Неділя, 26 Травня, 2024

Метавсесвіт проти трудового права: реальність віртуального робочого місця

Метавсесвіт сьогодні просувається як ключова концепція розваг та роботи майбутнього. Але зазирнувши поза піар-тексти залишається неясно, як захист співробітників застосовується в універсальній цифровій сфері.

Коли справа доходить до законів про зайнятість, незрозуміло, які правила взаємодії застосовуються в віртуальному просторі. Що вважається переслідуванням в метавсесвіті? Чи може аватар піддаватися дискримінації або ще гірше? Чи захистить національне законодавство співробітників або для роботи в метавсесвіті взагалі буде потрібно новий звід правил?

Відсутність правової бази

За останні два роки робітники набагато більше звикли до віддаленої роботи через пандемію COVID-19. Компанії вже почали експериментувати з віртуальною реальністю на робочому місці.

Hilton hotel group, наприклад, використовує її для навчання персоналу тому, як поводитися з гостями. А в минулому році Microsoft, зробивши перший крок до об’єднання фізичного і цифрового світів роботи, почала впроваджувати план, що дозволяє працівникам з’являтися в своєму програмному забезпеченні для спільної роботи в командах в якості аватарів.

Але метавсесвіт робить гібридну роботу ще на крок далі і тягне за собою безліч складних питань трудового законодавства. Вони варіюються від практичних проблем, таких як оплата праці працівників, до більш філософських, наприклад, чи мають аватари юридичну ідентичність.

“Юридичні головоломки приблизно такі ж різноманітні, як і можливості самого метавсесвіту”, – говорить Джонатан Ньюман, керуючий партнер юридичної фірми Simmons & Simmons.

Фізичний світ праці регулюється національними правовими рамками. У Каліфорнії, наприклад, працівника можуть звільнити без повідомлення, в той час як в Голландії співробітника, як правило, не можна звільнити без дозволу суду або голландського агентства з працевлаштування.

Однак в метавсесвіті національне законодавство про зайнятість не відразу очевидно.

“В якомусь сенсі метавсесвіт – це просто ще одна платформа. І фундаментальні принципи трудових відносин залишаються вірними незалежно від платформи, – говорить Джонатан Чемберлен, партнер Gowling WLG. – Можливо, в епоху команд і масштабування багато хто з нас вже в цьому беруть участь. Але трудові відносини до відносно недавнього часу були в значній мірі географічно закріплені… трудове законодавство як і раніше в значній мірі залежить від конкретної країни або штату. Ви часто не можете відмовитися від встановленого законом режиму захисту зайнятості у вашій країні, навіть якщо б ви — або ваш начальник — захотіли цього”.

До цих пір ніхто не вирішив, які правові рамки повинні застосовуватися до децентралізованого цифрового робочого простору, в якому працівники можуть перебувати в географічно інших регіонах .

“У метавсесвіті немає національних кордонів, тому перше питання полягає в наступному: де знаходиться юрисдикція, що має великий зв’язок з роботою? – каже Ньюман. – Це може бути закон країни, де знаходиться компанія, що володіє платформою … це може бути закон країни, де базуються сервери, або де знаходиться співробітник… ніхто не прийшов до угоди з цього приводу”.

Участь працівників у метавсесвіті також піднімає важливі питання про конфіденційність і безпеку даних, враховуючи масштаби персональних даних, які такі компанії, як Meta, очікують збирати і монетизувати.

Розслідування Financial Times в січні проаналізувало сотні заявок Meta в управління з патентів і товарних знаків США. Це висвітлило плани Meta по збору величезного масиву біометричних даних – від посмикування очей до зморшок носа і рухів тіла.

Такі дані допоможуть компанії забезпечити реалістичність створюваного ними цифрового середовища, але також розкривають масштаби її планів по отриманню прибутку від метавсесвіту, включаючи використання глибоко особистих даних для продажу реклами більш цілеспрямованими способами.

У фізичному світі, у Великобританії та Європі Загальне положення Про захист даних (GDPR) визначає, яку інформацію роботодавці можуть і не можуть збирати та зберігати про своїх працівників, включаючи медичні та особисті записи, а також такі речі, як оцінки.

Компаніям, які хочуть зайняти метавсесвіт, доведеться подумати про те, як захистити дані працівників, вимагаючи від них участі у віртуальному світі.

“Існуючі закони не враховують нові парадигми, створені в іммерсивних технологіях, – пише Бріттан Хеллер, юрист з технологій і науковий співробітник американського аналітичного центру Atlantic Council в дискусійному документі, опублікованому в 2020 році. – Багато питань, викликаних новою технологією, виводять нас за рамки нинішніх рамок закону: як збираються скани призначених для користувача даних? Як зберігається інформація? Як часто оновлюється інформація? Як довго зберігаються дані?”

Приховані небезпеки

“У віртуальному просторі здається прийнятним вести себе так, як люди не поводяться в реальному житті”, – каже 43-річна докторант-дослідник Ніна Джейн Патель.

Закони, що захищають співробітників від утисків і дискримінації, також не відповідають світу, в якому користувачі працюють в цифровому форматі. Залучення аватара до відповідальності за такі дії, як переслідування, означало б присвоєння йому юридичного статусу, щоб на нього можна було подати до суду або притягнути до відповідальності.

“Нещодавно з’явилися повідомлення про сексуальні домагання в метавсесвіті … що ставить питання про те, чи може цифрова істота мати права, і якщо так, чи поширюється існуючий захист від домагань на цей аватар?”- запитує Ньюман.

Діючі закони Великобританії також не допускають дискримінації працівників за дев’ятьма захищеними ознаками, включаючи стать, релігію і расу. Але чи застосовуються такі закони в світі, де люди можуть представляти себе як завгодно, включаючи в деяких випадках тварин або роботів?

Питання самовираження можуть виявитися юридично і етично важкими. Чемберлен каже: “що, якби я захотів представити себе в метавсесвіті як молоду чорношкіру жінку? Чи повинен я бути в змозі це зробити? Чи збираються роботодавці сказати, що ваш аватар повинен бути схожим на вас? І якою мірою нам буде надана свобода вираження думок?”

Пауза для роздумів

У минулому році в своєму блозі Meta написала, що”метавсесвіт не буде створена відразу однією компанією”. Багато з цих продуктів будуть повністю реалізовані тільки в найближчі 10-15 років. Але засновник Meta Марк Цукерберг пообіцяв витратити 10 мільярдів доларів на рік протягом наступного десятиліття на метавсесвіт, в той час як інші великі технологічні групи наступають йому на п’яти.

Microsoft погодилася придбати ігрову компанію Activision в січні в рамках угоди на 75 мільярдів доларів, спрямованої на надання будівельних блоків для метавсесвіту.

“Скоро ми з вами будемо сидіти за столом в конференц-залі або з нашими аватарами, або з нашими голограмами, або навіть з 2D-поверхнями з об’ємним звуком”, – сказав виконавчий директор Microsoft Сатья Наделла.

За матеріалами: arstechnica

 

 

 

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися