Субота, 9 Грудня, 2023

Міліметровий та суб-шестигігагерцовий 5G: у чому різниця для користувача

В Україні вже тестують мережі 5G, а з 2023 року може початися публічне розгортання мереж п’ятого покоління мобільного зв’язку. З ним інтернет в мобільному стане ще швидшим, а відео можна буде транслювати у надвисокій роздільній здатності. Однак хоча зазвичай говорять про 5G як про єдину технологію, насправді це дві різні та несумісні між собою технології. Кожна з них має свої переваги та недоліки для користувача.

Розвиток радіозв’язку у двох словах

Мобільні телефони поколінь 2G, 3G, 4G, 5G передають дані в цифровому вигляді, модулюючи голос у вигляді нулів та одиниць. Стільниковий модем телефону трансформує ці нулі та одиниці у сплески електромагнітної активності у вигляді радіохвиль. Кожен такий сплеск поширюється у формі сфери від телефону поки сигнал не згасне. Десь на цьому шляху сигнал натрапляє на базову станцію, яка сприймає його.

Друге покоління мобільного зв’язку (2G) було адаптоване для передачі голосу. Згодом стало зрозуміло, що майбутнє за інтернетом та передачею даних. У мережах 4G дані повністю витіснили голос, саме тому при дзвінку ваш телефон переходить у мережу 4G. Згодом стало зрозуміло, що це не зручно і розробили технологію 4G VoLTE, яка передає голос в мережі 4G. Однак не всі мобільні оператори її впровадили.

Радіозв’язок має фундаментальну особливість: висока швидкість передачі означає зменшений радіус покриття. Велике покриття автоматично означає зменшену швидкість передачі.

У 5G продовжили нарощувати швидкість передачі даних і для цього використали два різні діапазони частот. Це міліметрові хвилі з частотами 24 ГГц та вище до 40 ГГц. Вони надають супервисоку швидкість передачі даних, але мізерне покриття на дистанції кількох десятків метрів. Для збільшення покриття використали суб-шестигігагерцовий діапазон із радіохвилями 6 ГГц.

Що це означає для користувача

Коли говорять про рекорди швидкості в 5G зазвичай мова йде про міліметрові хвилі. Однак на практиці мобільні мережі в більшості випадків використовуватимуть суб-шестигігагерцовий діапазон. Передача даних у ньому швидша за 4G, але різниця не така вражаюча.

Мережі на міліметрових хвилях використовуються переважно у місцях великого скупчення людей – магазинах, стадіонах, аеропортах тощо. 4G та 3G в таких умовах не витримують навантаження і швидкість передачі даних може падати до неприйнятних величин.

Не всі смартфони сьогодні підтримують обидва різновиди 5G. Одні з них пропонують роботу лише на міліметрових хвилях, інші – тільки в суб-шестигігагерцовому діапазоні.

Наприклад, в очікуваній лінійці iPhone 12 лише одна модель зможе працювати в міліметровому 5G. А LG V50 ThinQ 5G (Verizon), Samsung Galaxy S10 5G, Samsung Galaxy Note 10 5G (Verizon), Moto 5G Mod підтримують тільки міліметровий діапазон. А Samsung Galaxy S20 Plus 5G працює в обох типах мереж.

Різниця швидкості

Мережа в міліметровому діапазоні здатна надавати теоретичну швидкість передачі даних до 5 ГБ/с. Це в кілька разів швидше можливостей LTE. На практиці швидкість міліметрового 5G знаходиться на рівні 2 ГБ/с, що все одно дуже швидко. Адже LTE передає дані на швидкості близько 0,05 ГБ/с.

Зв’язок 5G у суб-шестигігагерцовому діапазоні також в кілька разів повільніший за міліметровий 5G. Однак все одно швидший за LTE і надає швидкість до 200 МБ/с.

За даними OpenSignal в серпні 2020 року реальна щвидкість 5G в кількох країнах складала 50,9 МБ/с. При цьому LTE забезпечував до 28,9 МБ/с. В середньому, підрахували у OpenSignal, передача даних у 5G відбувається в 1,4-14,3 разів швидше, ніж у 4G.

Чи потрібен міліметровий 5G

Технологія 5G в діапазоні міліметрових хвиль є складною, має низку суттєвих обмежень і лише почала розвиватися. Найближчі кілька років не варто очікувати її масового поширення. Вона буде доступна лише у популярних локаціях великих міст.

Більшості користувачів цілком вистачатиме можливостей 5G у суб-шестигігагерцовому діапазоні.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися