося на певний час призупинити роботу свого магазину в Шеньчжені. Тім Кук у 2013 році також вибачився перед китайцями за проблеми з гарантією. Тоді ще не знали, що однією з причин неполадок з гарантією були саме шахраї.

Для подолання проблеми Apple створила систему резервування, яка при гарантійному зверненні змушувала покупців доводити, що вони є власниками апарата. Компанія також створила діагностичне програмне забезпечення, яке виявляло підробні компоненти iPhone.

Коли ці засоби не виявилися ефективними, в Apple просто припинили міняти телефони за гарантією в магазинах. Обмін виконували, лише коли смартфон перевіряли в сервісному центрі.

Саме перевірки в сервісних центрах викрили шахрайську схему, за якою повернули сотні тисяч телефонів. Подібна практика дозволила компанії за кілька років суттєво зменшити обороти зловмисників. У 2017 році у компанії вперше відбулося зниження гарантійних витрат – з $4,66 млрд роком раніше до $4,32 млрд.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я