Середа, 22 Травня, 2024

Європейські вчені зроблять свої статті доступними для всіх

Young scientist reads an interesting research publication

Рішення про публічне відкриття наукових матеріалів чиновники прийняли на дводенній нараді, котра відбулася в Брюсселі. Його лобіював уряд Нідерландів, який зараз головує в Раді ЄС. «Дослідження та інновації генерують економічне зростання та надають рішення соціальних проблем. Це означає сильнішу Європу. Час для розмов про «Відкритий доступ» вже в минулому, – заявив держсекретар з питань освіти, культури і науки Сендер Деккер. – Зараз ми маємо намір реалізувати його на практиці».

Відкритий доступ

У вільному доступі для кожного публікуватимуться статті від науковців, дослідження яких фінансували громадські та напівприватні фонди. Із 2020 року їх можна буде вільно читати за винятком кількох випадків. Наприклад, коли виникають питання інтелектуальної власності, безпеки чи приватності. Такі статті можна буде залишити недосяжними для широкого загалу.

План надто амбітний

Експерти вже сумніваються в тому, що новий проект вдасться реалізувати вчасно. Навіть у Нідерландах, які вважають лідером у відкритості наукових документів, повністю забезпечити доступ до всіх національних наукових праць вийде лише до 2024 року.

Окрім цього, вибраний у ЄС шлях називають «золотою дорогою» – статті публікуються в доступних для громадськості журналах. Натомість, кажуть експерти, краще забезпечити «зелену дорогу». При такому підході всі матеріали направляються в електронну базу статей інститутів та публікуються на їхніх веб-сайтах. Це пришвидшить публікацію матеріалів, а також позбавить від постійного зростання вартості передплати на журнали.

Наука – це прибутково

Зараз у Європейському союзі діє програма «Горизонт 2020», яка показала суттєвий прибуток. На цю ініціативу чиновники виділили 70 млрд євро, що зробило її найбільшою у світі міжнаціональною науковою програмою. Попередні оцінки показують, що кожен із цих вкладених євро повертається у розмірі 11 євро у вигляді нових технологій, інновацій та продуктів. Це одна з причин, чому європейські чиновники хочуть відкрити загальний доступ до наукових відкриттів, кажуть чиновники.

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися