Дрони можуть допомогти розмінувати Україну

Проблема в тому, що міни та касетні боєприпаси, що не розірвалися, не «вимикаються» після закінчення війни. Натомість вони десятиліттями залишаються смертельною небезпекою для мирного населення, іноді переживаючи країни, які їх розгорнули.

Росія активно розкидає по українській території сумнозвісні міни «метелик». І саме над розмінуванням таких смертельних «подарунків» за допомогою дронів працюють дослідники у США. Вони вже випробовують свою технологію на полях Оклахоми.

Навчанням дронів саперної справи займається польова лабораторія зі знешкодження вибухових боєприпасів, яку підтримує Університет штату Оклахома. Групою керують Джаспер Баур і Габріель Стейнберг – співзасновники Дослідницького співтовариства з розмінування, некомерційної організації, яка поєднує наукові дослідження та зусилля з гуманітарного розмінування.

Вони були в Оклахомі протягом двох тижнів, встановлюючи сітки мін і боєприпасів, щоб навчити систему виявлення на базі безпілотників і штучного інтелекту шукати та ідентифікувати небезпечні вибухові предмети, щоб людям не довелося цього робити.

Штайнберг тримає маленьке пластикове крило. «Це «міна-метелик» ПФМ-1», — каже він. Ця протипіхотна міна була розроблена Радянським Союзом і використовувалася під час війни в Афганістані, де зразки боєприпасів можна знайти донині. Є докази того, що такі ж міни зараз розміщує Росія в Україні.

Основна мета мін і касетних боєприпасів полягає в тому, щоб унеможливити використання доріг і полів ворожим військам і транспортним засобам.

Проблема в тому, що міни та касетні боєприпаси, що не розірвалися, не «вимикаються» після закінчення війни. Натомість вони десятиліттями залишаються смертельною небезпекою для мирного населення, іноді переживаючи країни, які їх розгорнули.

Служба моніторингу наземних мін і касетних боєприпасів повідомляє, що у 2020 році щонайменше 7073 людини загинули або отримали поранення від мін у 54 країнах і регіонах. Багато груп, які працюють над видаленням цих старих боєприпасів, є некомерційними організаціями, які мають лише невелику частку ресурсів для розмінування порівняно з ресурсами, які витрачали військові на мінування.

За приблизними оцінками, на розмінування території України потрібно щонайменше 10 років. Прес-офіцер Державної служби надзвичайних ситуацій (ДСНС) Олександр Хорунжий каже, що це оптимістична оцінка. В реальності може бути зовсім інакше. Підрозділи ДСНС досі працюють над розмінуванням держави після Першої та Другої світових воєн, каже він.

Існує багато мільйонів активних мін і боєприпасів, які, за оцінками, розкидані в десятках країн. Баур каже, що мета його та його колег — зробити свою систему на базі безпілотників доступною для організацій з розмінування в усьому світі, щоб допомогти в зусиллях зробити постконфліктні країни безпечними.

За матеріалами: Scientific American

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я