Середа, 17 Липня, 2024

Небезпечний WhatsApp: чого остерігатись користувачам мессенджера

Месенджер WhatsApp від Facebook є одним з найвідоміших у світі. Платформа пропускає до 65 мільярдів повідомлень на день і може похвалитися 1 мільярдом користувачів. Однак WhatsApp не позбавлений і недоліків, зокрема, користувачів може очікувати кілька проблем з безпекою.

Фішинг і фейкове ПЗ

Якщо ви завантажуєте WhatsApp-клієнт зі стандартного магазину додатків, то напевне це офіційний клієнт – AppStore і GooglePlay стежать за змістом і якістю публікацій. Але ситуація ускладнюється, коли потрібно завантажити десктопний клієнт або авторизуватися у веб-версії месенджера.

Часто зловмисники під виглядом офіційного додатка або «доповненого» клієнта встановлюють на ПК шкідливе програмне забезпечення, яке може заблокувати або перехопити дані і зробити купу інших неприємних речей. Друга поширена схема – створення сайту, схожого на сторінку WhatsApp Web, й отримання особистих даних за допомогою фішингу.

Тому золоте правило для WhatsApp – тільки офіційні додатки, завантажені з офіційного сайту.

Незашифровані резервні копії

Одне з головних досягнень WhatsApp – введення наскрізного шифрування в листування. Це означає, що розшифрувати зміст повідомлень можете тільки ви і ваш співрозмовник, і навіть Facebook не має до них доступу.

Однак у WhatsApp також є функція резервного копіювання повідомлень для бекапу. Ці повідомлення зберігаються на смартфоні і в хмарі – на Google Диску для Andriod і на iCloud для iPhone, причому зберігаються там у відкритому, тобто незашифрованому вигляді.

Звичайно, інформації про великі зломи цих хмарних сховищ немає, але, щоб отримати доступ до вашого профілю, зловмисникам не обов’язково щось зламувати. Крім того, якщо наскрізне шифрування закриває доступ до листуванням держорганам, то вони можуть вимагати дані про резервні копії у хмарних сховищ, які знаходяться під їхньою юрисдикцією.

Тому якщо вам потрібна повна безпека листування – ніякого резервного копіювання в хмару.

Інтеграція з Facebook

Свого часу ЄС схвалив поглинання WhatsApp Facebook з тією умовою, що останній забезпечить роздільні сервери для зберігання даних. У 2016 році WhatsApp оновив політику конфіденційності, щоб дозволити пересилання даних з месенджера у Facebook.

Компанія може знати ваш номер телефону і, приміром, останній запуск месенджера.
Спочатку користувачі могли відмовитися від цієї функції, але потім Facebook тихо прибрала таку можливість.

Швидше за все, таким чином Facebook готує ґрунт для запуску єдиної інфраструктури для всіх своїх платформ, з Facebook, Instagram і WhatsApp включно. Простіше кажучи, додатки різні – мережа одна, тому Facebook зможе знати про користувачів все.

Фейкові новини

Фальшиві новини стали «чумою» соцмереж, і хоча до цієї хвороби схильні всі платформи, саме WhatsApp помічена в найгучніших скандалах. Так, в Індії у 2017 році користувачам масово відправляли повідомлення про нібито викрадених дітей. Як наслідок, над зазначеними в повідомленнях підозрюваними провели самосуд.

У 2018-му WhatsApp активно використовували для дезінформації на виборах в Бразилії. І оскільки номер телефону є одночасно ніком у WhatsApp, бразильські компанії легко зібрали таргетингову базу номерів основних дезінформаторів.

Facebook відреагувала на ці проблеми тільки у 2018-му, коли користувачам обмежили розшарювання повідомлень до 5 разів. Раніше цей ліміт становив 250 пересилань.

У цілому WhatsApp при правильному використанні безпечний, але месенджер тісно пов’язаний з Facebook, а питання Facebook і особистих даних стало матеріалом не однієї статті на просторах інтернету. Тому вирішуйте самі.

Тетяна Деденчук
Тетяна Деденчук
Тетяна навчається в університеті та працює журналістом. Вона пише шикарні огляди android-іграшок, знається на темі blockchain та любить подорожувати.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися