Понеділок, 11 Грудня, 2023

Як зв’язок 5G змінить світ

Поки в Україні точиться запекла боротьба за зв’язок 3G, світ поступово збирається переходити з 4G на 5G. І хоча останній пройде такий же шлях розвитку, як 4G та 3G, експерти очікують його з більшим нетерпінням. Адже 5G буде зовсім іншим, ніж попередники. Він відкриє дорогу «розумним» містам, віддаленій хірургії, безпілотним автомобілям та інтернету речей.

«5G принесе значне переосмислення та гармонізацію радіочастотного спектра», – каже професор Рахім Тафазоллі. Він є провідним спеціалістом британського Центру впровадження 5G при Університеті Суррея.

Ключем до впровадження масового інтернету речей є фраза «гармонізація спектра». Щоб зрозуміти, що це таке, варто згадати, що дані в мобільному зв’язку передаються через радіохвилі. Вони поділені на групи – частотні діапазони, і кожен з них зарезервований для певного типу комунікації. Наприклад, GSM працює в діапазоні 1900 МГЦ, UMTS використовує групу частот в 2100 МГц, а GPS базується на п’яти діапазонах: 1176 МГц, 1227 МГц, 1379 МГц, 1381 МГц та 1575 МГц. Розподілення цих частот регулює Міжнародний союз телекомунікацій (International Telecommunications Union, ITU).

Зараз радіочастотний спектр нагадує хаотичну мішанину, а новим технологіям зв’язку доводиться шукати в ньому вільні місця. Це викликає проблеми зі швидкістю пересилання та надійності коннекту.

Тому для прокладення зв’язку 5G у ITU працюють над тим, щоб повністю реструктуризувати радіочастоти, щоб наявні технології радіозв’язку могли продовжити роботу.

Швидше та надійніше

П’яте покоління мобільного зв’язку буде значно швидшим за попередників. Уже сьогодні інженерам вдається передавати дані на рівні у 940 МБ/с, а в рухомому авто – на 150 МБ/с. Це дозволяє завантажити фільм у форматі HD за декілька секунд. Однак це не межа: Тафазоллі вважає, що відправляти інформацію без дротів можна на рівні 800 Гбіт/с – майже у 100 разів швидше, ніж дозволяють сучасні наробітки 5G.

Співвідношення швидкостей в мобільнихх мережах різного покоління

Ємність мереж п’ятого покоління також буде значною. «Мережі повинні будуть справлятися із збільшеною потребою у комунікаціях», – каже голова Ericsson Research Сара Мазур. Її компанія займається розробкою обладнання для мобільних операторів.

Експерти прогнозують, що до 2020 року у світі буде від 50 до 100 млрд пристроїв, які виходитимуть в інтернет. Переважна більшість з них робитиме це через мобільний зв’язок. Завдяки цьому потяги, наприклад, зможуть повідомляти про вільні міста, а холодильники замовляти відсутні продукти.

Однак такі можливості в гаджетах можна почати впроваджувати лише після наявності відповідних частот для них. «Як тільки встановлять частотний діапазон, тоді можна розпочати виробництво продуктів», – каже Мазур. За прогнозами експертів, перша група частот для 5G з’явиться до 2020, а після неї – ще дві.

Ще однією важливою перевагою п’ятого покоління буде те, що він не повинен ламатися. «Він матиме надійність оптоволоконного з’єднання», – розповідає Мазур.

Надійність бездротовому зв’язку 5G обіцяє прогрес у технологіях антен. У Ericsson передбачають, що затримка в пересиланні даних через такі мережі буде на рівні однієї мілісекунди – у 50 разів швидше за 4G. Це критичний параметр, наприклад, при проведенні хірургічних операцій.

Кореспондент BBC поряд з першим у світі мобільним пристроєм 5G

Практичні випробування

Виробники обладнання вже готуються до впровадження п’ятого покоління зв’язку. У Південній Кореї, яка однією з перших освоїла 4G, Samsung хоче запустити тестову мережу 5G до початку зимової Олімпіади 2018. Від нього не відстає китайський виробник Huawei, який планує розгорнути її до Світового Кубку 2018, який проходитиме у Москві.

Покоління мобільного зв’язку

Першу комерційну мережу 5G планують запустити у Токіо до Олімпійських ігор 2020 року.

 

1 коментар

Comments are closed.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися