Злий «розумний» дім

Будівлі споживають дуже багато енергії: вони вимагають опалення та кондиціонування, витрачають гарячу та холодну воду, а освітлення, гаджети та приладдя споживають дорогоцінну електрику. В Україні на забезпечення їхнього функціонування витрачається 44% енергетичних ресурсів. Ситуацію мають змінити різноманітні «розумні» лічильники та побутове приладдя, які інформують про свою роботу та змінюють звички мешканців. Однак вони здатні не лише заощаджувати кошти – вони також псують нам настрій.

За оцінками експертів, встановлення побутового приладдя, яке відстежує свою роботу та виводить користувачам статистику про неї, дозволяє заощадити близько 20% коштів на рахунках за комунальні послуги. Однак дослідники з англійського Університету Ноттінгему також з’ясували, що подібні гаджети впливають і на емоційний стан жильців.

Їхній експеримент почався чотири роки тому, коли група учасників на чолі з психологом Алексою Спенс обладнали декілька будівель «розумними» електричними лічильниками. Вони відстежували споживання електрики та виводили статистику на спеціальній веб-сторінці, яку могли бачити жильці цих будинків.

Скоро науковці помітили, що потік статистичних відомостей дозволив стороннім людям побачити їхні приватні звички, зробивши їх публічно доступними. «Були ситуації, коли хтось приходив на роботу та казав мені, що я була занадто довго в душі цього ранку, – розповідає Спенс. – Інший учасник любив дивитися в душі телевізор, що означало розміщення ноутбуку на підвіконні. Це миттєво викрило речі, які були таємними».

Додаткова перевірка

Побічні соціальні ефекти від ретельнішого контролю за витратою енергоресурсів виявилися для науковців несподіваними, тому вони провели додаткове дослідження, в якому взяли участь понад п’ятсот британських громадян. Вони задали їм питання: як би вони жили в квартирі з моніторами енергоспоживання та трьома сусідами, якби останні реагували на споживання?

Одній половині респондентів сказали, що споживання енергії залишалося постійним кожного місяці, і всі мешканці платили за неї порівну. А ось іншій половині учасників сказали, що через одного з сусідів споживання значно збільшилося. Цю групу також поділили на частини і кожній показали три типи енергоспоживання.

Більшість «розумних» лічильників показують лише загальне енергоспоживання приміщення, але нові моделі здатні його деталізувати – саме такі графіки показували науковці учасникам експерименту. Подібні гаджети можуть відображати, яке саме енергоспоживання було за місяць у кожного приладу в квартирі та в кожній розетці.

Різні типи показань «розумного» лічильника, які показували науковці учасникам експерименту

Дослідникам було цікаво знати, як реагуватимуть люди, коли зможуть бачити енергоспоживання один одного в точності до кіловата. Учасникам експерименту показали графік витрати електрики всією квартирою за один місяць. І на ньому було видно, що сусід А використовував більше, ніж B, C, D. При цьому всі четверо платять за рахунок порівну.

Як можна було очікувати, ніхто з учасників експерименту не був радий тому, що вони мають платити за те, що споживають їхні сусіди по віртуальній квартирі. Такі респонденти в цілому почували себе розгніваніше, ніж учасники групи, в якій віртуальні сусіди споживали однаково.

При цьому чим більше деталей надавав «розумний» лічильник, тим дратівливішими вони були. Учасники поставили своїм гнівним відчуттям 5,19 балів з 7 можливих. Вони навіть готові були якимось чином наказати віртуального сусіда, який споживав більше всіх, включаючи більшу оплату за рахунки.

Якщо лічильник відображає лише загальну статистику споживання електрики, тоді це все одно викликає емоційний розлад. Науковці пояснюють це браком інформації: користувачі бачать зміни у споживанні, але не знали, хто є причиною. І вони боялися, що в надмірному споживанні можуть звинуватити саме їх. У них було менше гніву, але рівень страху був на бал вищим. Через страх спожити більше електрики вони були готові говорити зі своїми сусідами та скоротити власні енерговитрати.

Не лише негатив

Хоча результати досліджень показують, що встановлення будь-яких типів «розумних» лічильників погіршує емоційний стан, пробуджуючи страх, гнів та сором, вони можуть також стати джерелом позитивних емоцій.

«Ми можемо переорієнтувати це в інший бік. Як почуватимуться люди, які робитимуть правильні речі?, – задається питанням Спенс. – Як почуватимуться люди від колективної співпраці над економією?».

Зараз науковець займається дослідженням цих проблем. Вона каже, що відповіді на них важливі, якщо ми хочемо створити корисні технології, які будуть використовувати з радістю та ефективно.

«Багато часу наше енергоспоживання є спільним та нероздільним, – каже вона. – Ігнорувати цей факт недальновидно».

За матеріалами: The New Yorker

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я