Ви бачили, що відбулося в Китаї з інтернетом? Таким скоро може стати Google

Він вже диктує стандарти та медійні формати

Відсутність одного китайського месенджера на iPhone може обвалити прибутки Apple. Близько 95% користувачів iPhone відмовляться від цієї платформи, якщо в них зникне доступ до WeChat. Усе тому, що в Китаї WeChat став супердодатком. Для пересічного китайця WeChat = інтрернет, а втрата доступу до цього месенджера значно ускладнить щоденне життя. Компанії західної півкулі давно намагаються повторити китайську модель супердодатків. Найвищі шанси на це у Google, вважає власник сайту landshark.io Алан Гібсон.

Китайська модель інтернету

Супердодатком називають сервіси, які об’єднали в собі багато різних сервісів. Наприклад, платіжна система AliPay «проковтнула» китайські аналоги eBay, Apple News, Groupon, American Express, Citibank, YouTube.

Підписуйтесь на наш канал в Telegramhttps://t.me/techtodayua

Таким же супердодатком є WeChat, який має аудиторію в 1,2 млрд активних користувачів щомісяця. Це п’ятий глобальний сервіс за обсягом аудиторії.

Поза межами Китаю WeChat майже невідомий, оскільки це вже не просто месенджер, а фактично погоджений державою інструмент, і в ньому непросто отримати акаунт. Іноземцю, щоб зареєструватися в цьому месенджері, необхідно знайти поручителя – активного китайського користувача. Щоб користуватися деякими сервісами у WeChat, необхідно підтвердити свою особистість фотографіями паспорта та обличчя.

Для пересічного китайця не існує сайтів та сервісів в інтернеті, все, що йому потрібно він знайде у WeChat. Наприклад, після коронавірусного карантину в громадський транспорт Китаю почали пускати лише людей, що мають «зелений код» здоров’я. Отримують ці коди саме у WeChat.

Веб імені Google

Супердодатки в Китаї з’явилися завдяки централізованому розвитку інтернету владою. В західних країнах веб не мав такої жорсткої централізації і користувачі мали конкуруючі сервіси. Однак останніми роками спостерігається зменшення конкуренції в інтернеті.

Серед веб-браузерів конкуренція практично завершилася повною перемогою Google Chrome. Залишається один популярний браузер на власному двигуні – Mozilla Firefox. Однак з огляду на фінансові справи компанії, можна зробити висновок, що Google тримає її лише щоб уникати антимонопольного розслідування.

Mozilla, яка нещодавно звільнила 250 працівників (25% всього персоналу), днями отримала оплату у $400 млн від Google, щоб залишатися пошуковиком за умовчанням. При цьому Firefox займає частку 4% на ринку браузерів.

Chrome роками диктує веб-стандарти та активно витісняє конкурентів. Відома історія як роботу YouTube погіршили на Mozilla Firefox.

Google також змушує сайти використовувати технологію AMP. Нині її задіяли майже 70% веб-ресурсів.

Найпопулярніша операційна система – Android. Вона встановлена на 75% всіх смартфонів.

Чому Google стає супердодатком

Гібсон вважає, що до нинішнього положення Google в інтернеті привели дві речі – відсутність вбудованого в інтернет пошуку та вбудованої системи оплати.

Початково веб здавався як набір посилань, по яким люди могли переходити. Але виявилося, що зручніше одразу переходити до відповіді на своє питання, яке потрібно ввести в пошуковикові.

Відсутність зручного та безпечного способу передачі грошей по інтернету сприяло тому, що рекламна модель оплати стала домінуючою. Почали масово з’являтися онлайнові сервіси, які не вимагали від користувачів безпосередньої оплати – вони заробляли на показі реклами. Рекламна платформа Google AdWords є домінуючою платформою.

Можна ще згадати погану підтримку відео в інтернеті, і що цю нішу майже монополізував сервіс Google.

Google – це інтернет

Google контролює пошук в інтернеті і трансляцію відео. Він вже диктує стандарти та медійні формати. Він контролює значну частку грошей, які заробляє контент в онлайні. Потрібна лише зміна у законодавстві, щоб можна було офіційно оголосити Google – це інтернет.