Як героїнова індустрія дає глобальний урок «зеленої» енергетики

Сонячні панелі стають такими доступними, що вироблена ними енергія може змінити фундаментальні речі у суспільстві. Наслідки таких змін можуть мати вплив на увесь світ. І ці наслідки не обов’язково повинні бути позитивними

Наприкінці весни вони збирають врожай маку, а влітку – саджають помідори. Вони – фермери Афганістану, які вирощують сировину для виготовлення важких наркотиків. За останнє десятиліття продуктивність таких господарств значно виросла, і дякувати за це потрібно сонячним панелям. Це історія про те, як сонячні панелі довели свою революційність у найскладніших умовах.

Опіум – важкий наркотик, який виготовляють з певних різновидів маку. Він використовується в медицині, оскільки має знеболювальну дію та здатний послаблювати конвульсії. Опіум слугує сировиною для виготовлення морфіну, кодеїну, папаверину та інших, а також для синтезу героїну.

Підписуйтесь на наш канал у Telegramhttps://t.me/techtodayua

Опіумна індустрія Афганістану є яскравим прикладом чистого капіталізму. Жодних субсидій, жодних розмов про зміни клімату, жодних етичних обмежень. Суть проста: невеликі підприємці намагаються отримати прибуток. І завдяки сонячним панелям їхня ефективність зросла, а світ отримав збільшення поставок героїну.

Центр індустрії – провінція Хельманд

За даними ООН, майже 80% усього афганського опіуму нині походить із південно-західного регіону країни. Серед головних областей його виробництва – провінція Хельманд. Вона вважається найбільш небезпечним регіоном країни. Із 454 британських солдат, які загинули в Афганістані, 449 померли саме в провінції Хельманд.

Більшість виготовленого афганського опіуму переробляється в героїн. Це приблизно 2/3 глобальних поставок.

Сонячна революція на макових полях

Перші відомості про використання афганськими фермерами сонячних панелей почали надходити у 2013 році. Сьогодні пустелі провінції Хельманд буквально засіяні сонячними панелями. За розширенням займаних ними площ військові західних країн, які присутні в Афганістані, спостерігають із супутника.

Збільшивши супутниковий знімок будь-якого поля, можна помітити шаблон: масив сонячних панелей та великий резервуар поруч.

«Так зараз вирощується опіумний мак, – розповідає колишній британський військовий, а нині експерт з аналізу супутникових знімків Алціс Бріттан. – Вони заглиблюються на 100 метрів до ґрунтових вод, ставлять електричний насос та підключають його до кількох панелей. І бінго, вода починає текти».

Швидкість розповсюдження нового підходу виявилася шаленою – фермери буквально розкуповували сонячні панелі. Продавці на ринку Лашкар Гах завозять товар у таких обсягах, що висота сягає трьох поверхів.

Кількість сонячних панелей на фермах подвоюється щороку. До 2019 року Бріттан нарахував 67 000 сонячних установок лише в долині Хельманд.

Сонячні панелі змінили все в житті фермерів, які отримали надійне джерело енергії та води для вирощування. Сьогодні афганці збирають врожай маку в травні, а потім вирощують на цій же землі помідори.

Чому дизель-генератори не стали революцією

Доктор Девід Мансфілд, який вже 25 років вивчає виробництво опіуму в Афганістані, вважає сонячні панелі найважлившою технологічною зміною за цей час.

До цього фермери приводили свої насоси в дію електрикою від дизель-генераторів. Вартість пального була найбільшою статтею витрат в бюджеті фермера.

«Питання не лише в ціні, – каже Мансфілд. – Дизельне пальне у цих віддалених регіонах дуже розбавлене, тому насоси та генератори постійно ламалися. Це величезна проблема для фермерів».

Сонячні панелі коштують дорого – мінімальний комплект з насосом включно обійдеться в $5000. Але після цього вони майже не потребують додаткових витрат. Середня вартість комплекту складає $7000.

Гроші великі, але вже за кілька років вони компенсуються. Після цього вода стає фактично безкоштовною. Це значить, що фермери можуть вирощувати більше маку та інших сільськогосподарських культур.

Багато фермерів почали збирати по два врожаї на рік, а деякі – навіть по три врожаї.

Використання сонячних панелей дозволило також займатися фермерством на такій землі, де раніше це вважалося неможливим.

Сонячні панелі роблять пустелю придатною для фермерства

У 2012 році фермери працювали на площі у 157 000 гектарів. Завдяки сонячним панелям вони можуть розширювати площі своїх угідь. Їхні розміри зростають на десятки тисяч гектарів щороку. У 2018 році використовувалося вже 317 000 гектарів, у 2019 році – 344 000 гектарів.

Із сонячними панелями сама афганська земля стає більш родючою: там, де раніше на супутникових знімках були темні клаптики вирощених рослин, сьогодні – зелені масивні поля.

«Вся ця вода змушує пустелю цвісти», – каже Бріттан.

Разом зі збільшенням оброблюваних площ зростає також населення регіону. Бріттан оцінює, що за останні п’ять років в пустельні регіони провінції Хельманд мігрувало близько півмільйона людей. За цей період на супутникових знімках з’явилося 48 000 нових будинків.

Глобальний вплив

Локальний комерційний успіх провінції Хельманд має по-справжньому глобальний вплив. Такі висновки можна зробити за даними ООН, яка щороку публікує оцінку обсягів нелегально виготовлених наркотиків.

У 2012 році до поширення сонячних панелей Афганістан виготовив 3700 тонн опіуму. У 2016 році виробництво склало 4800 тонн. Але вже у 2017 році стався значний стрибок до 9000 тонн.

За законами капіталізму радикальне збільшення пропозиції товару призводить до значного зниження ціни на нього. Саме це сталося в наступні роки – в 2018 та 2019 роках ціни впали так, що фермери були змушені зменшувати площі посівів.

Проте в південно-західних регіонах Афганістану, де фермери активно інвестували в сонячну енергетику, зменшення площ не відбулося. Навпаки, обсяги виробництва опіуму зросли. У 2019 році цей регіон виготовив 5000 тонн опіуму.

Ефекти такого зростання ефективності виробництва, на жаль, відчутні в усьому світі. Колишній героїновий наркоман з 25-річним стажем Дейв Хігам, який нині започаткував центр допомоги наркозалежним, побоюється, що глибока економічна криза внаслідок коронавірусу та зниження вартості афганських наркотиків може призвести до збільшення кількості наркозалежних.

Сонячна революція – не добрий джин

Історія афганської наркотичної індустрії показує, наскільки революційною може бути сонячна енергетика. Сонячні панелі стають такими доступними, що вироблена ними енергія може змінити фундаментальні речі в суспільстві. Наслідки таких змін можуть мати вплив на увесь світ.

І ці наслідки не обов’язково повинні бути позитивними. Окрім збільшення кількості наркоманів у світі завдяки дешевому афганському опіуму, у долині Хельманд також відбуваються значні негативні екологічні зміни. Фермери використовують стільки води, що рівень ґрунтових вод падає на 3 метри щороку. Уже скоро у фермерів може закінчитися вода.

Різке зникнення засобів до існування може змусити 1,5 млн людей відправитися на пошуки кращого життя. Деякі з них переїдуть в інші регіони Афганістану. Але багато хто, вважає начальних підрозділу дослідження та оцінки Афганістану Орзала Немат, відправиться в Європу та Америку. Наслідки такої міграції будуть безсумнівними. «Це буде значною кризою», – каже вона.

За матеріалами: BBC

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я