Вівторок, 23 Липня, 2024

Як зробити інновації ефективними

Наука, як і будь-яка сфера людської діяльності, не може розвиватися безконтрольно. Дослідження заради досліджень, інновації заради інновацій не несуть ніякої користі. Контрольований розвиток щодо створення та розробки інноваційних проектів – найбільш ефективний шлях до становлення технологічної економіки.

Саме управлінню інноваційною діяльністю була присвячена чергова щомісячна зустріч Tech Today Hub, яка пройшла під гаслом «Надихаючі інновації». Керівники та менеджери технологічних компаній разом із запрошеними експертами розглянули дієві практики управління інноваційною діяльністю в корпоративному середовищі.

tech_today_hub_inno_2

Першою виступила Ольга Крупська, президент NDI Foundation, яка оголосила результати діяльності Tech Today Hub. За рік існування проекту в ньому взяли участь понад 1500 учасників інноваційного процесу, на національному майданчику Tech Today Hub представили понад 80 проектів, частина з яких знайшла підтримку інвесторів.

tech_today_hub_inno_7

Пані Ольга презентувала присутнім демонстраційну версію онлайн-платформи для управління інноваційною діяльністю, що має на меті поєднати інтереси науки та бізнесу. На даний час платформа у стадіїї бета-тестування, однак уже зараз цілком дозволяє зрозуміти, які переваги отримують науковці та представники бізнесу від її використання.

tech_today_hub_inno_6

Учені, скористувавшись платформою зможуть оцінити показники свого проекту, які вони часто не враховують, а саме – інноваційну та інвестиційну привабливість, рівень ризиків для інвесторів. Згідно із задумкою розробників, платформа забезпечуватиме доступ учених до баз знань, формуватиме показники привабливості проекту, надасть можливість розвивати важливі показники проекту шляхом доступу до навчальних програм. Можливість залучення експертів також впливатиме на підсумкові показники проекту.

Бізнесмени та інвестори на платформі отримають можливість ознайомитись з інноваційними проектами, що подані у професійній формі та враховують ключові параметри при оцінці проектів у формі інтегральних оцінок та докладної суттєвої інформації.

Головна мета платформи – «звести» в одному місці представників бізнесу та науковців, змусити їх заговорити «однією мовою», знизити ризик інвестування у інноваційні наукоємні проекти.

Пані Ольга передала слово Анатолію Лівенчуку, президенту TechInvestLab , який виступив з доповіддю в режимі телеконференції з Москви.

У суворій академічній манері він розповів про те, як працює системна інженерія в розвитку інновацій, та про мінімальну кількість ролей у процесі створення проекту. Також він окреслив, як різні типи стейкхолдерів впливають на здійснення інноваційного проекту в корпорації.

Системне мислення

Анатолій зазначив, що через брак часу доповідь була дуже стислою, і детальніше про системно-інженерний підхід можна дізнатися з його книги, яка доступна онлайн .

tech_today_hub_inno_3

Виступ Олени Іконнікової, голови маркетингового B2B департаменту Vodafone Україна, був присвячений успішному втіленню інноваційних проектів, пов’язаних з інтернетом речей. Наведені приклади головним чином стосувалися сільського господарства, яке є одним із пріоритетних напрямків використання інтернету речей в Україні та світі. Серед інших галузей вітчизняної економіки, де застосування інтернету речей гарантуватиме високу ефективність, – торгівля, транспорт та логістика, енергетика, промисловість.

Світовий досвід Vodafone сприяв реалізації нетривіальних проектів, які дозволили компаніям працювати більш ефективно. Так, завдяки інтернету речей фермерські господарства Ірландії вирішили проблему надання допомоги при пологах великої рогатої худоби. Коли корови постійно знаходиться на пасовищах, ветеринари не завжди встигали надати необхідну допомогу. Рішення було знайдено у вигляді спеціального датчика із сенсорами та SІM-карткою, який кріпився до хвоста худоби. Перед початком пологів худоба починала вихляти хвостом набагато частіше, тож це ставало сигналом для ветеринарів. Датчик повідомляв про точне місцезнаходження тварини. Датчик отримав назву MooCall і набув статусу самостійного проекту, яким можуть скористатися всі зацікавлені господарства.

Велика сільськогосподарська компанія Keenan має мільйонне поголів’я великої рогатої худоби в 11 країнах світу. Завдання полягало у тому, щоб дослідити, як часто корови їдять, для приготування і подачі оптимальних кормових сумішей. Це було вирішено за допомогою датчиків, які кріпилися до шиї тварин і передавали, як часто вони нахиляють голову. Завдяки цьому в Keenan збільшили надої на 1,75 л від корови на день, що, враховуючи величину поголів’я, дає суттєву вигоду.

Інший приклад застосування IoT-рішень від Vodafone – співпраця з нідерландською рекламною компанією Admirror, яка використовує «розумні» дзеркала для показу реклами. Проблема полягала в тому, що процес завантаження нового контенту не був автоматизований. Завдяки інноваційній розробці завантаження нової реклами по 3G у віддаленому режимі дозволило Admirror оптимізувати витрати та продовжити експансію на рекламному ринку.

Але найвідомішою «історією успіху» є співпраця Vodafone з компанією Amazon. Використання міжнародних SІM-карток Vodafone в електронній читалці Kindle 3 забезпечило користувачам вільний доступ до книжкового магазину Amazon більш ніж у 150 країнах світу.

Пані Олена відзначила, що інноваційні проекти із застосуванням інтернету речей уже впроваджуються в Україні. Великі сільськогосподарські компанії використовують IoT для оптимізації логістики та моніторингу, наприклад, відстежування вологості та температури зерна на елеваторах без участі робітників.

tech_today_hub_inno_5

Задля того, щоб виступити на Tech Today Hub прилетів з Ізраїлю Ігор Пеер.  Ігор, запрошений експерт NDI Foundation, –  є членом Ассоціації підприємців Ізраїлю, засновником ізраїльського інкубатору Open innovation Incubator «Be Next IT» та ініціатором міжнародної стартап-школи «Sikorsky Challenge». Його доповідь стосувалася впровадження інновацій у корпоративному середовищі.

Він наголосив, що підрозділ, який корпорація створює для впровадження інноваційних рішень, не може діяти в рамках встановлених корпоративних правил та норм. Такий структурний підрозділ варто розглядати як внутрішньокорпоративний стартап. Однак самі стартапи мають розглядатися як тимчасові організації, що створені та функціонують для пошуку роботоздатної масштабованої бізнес-моделі. Причому бізнес-моделей може бути декілька, і не слід зациклюватися на якійсь одній, розглядати варіанти у пошуках оптимального. Головна ідея будь-якого стартапу – стати успішною компанією.

У процесі трансформації ідеї в інноваційний проект необхідно пам’ятати, що бізнес-план і інші розрахунки – це лише набір гіпотез. На практиці в інноваційної ідеї, що має блискучий бізнес- та інвестиційний плани, шанси на втілення – приблизно 1 з 10.

Зустріч Tech Today Hub «Надихаючі інновації» показала наскільки актуальна потреба у системному управлінні інноваційними проектами, що потрібно просувати інформацію щодо кращих практик та досвіду в управлінні інноваціями у корпоративному середовищі. Не усі актуальні питання умістилися у формат зустрічі, тому у майбутньому деякі зустрічі Tech Today Hub будуть продовжувати висвітлення цих питань.

Олексій Ліщук
Олексій Ліщук
IT-журналіст з давніх-давен. Володіє унікальним талантом знаходити чудові речі в китайських інтернет-магазинах.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися