Вівторок, 23 Квітня, 2024

Снайпером стане навіть сліпий: як працюють смарт-патрони

Якщо ви дивилися фільм «П’ятий елемент», ви можете пам’ятати сцену, в якій Зорг представив зброю ZF1 із смарт-набоями. Ці кулі летіли точно в ціль, навіть коли Зорг цілився в протилежний бік. Подібне все ще фантастика, але реальна зброя до неї уже частково наблизилася. Існують смарт-патрони, які здатні компенсувати неточності прицілювання та самі наводяться на ціль.

 

Кулі спричинили величезну революцію у війні після їх появи наприкінці 1300-х років. Вони зробили лдей на полі бою більш влучними, небезпечнішими на більшій дистанції та надали низку інших переваг.

З’явилися навіть снайпери — стрільці, які витискають максимум зі своєї зброї, щоб вражати цілі з величезної відстані. Це робить їхню роботу набагато складнішою, ніж просто прицілювання та натискання на спусковий гачок.

Снайпери повинні враховувати такі фактори, як швидкість вітру, напрямок, відстань, а в деяких випадках навіть кривизну землі, щоб випущена куля справді досягала цілі. Це додає масу роботи для одного пострілу, і в більшості випадків один постріл — це все, що вони можуть отримати, тому точність особливо важлива, коли мова йде про військових снайперів.

Але, як виявилося, робота снайперів вже не повинна бути такою важкою. Все завдяки введенню керованих патронів або «розумних» куль.

Що таке розумні кулі?

Смарт-кулі — це кулі для звичайної зброї, але вони мають вбудовану систему наведення. Подумайте про кулю, яка може не тільки навести себе на ціль, але й скоригувати свій шлях під час польоту в разі будь-яких змін навколишнього среедовища.

Такі смарт-боєприпаси розробляють в рамках проекту Агентства передових оборонних дослідницьких проектів Пентагону (DARPA). Цей боєприпас отримав назву Extreme Accuracy Tasked Ordnance, або скорочено EXACTO. Проект стосується перетворення куль калібру .50 у самонавідні патрони, які можуть влучати в певну ціль.

Куля EXACTO може виконати більшу частину роботи замість снайпера. Вона також невразлива до інших факторів, які снайпери не контролюють, наприклад непередбаченого бокового вітру.

Ще одна перевага керованих патронів полягає в тому, що вони полегшують знищення рухомих цілей.

Як працюють смарт-кулі?

Оскільки це секретний проект, DARPA не вважало за потрібне розголошувати точні характеристики та технології, що стоять за кулею EXACTO. Але вони повідомлені, що куля EXACTO використовує «технологію оптичного прицілювання», щоб збільшити денну та нічну дальність понад сучасні найсучасніші снайперські системи. Експерти припускають, така куля має вбудовані оптичних датчиків у гребінь кулі та ребра на її хвостовій частині, щоб полегшити зміну траєкторії кулі, якщо це необхідно.

По суті, це означає, що куля летить точно на ціль, позначену лазером. Хвостова частина кулі має плавці, які використовуються для корекції траєкторії польоту.

Відео реального випробування, опубліковане DARPA на YouTube, демонструє, як куля EXACTO, спрямована в іншу точку, надзвичайно різко змінила курс у повітрі, щоб вразити намічену ціль.

Агентство опублікувало демонстраційне відео на YouTube з рухомими мішенями, де як досвідчений стрілець, так і зовсім новачок намагалися й успішно вразили рухому мішень кулею EXACTO. Це не тільки продемонструвало успіх технології самонаведення кулі, але й підтвердило заяву агентства про те, що цю систему може використовувати навіть новачок.

Поточні справи стрілецьких смарт-боєприпасів

Після випробувань бойовою стрільбою по рухомих мішенях представник DARPA Джером Данн заявив: «Ця демонстрація бойової стрільби зі стандартної гвинтівки показала, що EXACTO здатна вражати рухомі цілі та цілі, що ухиляються, з надзвичайною точністю на снайперських дистанціях, недосяжних традиційними патронами».

Але, як і в усіх речах із такою кількістю переваг, ця технологія повинна мати деякі недоліки. Якщо система використовує лазерний вказівник для позначення цілей, створюється велика ймовірність того, що ціль побачить на собі таке наведення і отримає попередження, що по ній готується потріл.

Також лазерне наведення потенційно видає місце розміщення лазера. Окрім цього, системі, схоже, потрібно досить тривале джерело підсвічування.

Необхідно також враховувати вартість створення такої системи та її розміщення у військах.

У 2014 році було оголошено, що DARPA розробляє систему EXACTO вагою близько 23 кілограмів із джерелом живлення, якого вистачатиме на 14 годин роботи. Але з тих пір про це не було чутно жодних точних новин.

Засекречений характер проекту може означати, що він або був успішно включений у військову службу США , або від нього відмовилися через те, що він занадто дорогий чи непрактичний. Але перший варіант видається більш правдоподібним, враховуючи суцільні наслідки такої військової технології, яка майже гарантує враження цілі кожним пострілом.

За матеріалами: Slashgear

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися