Якщо комп’ютер гальмує: практичні поради, що робити

Навіть швидкий та потужний комп’ютер може не витримати життєдіяльності сучасних програм та почати гальмувати і глючити

Навіть швидкий та потужний комп’ютер може не витримати життєдіяльності сучасних програм та почати гальмувати і глючити. Повернути йому нормальну працездатність може бути не складно, скориставшись однією з порад.

  1. Почистити список автозавантаження

Програми люблять запускатися разом із ПК, тому часто додають себе в список автозавантаження. Із часом їх може скупчитися досить багато, що перевантажить ресурси комп’ютера і призведе до його сповільнення.

Натисніть одночасно клавіші ALT-CTRL-DEL та відкрийте «Диспетчер завдань». У ньому перейдіть на вкладку «Автозавантаження» та вимкніть усі програми, окрім тих, що вам дійсно потрібні, наприклад, антивірусу чи торент-клієнта.

  1. Переконатися в достатньому обсязі оперативної пам’яті

Якщо комп’ютер починає гальмувати лише під час роботи в якійсь програмі, швидше за все, йому не вистачає оперативної пам’яті. В цей момент операційна система починає користуватися файлом підкачування на жорсткому диску чи SSD. Але ці накопичувачі працюють в сотні разів повільніше оперативної пам’яті, через що і виникає істотне уповільнення комп’ютера.

У момент, коли комп’ютер починає глючити, запустіть «Диспетчер завдань» та на вкладці «Продуктивність» подивіться розділ «Пам’ять». Якщо виділено більше гігабайтів, ніж встановлено на комп’ютері, це означає, що її замало для виконуваних завдань, і ОС змушена звертатися до файлу підкачування. Достатній обсяг пам’яті має бути таким, щоб при будь-якому навантаженні було заповнено 60-70% оперативної пам’яті. У цьому разі можна безпечно вимкнути файл підкачування, і комп’ютер перестане гальмуватися повільним жорстким диском чи SSD. Для типового офісного ПК або ноутбука це 8 ГБ.

Якщо немає можливості наростити обсяг оперативної пам’яті, тоді потрібно обмежити роботу з додатками. Запускати не більше 1-2 програм одночасно, у браузері не відкривати більше 1-3 вкладок, стежити, щоб не залишалося додатків, які працюють у фоновому режимі.

  1. Вимкнути ресурсоємні служби Windows

Користувачам комп’ютерів з механічним жорстким диском для пришвидшення роботи варто обмежити інтенсивність звернень до нього. Адже такий накопичувач надзвичайно погано працює при зчитуванні сотень дрібних файлів або кількох одночасних запитах. Останнє є типовою роботою сучасних ОС. Подивитися поточне навантаження на жорсткий диск можна в «Диспетчері завдань» на вкладці «Продуктивність».

Щоб зменшити навантаження на жорсткий диск, варто вимкнути ресурсоємні служби Windows. Для цього відкрийте меню «Старт», перейдіть у підрозділ «Засоби адміністрування» та запустіть компонент «Служби». Встановіть тип запуску «Вимкнена» для Windows Search. Це відключить вбудований пошук в ОС, але комп’ютер перестане постійно індексувати файли на жорсткому диску.

Не відключати служби можна, замінивши механічний жорсткий диск на SSD на основі флеш-пам’яті.

  1. Перевірте план енергоживлення

У Windows при використанні схеми енергоживлення «Економія енергії» процесор встановлює мінімально можливу частоту роботи та дуже неохоче її підвищує. Комп’ютеру не вистачає обчислювальної потужності, і він починає гальмувати. Перевірте поточний план енергоживлення та встановіть «Оптимальний». Або «Висока продуктивність» для ще трохи більшої чутливості системи.

Подивитися поточний план енергоживлення можна в меню «Старт», зайшовши в розділ «Службові – Windows» та відкривши «Панель управління». Знайдіть іконку «Електроживлення» та встановіть бажану схему.

  1. Коли нічого не допомогло

Якщо «вилікувати» комп’ютер від глюків не вдається, варто повернути операційну систему до попереднього, незасміченого стану. Для цього в «Панелі управління» натисніть «Відновлення» та «Запуск відновлення системи». У вікні виберіть одну із запропонованих точок відновлення – ОС створює їх автоматично після кожного апдейту чи інстальованої програми. Оберіть точку відновлення, яка створена до моменту, коли комп’ютер почав глючити та натисніть «Далі» для запуску відновлення.